Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

4. zasedání.

Tisk 501.

Zpráva

výboru živnostensko-obchodního

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 488)

návrhu poslanců F. Petrovického, Malíka, Sedláčka, Slavíčka a spol.

a o vládním návrhu zákona,

kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepní.

Organisace hostinských již po dlouhou řadu let domáhají se po vzoru ostatních živností za vedení průkazu způsobilosti v hostinství a výčepnictví. Též i odborové organisace zaměstnanců staví se za tento požadavek. Zavedení tohoto průkazu způsobilosti připouštěl již § 23, odst. 3. a 4. živnost. řádu. Jelikož vydání tohoto nařízení narazilo na určité potíže, bylo nutno věc tuto vyřešiti zákonem. Návrh tohoto zákona podán byl v poslanecké sněmovně posl. Petrovickým a spol. a současně i vládou. Tomu ovšem předcházelo vyjednávání se všemi zúčastněnými činiteli a je podaný návrh zákona výslednicí tohoto úspěšného jednání. S ohledem na to je přirozeno, že nemohl býti výrazem přání pouze jedné strany a že jako každé dítko kompromisu, musel respektovati přání a požadavky i z kruhů občanských, kterážto přání vsunuta jsou částečně do tohoto zákona.

Tak v obcích do 4000 obyvatelstva se průkaz způsobilosti nepožaduje, vyjímaje nádražní restaurace, turistické hotely, dále v živnostech hostinských a výčepnických v místech lázeňských a poutnických.

Průkaz způsobilosti může býti podán

1. řádným listem výučním a tříletou praksí v příslušné živnosti,

2. vysvědčením zaměstnavatele po šestiletém zaměstnání při výčepu piva anebo po šestiletém zaměstnání při sklepním hospodářství viničném jako sklepmistr,

3. absolvováním dvouleté odborné školy pro živnost hostinskou a výčepnickou v Brně.

Kromě toho může ministerstvo obchodu a živností v určitých případech označiti vyučovací ústavy, jejichž absolvování nahrazuje, event. zkracuje dobu učební.

Sproštěni jsou od předložení průkazu způsobilosti ti, kdož nabyli koncese hostinské a výčepnické před účinností tohoto zákona; rovněž i ti, kdož v této době byli schválenými pachtýři, dále kdož plných šest roků v těchto oborech byli zaměstnáni. Kromě toho jsou určité výjimky pro majitele obchodních živností dle § 38 živnost. řádu. Dále cukráři při podávání kakaa, čokolády a čaje bez alkoholických přísad, dále uzenář-výrobce, který žádá za koncesi obmezenou na podávání studených i teplých uzenářských výrobků, právnické osoby, pokud jde o jejich náměstka nebo pachtýři při provozování živnosti hostinské a výčepnické ve vlastních spolkových domech, v místech do 6000 obyvatelstva. Konečně může ten, kdo v den vyhlášení tohoto zákona nedokončil šestiletou dobu zaměstnání, tuto lhůtu doplniti po účinnosti tohoto zákona. V § 4 promíjí se tento průkaz způsobilosti pro pensionáty a lázeňské domy, dále ústavům jako jsou kuchařské školy a pod.

Rovněž i podnikatelům, kteří chtějí převzíti význačný podnik, který má význam pro povznesení ruchu turistického a cizineckého a kteří jinak skýtají záruku odborných znalostí, může průkaz býti prominut.

Z platnosti tohoto zákona vyňato je prozatím Slovensko a Podkarpatská Rus.

Živnostensko-obchodní výbor probrav důkladně celý tento návrh zákona dospěl k přesvědčení, že jde o spravedlivý požadavek hostinských a výčepníků, a doporučuje po zralém uvážení přijetí této předlohy (tisk sen. 488) dle znění v poslanecké sněmovně usneseného.

Dále doporučuje výbor senátu schválení resoluce dole uvedené.

V Praze, dne 12. července 1927.

Josef Sechtr v. r.,

místopředseda.

Prošek v. r.;

zpravodaj.

Resoluce:

 S ohledem na to, že Slovensko a Podkarpatská Rus jsou země turistické a lázeňské, kam mnoho cizinců přichází, budiž účinnost zákona tisk 488 dle možnosti rozšířena co nejdříve na Slovensko a Podkarpatskou Rus.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP