Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

5. zasedání.

Tisk 530.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru národohospodářského o vládním návrhu (tisk 526),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění prozatímní úprava obchodních styků mezi Československou republikou a republikou Tureckou, sjednaná výměnou not v Angoře dne 15. září 1927.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s prozatímní úpravou obchodních styků mezi Československou republikou a republikou Tureckou, sjednanou v Angoře dne 15. září 1927 a uvedenou v prozatímní účinnost vládní vyhláškou ze dne 6. října 1927, č. 151 Sb. z. a n.

I.

Ve smyslu tureckého zákona bylo nutno vždy půlletně obnovovati provisorní dohodu o vzájemném zacházení podle zásady nejvyšších výhod ze dne 6. srpna 1925, kterou byly upraveny naše obchodní styky s republikou Tureckou.

Od posledního prodloužení provisorní úpravy došlo k uzavření definitivní obchodní smlouvy s republikou Tureckou dne 31. května t. r. v Angoře. Po předchozím schválení vládou republiky Československé byla smlouva projednána a schválena zákonodárnými sbory republiky Československé dne 30. června t. r. Poněvadž pro předčasné rozpuštění tureckého parlamentu definitivní obchodní smlouva s Tureckem nebyla projednán tureckým parlamentem a aby nedošlo k bezesmluvnímu stavu, bylo nutno prodloužiti prozatímní úpravu obchodních styků výměnou not mezi mimořádným vyslancem a splnomocněným ministrem M. Kobrem a tureckým ministrem zahraničních věcí Tewfik Roughdy Bey-em dne 15. září t. r. v Angoře.

Pro rozvoj našich obchodních styků s Tureckem má prodloužení dosavadního stavu podle zásady nejvyšších výhod nesporný význam. Vzájemný styk s Tureckem vzrůstá každým rokem: za rok 1925 bylo vyvezeno do Turecka za 167 mil. Kč, za r. 1926 za 234 mil. Kč, za období leden-srpen 1927 bylo vyvezeno za 122.7 mil. Kč. Dovoz z Turecka k nám ve stejných obdobích stoupl ze 43.9 mil. Kč na 98 mil. Kč; za období leden-srpen 1927 dovoz dosáhl 26.1 mil. Kč. Do Turecka vyváží se z Československé republiky hlavně cukr, bavlněná příze a tkaniny, vlněné tkaniny, jutové pytle, skleněné a porculánové zboží, smaltované nádobí, hospodářské stroje, zápalky atd. Dováží se především tabák, jižní ovoce, sušené hrozny, cigarety, lískové ořechy, kůže a j.

Zahraniční výbor projednal ve své schůzi dne 26. října 1927 shora uvedený vládní návrh a doporučuje senátu, aby schválil prodloužení prozatímní úpravy obchodních styků s Tureckem a přijal schvalovací usnesení shora otištěné.

V Praze, dne 26. října 1927.

V. Donát v. r.,
předseda.

K. Stodola v. r.,
zpravodaj.

II.

Národní shromáždění republiky Československé schválilo již definitivní smlouvu uzavřenou s republikou Tureckou v naději, že po její ratifikaci odpadne prodlužování prozatímní smlouvy po uplynutí každých šesti měsíců. Jelikož však Turecko definitivní smlouvu doposud neratifikovalo a naše prozatímní smlouva s ním uzavřená 11. října 1927 vypršela, byl by nastal po tomto dni bezesmluvní stav. Aby se tomu předešlo, prodloužila vláda Československá opětně prozatímní smlouvu s Tureckem na 6 měsíců v naději, že během této doby dojde v Turecku k ratifikaci naší smlouvy, následkem čehož by pak prodlužování prozatímní smlouvy odpadlo.

Výbor národohospodářský schvaluje toto opatření vlády a činí návrh:

Slavný senáte, račiž schváliti předloženou prozatímní úpravu obchodních styků s republikou Tureckou a učiniti schvalovací usnesení ve znění shora otištěném.

V Praze, dne 3. listopadu 1927.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Dr Rozkošný v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP