Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

4. zasedání.

Tisk 385.

Zpráva

výboru ústavně-právního

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 381) o vládním návrhu zákona o volebním právu příslušníků branné moci a četnictva.

Ústavně-právní výbor zabýval se ve schůzi dne 1. dubna 1927 předlohou zákona o volebním právu příslušníků branné moci a četnictva, která byla schválena poslaneckou sněmovnou dne 30. března 1927, a usnesl se doporučiti slavnému senátu schválení této předlohy tak, jak byla usnesena poslaneckou sněmovnou, ve znění sen. tisku č. 381.

Důvodová zpráva.

Armáda, jejímž vznešeným úkolem jest příprava k obraně vlasti a obrana vlasti, jakož i četnictvo, jehož na výsost důležitým úkolem jest býti záštitou bezpečnosti pokojného občanstva a postrachem lidí zlovolných, musí býti ušetřena politických bojů, neboť ty ohrožují vážně kázeň v těchto sborech.

Z těchto důvodů předložila vláda osnovu zákona, kterou se upravuje volební právo příslušníků branné moci a četnictva.

Zkušenosti ukázaly, že vojenská massa přijala volební právo ve většině jako možnost projevu a protestu proti těžkým povinnostem vojenským, které přece nesla pro zájem státu.

Na jedné straně ukázal se škodlivý vliv politických bojů a agitačních rozvášnění na brannou moc, na druhé straně obligatorní volení příslušníky branné moci přímo nutí anebo aspoň jim dává příležitost, aby se vrhli sami nebo byli vrženi do vášnivých stranických agitačních bojů jednotlivých stran.

Shora zmíněný škodlivý vliv na disciplínu ukázal se zřejmě již v tom, že meze, uložené aktivní účasti vojenských osob na volbách zákonnými opatřeními a nařízeními, jako zákazy politických projevů, účastí na politických schůzích, táborech, demonstracích a průvodech, zákaz nošení politických odznaků apod. byly hromadně překročovány a všeobecně nebyly respektovány, jinými slovy bylo to odepření poslušnosti, tedy vedle statečnosti nejdůležitější a nejnezbytnější vlastnost pravého vojáka.

Mimo to dohoda politických stran o zdržení se politické agitace ve vojsku nebyla zachována a vojsko vystaveno nejprudčí agitaci.

To, co uvedeno o vojsku platí obdobně i o četnictvu, které již za Rakouska bylo všeobecně uznáváno a ceněno jako přímo vzorný sbor a takovým chceme a musíme si četnictvo zachovati i ve svém samostatném státě.

Shrnuto: není přípustno a nesmí v zájmu samé existence našeho státu býti připuštěno, aby z kasáren staly se agitační volební místnosti a aby naše branná moc mohla se ocitnouti ve službách některé politické stromy, místo ve službách státu, ať je to již jakákoliv a kterákoli, a proto ústavně-právní výbor navrhuje, aby slavný senát přijal usnesení poslanecké sněmovny tak, jak je vyznačeno v sen. tisku č. 382.

V Praze, dne 1. dubna 1927.

Dr Luděk Krupka v. r.,

předseda.

Dr Otakar Havelka v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP