Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1926. |
|
II. volební období. |
3. zasedání. |
Tisk 295.
Návrh
senátorů J. Slámy, J. Thoře, J. Pastyříka, E. Trčky, J. Kotrby,B. Kianičky a společníků
na vydání zákona, kterým mění se paragrafy 275 a 276 zákona ze dne 9. října 1924 čís. 221 Sb. z. a n. o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří.
Slavný Senáte račiž se usnésti:
Zákon
ze dne……………………………,
kterým mění se §§ 275 a 276 zákona ze dne 9. října 1924 čís. 221 Sb. z. a n. o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Článek I.
§ 275, odst. 1. zákona čís.221 Sb. z. a n. z roku 1924 zní takto:
Společenstevní (gremíální) nemocenskou pokladnu, která nevyhovuje ustanovení § 27 jest zrušiti dnem 31. prosince 1927.
Článek II.
§ 276, odst. 1. zákona čís. 221 Sb. z. a n. z roku 1924 zní takto:
Spolkové nemocenské pokladny a zapsané pokladny pomocné, které nevyhovují ustanovením § 28, pokud se týče § 29, pozbudou dnem 31. prosince 1927 práva, pojišťovati osoby povinně pojištěné pro případ nemoci podle tohoto zákona s účinkem, že by osoby ty nemusely býti pojištěny u příslušné nemocenské pojišťovny a provedou likvidaci.
Článek III.
Ustanovení tohoto zákona nabudou účinnosti dnem vyhlášení.
Ministrovi sociální péče se ukládá, aby tento zákon provedl po dohodě se súčastněnými ministry.
Odůvodnění.
Zákon o sociálním pojištění vstoupil v účinnost a začal se prováděti 1. července t. r. Jeho prováděním seznalo se, že bude jej třeba v mnohých směrech doplniti event. opraviti. Tyto snahy vidíme u všech súčastněných činitelů také i z kruhů dělnictva. V senátě podán a přijat byl již návrh na zřízení zvláštního výboru, který se má těmito otázkami zabývati. Je tudíž více než pravděpodobno, že k novelisaci zákona o starobním a invalidním pojištění dojde a vzhledem k tomu, že proti zrušení nemocenských pokladen (dnes pojišťoven) živnostenských a gremiálních jeví se v súčastněných kruzích živelní odpor, lze předpokládati, že ustanovení o těchto pokladnách bude pozměněno a tyto pokladny zůstanou zachovány. Ovšem z důvodů parlamentně technických není možno provésti novelisaci zákona o sociálním a starobním pojištění do konce tohoto roku, kdy dle platného zákona měla by nastati likvidace celé řady živnostenských a gremiálních pokladen, které se po dobu svého trvání plně osvědčily a zdárně plnily své úkoly. Návrh má za účel zameziti tuto likvidaci nebo alespoň jí odsunouti do konce roku 1927, kdy již tato otázka bude pravděpodobně definitivně vyřízena zákonem.
V Praze, dne 25. listopadu 1926.
J. Sláma, J. Thoř, J. Pastyřík, E. Trčka, J. Kotrba, B. Kianička,
Otm. Hrejsa, Šimonek, Roháček, Vraný, Stržil, Sehnal.