Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.
II. volební období.
4. zasedání.
Tisk 486.
Zpráva
I. výboru národohospodářského,
II. výboru živnostensko-obchodního a
III. výboru rozpočtového
o usnesení sněmovny poslanecké (tisk 468) k vládnímu návrhu zákona,
jímž se prodlužuje a rozšiřuje platnost zákona ze dne 17. března 1925, čís. 58
Sb. z. a n., o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů.
I.
Zákonem ze dne 17. března 1925, čís. 58 Sb. z. a n., povolovaly se celní slevy pro dovoz strojů a přístrojů saz. třídy 40 (vyjma stroje saz. čísel 531, 532, 533, 534 a.) a stroje podle pozn.. k saz. čís. 535 a pozn. k saz. čís. 538), dále pro stroje podle saz. čís. 539 (vyjma motory a dynama podle pozn. k saz. čís. 539) a pro elektrické přístroje a elektrotechnická zařízení saz. čís. 543, a to na stroje, které se v tuzemsku nevyráběly a jichž dovoz byl nutný, aby se zavedl nebo zdokonalil některý obor výroby průmyslové nebo zemědělské. Účelem zákona toho bylo, aby domácí výrobě průmyslové, živnostenské a zemědělské umožněno bylo aspoň na dobu přechodnou levnější opatřování takových strojů z ciziny, jichž potřebovala k zdokonalení výrobní schopnosti, aby mohla konkurovati s cizinou.
Zákon tento měl platnost pouze do konce roku 1926.
Poněvadž náš průmysl a zemědělství i dále vyžadují zdokonalení a rekonstrukce strojního zařízení a k tomu cíli umožnění dovozu některých strojů a přístrojů z ciziny, navrhuje se prodloužení zákona ze dne 17. března 1925, č. 58/1925 Sb. z. a n., (vyjma druhého odstavce § 4) až do 30. června 1928. Mimo to rozšiřuje se platnost zákona tohoto také na vozidla saz. položky 553 d.) a jich součástky, totiž na traktory a motorové pluhy, a to slevou 30% autonomní celní sazby.
Výbor národohospodářský projednal usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona, jímž se prodlužuje a rozšiřuje platnost zákona ze dne 17. března 1925, čís. 58 Sb. z. a n., a navrhuje senátu jeho schválení ve znění usneseném poslaneckou sněmovnou.
V Praze, dne 1. července 1927.
J. Kotrba v. r.,
místopředseda.
K. Sáblík v. r.,
Zpravodaj
II.
Živnostensko-obchodní výbor senátu jednal o předloze této ve schůzi dne 1. července, a vzal na vědomí, že se objevila potřeba prodloužiti zákon ze dne 17. března 1925 do 30. června 1928. Zákon ten o má platnost dočasnou, a bylo by si přáti, aby naše výroba dospěla tak daleko, aby jej nebyla třeba dále prodlužovati. Má ráz výjimečný. Uznati nutno, že některé specielní, složité stroje nelze rentabilně u nás vyráběti, pro obmezenost odbytových prostorů a tím i možností, kde se nevyplatí nákladná výrobní zařízení pro výrobu těchto strojů. Takové stroje bude nutno k nám dovážeti. Aby pak sníženy byly zařizovací náklady závodů, strojů těchto nevyhnutelně potřebujících, poskytuje tento zákon celní úlevy. V tomto bodě jest zákon velmi účelný. U jiných však strojů, zejména traktorů, byl by zdravý vývoj, kdyby se vyráběly v tuzemsku a nebyla ku krytí tuzemské potřeby třeba poskytovati celních úlev. Pro stroje tohoto druhu jest u nás nejširší možnost odbytu.
Jde jen o to, levnou výrobou dodati zemědělské stroje, které by cenou svojí byly přístupné. O to by se naše strojírny měly pokusiti, když jakostí dovážené stroje nevyhovují a i v konstrukci daleky jsou dokonalosti.
Pokud nebylo v tomto zákoně vyhověno přání a dalším rozšíření celních úlev pro některé dovážené stroje, nejmenované v § 1 zákona ze dne 17. března 1925, slíbila vláda při zjednávání obchodních smluv ku stanovení celních sazeb vzíti na ně podle možnosti zřetel.
Živnostensko-obchodní výbor senátu navrhuje, aby senát přijal osnovu zákona ve znění usneseném posl. sněmovnou.
V Praze, dne 1. července 1927.
J. Pastyřík v. r.,
předseda.
J. Miller v. r.,
zpravodaj.
III.
Zákon ze dne 17. března 1925, který v zájmu technicky dokonalého vyzbrojení domácí výroby průmyslové bez rozdílu velikosti závadu i výroby zemědělské zavedl celní úlevy pro dovoz určitých strojů, pokud se v tuzemsku nevyrábějí a pokud je dovoz jejich nutný k naznačenému národohospodářskému cíli, pozbyl platnosti a obnovuje se přítomným zákonem na dobu do poloviny roku 1928. Celní úleva, záležející ve snížení celního koeficientu k základní sazbě na číslo 4, může býti po posouzení každého jednotlivého případu přiznána strojům spadajícím pod položky celního sazebníku 531 až 535 a) (stroje textilní), 538 (stroje jiné, v sazebníku zvláště neuvedené), 539 a 548 (stroje a přístroje elektrické).
Nově rozšířena výhoda zákona na motorická vozidla zemědělská, pol. 553 d), samozřejmě za stejných podmínek, že se doma nevyrábějí a že je jejich dovoz národohospodářsky nutný. Úleva záleží při nich ve 30%ním snížení autonomní celní sazby.
Časově omezená platnost zákona vyvrací obavy, že by zamezoval zavedení výroby strojů toho druhu v tuzemsku.
Rozpočtový výbor doporučuje senátu schválení zákona ve znění senátního tisku č. 468.
V Praze, dne 1. července 1927.
Dr J. Karas v. r.,
předseda.
Dr Vl. Fáček v. r.,
zpravodaj.