Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

3. zasedání.

Tisk 343.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti sedrie v Nitře ze dne 22. června 1926, č. j. Tk V 622/26 za souhlas k trestnímu stíhání senátora Josefa Sochora pro přečin podle § 14, č. 5. zákona na ochranu republiky (č. 1831/26 předs.).

Senátor Josef Sochor mluvil dne 21. března 1926 na veřejné schůzi skupiny Federacie železničiarov v Nových Zámcích a mezi jiným pronesl tyto výroky:

>Pri restrinkcii vyhádzali 18.000 železničiarov na dlažbu. - Zákon čís. 286 bolsviňstvom. Restrinkce bola korupce. Nový požitkový zákon chce Vás okrást, oklamať.U nás ve štáte dominujú signovaní zlodeji. Naší bývalí súdruhovia sú hrdi nato, že zničili niekoľko tisíc rodin. Mohli bysme políbiť Rakušanom ruce, nebyli takdrzí a cynickí ako sú naši dnešní páni. Koalícia nám ukradla pri volbe 200.000hlasov.<

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby senát k žádosti sedrie v Nitře ze dne 22. června 1926 č. j. Tk V 622/26 vyslovil v této věci souhlas k trestnímu stíhání senátora Josefa Sochora pro přečin dle § 14 č. 5 zákona ze dne 19. března 1923, č. 50 S.b. z. a n., avšak toliko pro výroky:

>Zákon číslo 286 bol sviňstvom. Reštrinkce bola korupce. U nás ve štátedominujú signovaní zlodeji. Mohli bysme políbiť Rakušanom ruce, neboli tak drzí acynickí ako sú naši dnešní páni.<

K trestnímu stíhání pro ostatní nahoře uvedené výroky navrhuje imunitní výbor, aby senát odepřel svůj souhlas.

Důvody.

Výroky byly proneseny před zástupem shromážděným ve schůzi, tedy veřejně. Ve slovech: >Zákon číslo 286 byl sviňstvo; restrinkce byla korupce; u nás ve státědominují signovaní zloději; mohli jsme políbit Rakušanům ruce, nebyli tak drzí acyničtí jako jsou naši dnešní páni - může býti spatřován způsob mluvyštvavý, mimo to pak ve slovech >zákon číslo 286 byl sviňstvo< způsob mluvysurový.

V takovémto způsobu vyličování poměrů v republice může býti shledánohanobení republiky způsobem štvavým a surovým a to tím spíše, že se náš státvýslovně jmenuje. Může ta také snížiti vážnost republiky, ohroziti obecný mír vrepublice, ano i její mezinárodní vztahy, uváží-li se, že v pozastavené řeči setvrdí, že mohli jsme Rakušanům políbit ruce, ženebyli tak drzí a cyničtí jako naši dnešní páni.

Ostatní pozastavené výroky netvoří skutkovou podstatu přečinu dle § 14, č. 5.zákona na ochranu republiky a proto navrženo odepření souhlasu k trestnímu stíhánísenátora Josefa Sochora pro tyto ostatní výroky.

V Praze, dne 23. února 1927.

Dr Ot. Krouský v. r.,
předseda.

Dr Ot. Havelka v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP