Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.
II. volební období.
4. zasedání.
Tisk 475.
Zpráva
I. výboru národohospodářského,
II. výboru rozpočtového
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 469) k vládnímu návrhu zákona,
kterým se vláda zmocňuje, aby převzala státní záruku za úvěr určený k výstavbě veletržních paláců v Praze.
I.
Předložený vládní návrh zákona pojednává o státní záruce úvěru určeného k výstavbě veletržních paláců v Praze. Vládním nařízením ze dne 9. dubna 1920, č. 224 Sb. z. a n., byly vybudovány obcí hlav. města Prahy Pražské vzorkové veletrhy, které mají velikou národohospodářskou důležitost. Konají vydatnou propagaci našeho státu, obchodu, veškerého průmyslu a živností. Každoročním dvojím pořádáním veletrhu umožňuje se odbyt přímých našich výrobků zejména do ciziny.
Malým obchodníkům a živnostníkům, kteří nemají možnosti, aby své mnohdy velmi dokonalé výrobky nabízeli širšímu okruhu zájemníků, mají sloužiti za prodejny. Vzorkové veletrhy mají sloužiti nejen účelům veletržním v obvyklém jarním a podzimním období, ale mají také sloužiti jako útulek celoročním vzorkovým síním, kancelářím a skladištím obchodních a živnostenských závodů.
Dosavadní výstaviště v Král. Oboře, jehož majetníkem jest zemský správní výbor, naprosto nepostačovalo, jelikož bylo užíváno i k účelům jiným, zvláště ku pořádání výstavy hospodářské, takže úprava výstaviště před veletržním obdobím vyžadovala značných nákladů.
Proto v r. 1921 ustavilo se Stavební družstvo pro výstavbu veletržních paláců v Praze, které zakoupilo za velmi výhodných podmínek pozemky, stávající poblíž dosavadního výstaviště; stavba byla již započata a má býti do konce t. r. dohotovena. K dostavění definitivních budov Pražských vzorkových veletrhů jest zapotřebí levnějšího úvěru, který možno získati u domácích peněžních ústavů. Aby se však docílilo vhodných úvěrních podmínek, jest zapotřebí státní garancie.
Národohospodářský význam Pražských vzorkových veletrhů je bezesporný a dle výsledku provedené odborné revise státní zjištěno, že jsou s hlediska obchodního velice dobře vedeny a ve vývoji. Jejich potřebu a také hospodářskou důležitost je nutno uznati.
Úprava majetkových a právních poměrů mezi Stavebním družstvem a ústavem Pražských vzorkových veletrhů směřující k tomu, aby veletržní paláce pro účely jim vytčené byly zajištěny, ponechává se k bližšímu dojednání zúčastněným ministrům.
Risiko státu při této garanční akci jest nepatrné, neboť tato týká se podniku rentabilního, který ze svého výnosu uhradí v dohledné době veškeré své finanční závazky.
Výbor národohospodářský ve své schůzi dne 1. července 1927 usnesl se doporučiti senátu, aby přijal osnovu zákona ve znění usneseném poslaneckou sněmovnou a otištěném v sen. tisku č. 469.
V Praze, dne 1. července 1927.
K. Sáblík v. r.,
předseda.
Jan Kotrba v. r.,
zpravodaj.
II.
Vzhledem ku národohospodářskému významu pražských vzorkových veletrhů vůbec a paláce, sloužícího za trvalé výstaviště výrobků drobného průmyslu zvláště a vzhledem k tomu, že se převzetím záruky té státním financím neukládá přímo žádné břímě, navrhuje rozpočtový výbor schválení dotyčného usnesení poslanecké sněmovny jakož i přijetí resoluce, na které se usnesla poslanecká sněmovna a která je dole otištěna.
V Praze, dne 1. července 1927.
Frant. Jan Kroiher v. r.,
místopředseda.
Dr. J. Karas v. r.,
zpravodaj.
Resoluce:
Vláda se vybízí, udělení garancie učiniti závislým dle možnosti do těchto kautel, které by došly výrazu v garanční listině:
1. Vzorkové veletrhy a družstvo pro výstavbu veletržních paláců v Praze tvořiti budou jeden právní subjekt.
2. Tento subjekt bude smíšenou akciovou společností s kapitálem 10 milionů Kč.
3. Z tohoto obnosu 10 milionů Kč převezme město Praha částku 2 milionů.
4. Státu bude statutárně zaručena účast ve správě a v kontrole správy.
5. Pokud bude akciový kapitál vnesen peněžně, použije se ho ku proplácení dosavadních hypotekárních dluhů.
6. Garantovaný obnos bude vtělen ve prospěch státu hned za zbytkem dnešního hypotekárního dluhu, pokud nebude splácen způsobem pod bodem 5. uvedeným.