Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

3. zasedání.

Tisk 355.

Zpráva

sociálně-politického výboru

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 338) o návrhu poslanců Jana Bečko, Karla Brožíka, inž. Jaromíra Nečase a soudruhů

aby byl vydán zákon, kterým se mění a doplňuje všeobecný báňský zákon ze dne 23. května 1854, čís. 146 ř. z. dosud platný na území Slovenska a Podkarpatské Rusi.

Poslanecké sněmovně předložili jmenovaní poslanci dne 18. května 1926 návrh na rozšíření platnosti báňského zákona ze dne 17. května 1912, čís. 107 ř. z., platného pouze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, i na území Slovenska a Podkarpatské Rusi, žádajíce, aby v tomto směru doplněn byl báňský zákon ze dne 23. května 184, čís. 146 ř. z., jehož ustanovení dosud platí na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Navrhované změny a doplňky přijal sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny ve schůzi dne 23. června 1926 v plném znění a poslanecká sněmovna ve schůzi dne 9. prosince 1926 předloženou osnovu zákona schválila.

Dosud platná ustanovní báňského zákona ze dne 23. května 1854, čís. 146 ř. z., liší se velmi pronikavě a to v neprospěch zaměstnanců důlních podniků od ustanovení zákona, platných pro horníky a důlní zaměstnance v historických zemích. Tak zvláště v paragr. 206 citovaného zákona se ustanovuje, že bánští podnikatelé jsou povinni vypláceti mzdu dozorcům a dělníkům aspoň čtvrtletně a pouze při zrušení pracovního poměru ihned. Poněvadž prací vytvořen byl zcela jiný poměr a mzda vyplácí se v období kratším, nebude mít tato změna žádných následků pro podnikatele. Nutno rovněž poukázati na snahy po unifikaci těchto poměrů v celé republice, které zde docházejí jasného výrazu. Nelze rovněž dopustiti, aby důlní dělníci na území Slovenska a Podkarpatské Rusi byli na podkladě ustanovení zákona z let šedesátých považováni za zaměstnance méně cenné. Konečně ustanovení citovaného zákona jsou přežitkem a nelze z důvodů věcných nadále je udržovati.

Zásadních námitek proti změně zákona z roku 1854, která by odpovídala praxi a přibližovala se ustanovením zákona platným v historických zemích, neprojevili ani důlní podnikatelé a ministerstvo veřejných prací tyto snahy po unifikaci zákona a jeho rozšíření pro celý stát uvítalo.

Jest samozřejmo, že mzda musí býti vyplácena jenom v penězích a že srážky ze mzdy jsou přípustny pouze tehdy, odpovídají-li ustanovením zvláštních zákonů, nebo platnému pracovnímu řádu. Navrhuje-li se, aby svítivo a pracovní pomůcky byli povinni podnikatelé poskytovati zaměstnancům zdarma, odpovídá to najenom zvyklostem ve všech pracovních odvětvích, nýbrž i oprávněnému a spravedlivému nároku zaměstnanců. Ustanovení zákona z roku 1854 v tomto směru jsou nevhodná, zastaralá a odporují duchu sociálně-politického a ochranného zákonodárství tohoto státu.

Zákonem nezavádějí se zvláštní novoty, nýbrž potvrzují se jím poměry, které v tomto směru jsou platny v historických zemích a které rozšiřují se i na území Slovenska a Podkarpatské Rusi, při čemž se dbá určité ochrany vrstev sociálně slabých, což jest v úplném souhlase s duchem našeho sociálně-politického a ochranného zákonodárství. Provedení tohoto zákona nebude míti v zápětí žádných finančních nákladů, neboť vyžádá si pouze menších administrativních změn ve vnitřní organisaci báňských podniků. Usnesením poslanecké sněmovny (tisk 338) zabýval se sociálně-politický výbor senátu ve schůzi dne 9. března 1927 a navrhuje, aby senát schválil osnovu zákona podle usnesení poslanecké sněmovny ve znění senátního tisku č. 338.

Dále doporučuje vybor, aby senát přijal resoluci dole uvedenou.

V Praze, dne 9. března 1927.

Jaroš v. r.,
předseda.

Vojt. Dundr v. r.,
zpravodaj.

Resoluce:

> Na základě platného ještě nařízení ministerstva orby ve Vídni ze dne 17.října 1895, čís. 158 říš. zák. jsou revírní horní úřady a báňskáhejtmanství povinny, aby nejdéle do 30. června příštího roku podaly ministerstvuveřejných prací zprávu o své činnosti z roku předešlého. Tyto zprávy byly v Rakousku až do roku 1913 pravidelně uveřejňovány.Za války toto uveřejňování bylo zastaveno. Nyní však a to od počátku existencerepubliky Československé inspekční zprávy báňských úřadů nebyly ještěuveřejněny.

Ministerstvo veřejných prací se proto vybízí, aby zprávy revírních horníchúřadů a báňských hejtmanství o jejich činnosti v oboru báňské inspekcekaždoročně ve zvláštním spise uveřejňovalo.<


Související odkazy