Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

3. zasedání.



Tisk 261.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru národohospodářského

o vládním návrhu (tisk 220),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění dodatkový protokol

k obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgo-lucemburskou z 28. prosince 1925, podepsaný v Praze dne 30. srpna 1926.

Návrh schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění Československé republiky souhlasí s dodatkovým protokolem k obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgo-lucemburskou z 28. prosince 1925, podepsaným v Praze dne 30. srpna 1926 a uvedeným v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 17. září 1926, číslo 173/1926 Sb. z. a n.

I.

Slavný senáte!

Usnesením slavného senátu, učiněným ve 28. schůzi dne 28. června 1926, schválena byla smlouva obchodní mezi republikou Československou a Hospodářkou Unií belgo-lucemburskou, podepsaná v Praze dne 28. prosince 1925. Smlouva ta uvedena byla v platnost vládní vyhláškou ze dne 30. prosince 1925, č. 262 Sb. z. a n., prozatím již dnem 1. ledna 1926, ačkoli druhým kompaciscentem až do dnes nebyla ratifikována.

Belgická vláda totiž dodatečně velmi naléhavě žádá předem ještě úpravu otázky uznání belgických značek střelných zbraní v Československé republice. Nadto vznikly u belgické vlády obavy, aby zvýšením cel na koně, provedeným zákonem našim ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n., nebylo snad ohroženo poskytování nejvyšších výhod pro koně ras flámských, brabantských a ardenských, dovážených k nám z Belgie.

Pokud se týče prvního předmětu, skýtají jednak továrny belgické dostatečné garancie za bezpečnost střelných zbraní jimi vyráběných, takže nové jejich přezkoušení u nás a placem nových poplatků za ně jeví se zbytečným, a jednak podobnou výhodu přiřkli jsme již na př. i Rakousku.

Pro případ, že by republika naše poskytla v budoucnosti celní slevy na koně některému jinému státu, bude míti podíl na této slevě i dovoz koní z Hospodářské Unie belgo-lucemburské, a to již na základě článku 5. oné smlouvy ze dne 28. prosince 1925, jenž zabezpečuje smlouvě té uznání největších výhod.

Poněvadž v obou směrech požadavek vlády belgické nepříčil se nijak ani našim zájmům ani smlouvě ze dne 28. prosince 1923, vláda naše podle dodatkového protokolu ze dne 30. srpna 1926 na dotyčné doplnění, po případě objasnění smlouvy oné přistoupila a žádá za schválení jeho.

Zahraniční výbor, shledávaje správným důvody, které vládu naši přiměly k onomu protokolu, navrhuje:

Slavný senáte, račiž se usnésti:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dodatkovým protokolem k obchodní smlouvě mezi republikou Československou a Hospodářskou Unií belgo-lucemburskou ze dne 28. prosince 1925, podepsaným v Praze dne 30. srpna 1926 a uvedeným v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 17. září 1926, č. 173 Sb. z. a n.

V Praze dne 3. listopadu 1926.

Václav Donát v. r.,

Dr. J. Karas v. r.,

předseda.

zpravodaj.



 

II.

Národohospodářský výbor pojednal ve své schůzi dne 21. října 1926 o shora jmenovaném vládním návrhu a usnesl se z na sledujících důvodů návrh schvalovacího usnesení slavnému senátu doporučiti ke schválení:

Belgická vláda žádala při projednávání o obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgo-lucemburskou o úpravu otázky uznání belgických značek střelných zbraní v Československé republice jako předpoklad pro ratifikaci obchodní smlouvy se strany Hospodářské Unie belgo-lucemburské. Tato otázka vyřešena jest v dodatkovém protokole podepsaném v Praze dne 30. srpna 1926, v kterém obě smluvní strany zavazují navzájem uznávati značky střelných zbraní, vyrážené příslušnými ústavy druhého státu.

Dále se projednávala s Hospodářskou, Unií belgo-lucemburskou otázka o clu na koně; při jednání o obchodní smlouvu belgická delegace byla toho mínění, že v Československé republice nebude příslušná celní sazba zvýšena. Následkem zvýšení cla na koně podle zákona ze dne 22. června 1926, čís. 109/1926 Sb. z. a n., byla s Hospodářskou Unií belgo-lucemburskou sjednána úprava, podle které se Belgie spokojuje nejvyššími výhodami pro koně ras flámských, brabantských a ardenských pro případ, že by Československá republika poskytla v budoucnu celní slevy na koně kterémukoliv třetímu státu.

Dodatkový protokol vstupuje v platnost 1. říjnem 1926 a zůstane v platnosti po dobu platnosti smlouvy, tj. potud, pokud smlouva nebude vypovězena jednou ze smluvních stran; výpovědní smlouva jest šestiměsíční.

Proto z těchto důvodů doporučuje národohospodářský výbor schválení shora uvedeného schvalovacího usnesení.

V Praze dne 21. října 1926.

K. Sáblík v. r.,

Jan Kotrba v. r.,

předseda.

zpravodaj.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP