Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926. |
|
II. volební období. |
3. zasedání. |
Tisk 244.
Naléhavá interpelace
sen. V. Donáta, dra Šrobára, dra Reyla, dra Procházky, dra Kovalika, dra Krčméry, Zulegera, Luksche, dra Hilgenreinera, Böhra, dra Brabce, dra Fáčka, Thoře, Trčky a spol.
vládě
o současných hospodářských poměrech.
Vývoj hospodářských poměrů našeho státu, třebaže nevzbuzuje žádných vážných obav, přece jen utváří se z příčin, které jsou namnoze rázu přechodného a původu staršího, dosti neutěšeně, poněvadž dostavují se v poměrech výrobních některé nepříznivé zjevy, které vyžadují bedlivého sledování se strany rozhodujících kruhů, aby zavčas bylo čeleno nějakému dalšímu zhoršování našeho hospodářského života.
Tak zejména naše zemědělství utrpělo letošního roku velkých škod následkem rozsáhlých a dlouhotrvajících živelních pohrom, které ve značné míře znehodnotily zejména polní úrodu a sklizeň všech hlavních zemědělských plodin, jako obilí, řepy, bramborů aj.
Jedná se ovšem o zjev světový, poněvadž stejně rozsáhlé živelní pohromy dostavily se i ve státech jiných a v důsledku toho objevilo se na světovém trhu polních plodin jisté zvýšení cen, které však na domácím trhu nenabylo povážlivého rázu. Naopak vývoj poměrů cenových a tržních v našem státě probíhá v normálních mezích, poněvadž mírné zvýšení cen u polních plodin jest vyvažováno jistým poklesem cen dobytka, masa, tuků a jiných zvířecích výrobků. Přes to však jest žádoucno, aby za takovéto situace na trhu světovém byl vývoj cenových poměrů na domácím trhu stále bedlivě sledován a všemi vhodnými prostředky administrativními bylo čeleno zavčas všem výstřelkům spekulace a neodůvodněného zdražování potravin, tak aby bylo zabezpečeno řádné zásobování a udržena životní míra všech vrstev obyvatelstva.
Také v některých odvětvích průmyslových projevily se již delší dobu některé nepříznivé zjevy, zejména pokles odbytu, v důsledku toho omezení výroby a částečná nezaměstnanost průmyslového dělnictva. Pokles odbytu některých průmyslových výrobků jest zaznamenáván jak na trhu domácím, což bylo zaviněno hlavně vleklou zemědělskou krisí a podlomením kupní síly zemědělského obyvatelstva, tak i na trzích zahraničních z různých příčin. Třebaže dostavuje se již v mnohých směrech "pozorovatelné zlepšení těchto výrobních i odbytových poměrů na straně průmyslu, přece jen nutno pokládati za nejdůležitější úkol vlády, aby použila všech vhodných prostředků k tomu, aby dopomohla jak průmyslu, tak i ostatním výrobním odvětvím, zemědělství, živnostem i obchodu, ku překonání všech těchto obtíží a ku stupňování výrobního podnikání, tak aby byl pozvednut zase hospodářský život ve státě v zájmu zajištění existence a blahobytu všech vrstev obyvatelstva.
Majíce na zřeteli tento důležitý úkol táží se podepsaní:
1. jakým způsobem hodlá vláda do budoucnosti čeliti těžkým následkům živelních pohrom a pečovati o jejich zmírnění v našem hospodářském životě?
2. jakým způsobem chce vláda pečovati o udržení spořádaných poměrů na trhu potravin v zájmu uvarování drahoty a zabezpečení řádného zásobování obyvatelstva?
3. jaká opatření chce podnikati vláda ku podpoře všech výrobních odvětví, průmyslu, zemědělství, živností a obchodu v zájmu pozvednutí výroby, odbytu a tím celého hospodářského života, aby tak byla udržena plná zaměstnanost celé naší výroby a všech pracujících vrstev?
4. jakým způsobem hodlá vláda působiti ku zmírňování všech tíživých břemen naší domácí výroby v zájmu umožnění její konkurenční schopnosti na zahraničních trzích a jaký program má pro usnadnění těchto zahraničních styků v oboru obchodní politiky?
V Praze dne 20. října 1926.
V. Donát, dr. Šrobár, dr. Reyl, dr. Procházka, dr. Kovalik, dr. Krčméry, Zuleger, Luksch, dr. Hilgenreiner, Böhr, dr. Brabec, dr. Fáček, Thoř, Trčka,
Kroiher, Lukeš, Hrejsa, Sáblík, Pivko, Prošek, Sechtr, Dresler, Šabata, Šachl, Adamovský, Koukal, Miller, Pastyřík, Kianička, Kotrba, Klimko, Dúrčanský, Kalčok, Melíšek, Tomík, Richter, Tschapek, Lippert, Stolberg, Fritscher.