Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II volební období.

3. zasedání.

Tisk 339.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 491) zákona,

jímž se povolují daňové výhody pro nově vzniklé výrobní podniky národohospodářské důležitosti (tisk 517).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila v 57. schůzi dne 10. prosince 1926 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne ....................................... 1926,

jímž se povolují daňové výhody pro nově vzniklé výrobní podniky národohospodářské důležitosti.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Nově vzniklým tuzemským podnikům, vedoucím řádné obchodní knihy, které zavedou v tuzemsku dosud nezastoupenou nebo jen nedostatečně zastoupenou výrobu a jejichž vznik se doporučuje z národohospodářských ohledů, mohou býti poskytnuty daňové výhody v rozsahu níže uvedeném na žádost, o níž rozhodne ministr financí s ministrem průmyslu, obchodu a živností a dalšími súčastněnými ministry.

§ 2.

Podnikům v předchozím paragrafu uvedeným mohou býti na dobu nejdéle 5 berních let, počínajíc berním rokem, v němž s provozováním bylo započato, poskytnuty tyto výhody:

a) Podniky podrobené zvláštní dani výdělkové (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi dani zárobkové podniků veřejně účtujících) mohou býti osvobozeny od daně výdělkové se všemi přirážkami, jestliže v jednotlivém roce vyplacená dividenda (podíl na zisku) nebude činiti více než 4 % základního (kmenového) kapitálu. Činí-li vyplacená dividenda více než 4 %, nejvýše však 6 %, může býti daň výdělková vyměřena z poloviny berně vyšetřeného základu. Dotace všeobecných reservních fondů v letech, kdy podnik bude zplna od daně osvobozen, považují se za nezdaněné. Při jejich použití v budoucnosti bude s nimi nakládáno dle platných předpisů zákonných. Bude-li podnik zdaněn z poloviny berně vyšetřeného základu, pokládají se provedené dotace rovněž jen z poloviny za zdaněny.

b) Podniky podrobené všeobecné dani výdělkové a zárobkové dani III. třídy mohou být osvobozeny od daně výdělkové (zárobkové) se všemi přirážkami, jestliže výtěžek v době pro uložení daně rozhodné nepřesahuje 6 % kapitálu v podniku trvale uloženého. Činí-li výtěžek podniku více než 6 %, nejvýše však 8 % kapitálu v podniku uloženého, lze při ukládání daně přihlížeti pouze k polovici docíleného výtěžku.

§ 3.

(1) Výhody § 2 mohou býti přiznány i stávajícím již podnikům, jestliže se buď přetvoří na výrobu v § 1 označenou anebo jestli vedle posavadní výroby onu výrobu si zařídí. V tomto posledním případě platí výhody jen pro výrobu v § 1. označenou a podniky jsou povinny vykazovati zvlášť bilančně zisky a ztráty z této výroby plynoucí.

(2) Výhodám § 2 není na překážku, provozuje-li podnik vedle výroby i obchod s cizími výrobky, jestliže tento obchod jest jen významu poměrně podřadného.

§ 4.

Udělení jakož i trvání poskytnutých již výhod může býti učiněno odvislým od splnění podmínek stanovených súčastněnými ministry (§ 6) a směřujících k zabezpečení národohospodářského prospěchu přiznáním výhod sledovaného.

§ 5.

(1) Účinností tohoto zákona pozbývají platnosti ustanovení §§ 1-5 zák. čl. III/1907. Výhody daňové a jinaké výhody jednotlivým podnikům na základě tohoto zákonného článku již povolené zůstávají za podmínek v tomto článku uvedených v platnosti až do uplynutí doby, na kterou byly přiznány.

(2) Vládním nařízením budou vydány bližší předpisy o evidenci podniků, požívajících výhod podle zák. čl. III/1907.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; jeho provedením se pověřují ministr financí v dohodě s ministrem průmyslu, obchodu a živností a ostatními súčastněnými ministry.

J. Malypetr v. r.,
předseda.

Dr Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP