Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

3. zasedání.



Tisk 255.

Naléhavá interpelace

senátorů F. F. Plamínkové, R. Reichstädterové a spol.

na ministra školství a národní osvěty

o poškozování učitelstva národních škol nezákonnou praxí zemské školní rady v Čechách při obsazování míst trvale uprázdněných na veřejných školách národních.

V poslední době zavládá v této otázce v oblasti působnosti zemské školní rady praxe, která zvrací padesátileté zvyklosti a litera těžce poškozuje jak školu tak učitelstvo, dva činitele, jež v řadě posledních let byly několikráte - zasaženy tak, že to ohrožuje zdárný vývoj školství, které bylo vždy chloubou českého národa.

Zemská školní rada trvá na tom, aby místa uvolněná trvale (úmrtím, pensionováním, trvalým přeložením na místo jiné atd.) byla obsazována okresními školními výbory nikoliv zatímními ale zastupujícími učiteli.

To znamená, při místech vedoucích, že přichází po zapracovaném vůdci, který měl snížený počet hodin, aby mohl se vedení věnovati, nováček bez praxe, který má plný úvazek vyučovací a má nový, obtížný úkol a rozsáhlou agendu úřední zastati jako mimořádné zaměstnání. Že z toho musí vzniknouti chaos a škola dobře zavedená i celý sbor trpí tím, jest i laikovi jasno. Při dnešním obsazovacím systému trvá takovéto "zastupování" i řadu let (rekursy proti obsazení)!

"Zastupující" jest mimo přemírou práce odměněn dosud jen 60% funkčního přídavku tak, že je citelně finančně poškozen.

Pokud jde o učitelstvo, jsou dnes učitelé, kteří byli po 8 let a více zatímními, jmenování zastupujícími, tedy degradování a ovšem hmotně poškození. Že tento systém nedodává chutí k práci, že poškozuje tedy účel školy, jest jasno.

Tento systém není zaveden ani na Moravě ani na Slovensku a i v Čechách na menšinových školách státních, pokud podléhají přímo správě ministerstva školství a národní osvěty.

V Čechách pak byla tato správná praxe prováděna až do poslední doby též na veřejných školách národních.

Dle náhledu podepsaných a rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 15. 6. 1926, č. 12586/26 zemská školní rada česká překročuje svým zasahováním do této věci svojí pravomoc: Jeť v zákoně ze dne 24. 12. r. 1873, č. 17. Z. Z. v § 26 dáno okresním školním radám (dnes výborům) právo, aby místa zatímně obsazovaly, nikoliv zemské školní radě.

I táží se podepsaní:

a) Jest známo panu ministru toto škole a učitelstvu nepříznivé zasahování zemské školní rady do působnosti okresních školních výborů?

b) Co podnikl nebo podnikne, aby zjednána byla náprava?

c) Jest ochoten působiti, aby v prováděcím předpisu k zákonu č. 104/26, byla tato otázka jasně vyřešena podle platných předpisů zákonných?

V Praze, dne 26. října 1926.

F. F. Plamínková, R. Reichstädterová,

dr. Klouda, dr. Veselý, F. Šťastný, Klečák, dr. Macků, V. Čipera, Ant. Šolc, Wagner, R. Pánek, J. Pichl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP