Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

4. zasedání.

Tisk 510.

Interpelace

senátorů V. Dundra, dra Frant. Soukupa, G. Habrmana a soudruhů

vládě

o poškozování státních zájmů poštovní správou v oboru dodávek telegrafních.

Požadavky novodobého pokroku v oboru telegrafie a vývoj radiotelegrafie určují státní správě důležité úkoly finančního i národohospodářského dosahu. Dosavadní postup v těchto věcech vzbuzuje však velmi vážné obavy, zda jsou při něm dost poctivě zastávány zájmy státní. Jsouť v příkrém rozporu s těmito zájmy události, k nimž v poslední době došla za součinnosti československé poštovní správy.

Několik světových firem v oboru průmyslu telegrafního usiluje proniknouti do republiky a ovládnouti naši výrobu i trh. A tu bylo jedné z těchto firem vyhrazeno ministerstvem pošt a telegrafů privilegované postavení při dodávkách pro telefonní ústředny.

Ve své odpovědi na interpelaci poslance Remeše, týkající se nezákonného postupu při objednávkách poštovní správy u firmy Siemens-Halske v Berlíně, prozradil pan ministr pošt, že je věc ještě horší, nežli interpelanti mohli tušiti. Pan ministr nejenom zadal této firmě z volné ruky dodávku za 60 milionů, ale zaručuje jí i pro budoucnost výhradně všechny dodávky automatických telefonů.

Tvrdí-li v odpovědi, že běží tu pouze o pokračování a rozšiřování dnešních zařízení doplněním dodávek a prací, jež jsou nezbytně spojeny s původní zadávkou, neodpovídá to skutečnosti. Neboť na jiném místě popisuje táž odpověď rozsáhlý plán automatických ústředen Velké Prahy, rozvržený na dlouhou řadu let, pro které ministerstvo pošt vyhradilo firmě Siemens-Halske všechny dodávky, vyřazujíc celý domácí odborný průmysl z účasti na tomto podnikání.

Při tom však událo se ještě něco jiného, co vrhá na rozhodování pana ministra pošt divné světlo. Domácí továrna na telegrafní zařízení "Zenith" byla financována peněžním ústavem strany lidové a oba podniky ocitly se v tísni, o níž pronikly do veřejnosti zprávy, potlačené zásahem pana ministra spravedlnosti. V tutéž dobu, kdy pan ministr pošt a telegrafů zadával firmě Siemens-Halske z volné ruky šedesátimilionovou objednávku se zárukou všech dalších dodávek automatických telefonů, koupila tato firma za značný peníz továrnu "Zenith" a sanovala tím obchod zmíněného ústavu strany lidové. Pasiva továrny byla hrazena ze státních dodávek firmou Siemens-Halske.

Zadávají-li se všechny dodávky v určitém oboru výlučně zahraničním firmám a prodá-li se jim nad to ještě domácí podnik, je tím porušen zájem státní ohrožením domácího průmyslu s velkým počtem zaměstnanců. Hrozivým nebezpečím stávají se však takové transakce, jsou-li prováděny soustavně a ve velkém měřítku. Nedosti na tom, že říšsko-německý koncern byl přispěním československého ministra pošt usazen v republice na úkor domácích podniků. Skupina, kteráž řídila tyto obchody a jejímiž intencemi řídí se rozhodování pana ministra pošt, vstoupila v činnost s dalším zahraničním koncernem, totiž s firmou Western-Electric. Tento koncern má zájem na dodávkách v oboru radiotelegrafie a pokud jsme zjistili, existují snahy zajistiti mu na tomto poli stejně privilegované postavení, jako firmě Siemens-Halske. Nasvědčuje tomu postup pana ministra pošt při zadávání vysílacích stanic radiových této firmě.

Takový postup zničil by úplně domácí podnikání v oboru telegrafním a způsobil by naprosté ovládnutí naší výroby i trhu silnými firmami zahraničními. Nelze proto nadále strpěti, aby československý ministr napomáhal zkáze domácího podnikání, poklesu zaměstnanosti našeho dělnictva a snahám o vytlačení domácího kapitálu z důležitého oboru průmyslového. Je nutno zameziti další zasahování exponentů zahraničních skupin průmyslových do naší poštovní správy a znemožniti uskutečnění plánů, k jejichž provedení byly již učiněny přípravné kroky.

Tážeme se proto:

1.Hodlá vláda vyšetřiti pronikání zahraničního kapitálu průmyslového k nám, podporované panem ministrem pošt na úkor domácí výroby?

2. Co hodlá vláda učiniti, aby bylo včas zamezeno kořistné tažení, poškozující státní zájem a namířené proti domácímu průmyslu a dělnictvu?

V Praze, dne 12. července 1927.

V. Dundr, dr Soukup, G. Habrman,

Jaroš, Filipínsky, F. Časný, Modráček, dr Witt, Zimák, A. Novák, Jos. Petřík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP