Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1927.

II. volební období.

5. zasedání.

Tisk 543.

Zpráva

sociálně-politického výboru

k vládnímu návrhu (tisk 466) zákona

o pomocné praksi porodnické, jakož i o vzdělání a výcviku porodních asistentek (porodních pomocnic).

Porodní asistentky (porodní báby) (porodní pomocnice) tvoří stav, kterému i důvodová zpráva vládního návrhu přiznává, že je často jedinou první a skoro vždy nejautoritativnější rádkyní matky. Z toho důvodu zájem státu na populaci, zájem veřejnosti na šťastném mateřství, jakož i zájem porodních asistentek jako stavu obrací se v první řadě k úpravě důkladného, jak teoretického, tak praktického vyškolení porodních asistentek nejen pro praxi porodnickou ale i jako poradkyň a dozorkyň kojenců po stránce hygienické výživy a výchovy. Za druhé k takové úpravě hmotného postavení porodních asistentek které by učinilo možným zachovávání zákonných předpisů o nepřípustnosti jiného zaměstnání, jímž by po dobu vykonávání praxe porodnické mohla býti ohrožena naprostá fysická čistota porodní asistentky.

Předložený vládní návrh přihlíží pouze k otázce lepšího školení porodních asistentek tím, že prodlužuje dobu školení ze čtyř měsíců na deset měsíců a zdůrazňuje povinnost navštěvování opakovacích kursů v mezidobí pěti let. Otázku sociálního zajištění odbývá zmocněním vlády stanoviti nejvyšší mez odměny za úkony porodních asistentek. Neupravuje také nijak kulturního státu nedůstojný stav, že celé obvody republiky na 10 až 15 kilometrů nemají porodní asistentky, které samy jako nápravu navrhují zákonnou úpravu babických rayonů. A tak vládní návrh o pomocné praxi porodnické omezuje se pouze na vymezení pojmu praxe porodnické, podmínek, kdy se pozbývá nebo nabývá oprávnění k provozování praxe porodnické, ustanovení o výcviku porodních pomocnic, ustanovení trestní ustanovení o příslušnosti nadřízených úřadů, jakož i ustanovení závěrečná, která nás poučují o tom, že tímto vládním návrhem se předpisům úctyhodného stáří z. r. 1740, 1770, 1773, 1780, 1827, 1876, 1898 dostává nového data platnosti a jednotný zákon pro celou republiku.

Sociálně-politický výbor ve své většině schválil vládní návrh zákona o pomocné praxi porodnické ve znění navrženém vládou s výjimkou užívati názvu porodní pomocnice. Místo toho, všude, kde je v zákoně řeč o porodních pomocnicích, má být užíváno názvu porodní asistentka, protože tento název lépe vystihuje výkon porodnický, ve veřejnosti se vžil a je oblíbený. Název "porodní pomocnice" má býti v zákoně uveden toliko v závorce. V §u 2, odst. 1. navrhuje sociálně-politický výbor, aby za slovem "svéprávné" bylo vloženo slovo: "důvěryhodná". Dále v §u 5, odst. 1. za slovem: "příslušnému" má býti vloženo slovo "politickému". V témž paragrafu odst. 4. za slovem "ohlásiti" má býti vloženo rovněž slovo: politickému". V tomtéž odst. 4. za slovem "oznámiti" má býti rovněž vloženo slovo "politickému". Stejně v §u 7, odst. 2. za slovo "příslušný"' slovo "politický", jakož i v odst. 3. za slovem "příslušným" slovo "politickým".

Sociálně-politický výbor navrhuje slavnému senátu,aby schválil osnovu zákona ve znění dole uvedeném. Dále doporučuje výbor přijetí resoluce ke konci otištěné.

V Praze, dne 16. listopadu 1927.

R. Jaroš v. r.,
předseda.

Bož. Ecksteinová v. r.,
zpravodaj.

 

Zákon

ze dne...................................

o pomocné praksi porodnické, jakož i o vzdělání a výcviku porodních asistentek (porodních pomocnic).

Národní shromáždění republiky Československé, usneslo se na tomto zákoně:

I.

O pomocné praksi porodnické.

§ 1.

Pomocnou praksí porodnickou se rozumí:

a) samostatná pomoc při pravidelném těhotenství; porodu a šestinedělí, jakož i samostatné ošetřování novorozenců a kojenců, nepotřebujících ošetření lékařského,

b) přísluha (asistence) lékaři při ošetřování těhotných, rodiček, šestinedělek, novorozenců a kojenců,

c) nezbytná samostatná pomoc v případech vyjmenovaných sub. a), i když jsou to případy pathologické, avšak pouze tehdy, hrozí-li z průtahu nebezpečí není-li možno včas povolati lékaře a pouze do té doby, než se lékař dostaví.

§ 2.

(1) Oprávnění k výkonům pomocné prakse porodnické na území republiky Československé nelze odepříti ženám, které jsou svéprávné, důvěryhodné a prokáží:

a) že jsou státními občankami československými,

b) že jsou bezúhonné,

c) že podle vysvědčení úředního lékaře jsou tělesně a duševně zdrávy,

d) že dosáhly diplomu (§ 9) na některém československém ústavu pro vzdělání a výcvik porodních asistentek.

(2) Výjimky z ustanovení uvedeného pod písm. a), b) a d) může v případech hodných mimořádného ohledu povoliti ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

§ 3.

(1) Porodní pomocnice (porodní báby), které byly podle předpisů platných před účinností tohoto zákona oprávněny vykonávati babickou praksi na území Československé republiky, jest pokládati za oprávněné k výkonu pomocné prakse porodnické i podle tohoto zákona.

(2) Úřadům (§ 11) jest vyhrazeno přezkoušeti kdykoliv oprávnění dříve nabyté.

§ 4.

(1) Toliko ženám, oprávněným vykonávati pomocnou praksi porodnickou podle tohoto zákona (§ 2 a 3), je dovoleno užívati názvu "porodní asistentka (porodní pomocnice) ".

(2) Užívati jiných názvů nebo označení je nepřípustné.

§ 5.

(1) Zamýšlené zahájení prakse jest porodní asistentka povinna písemně ohlásiti místně příslušnému politickému úřadu I. stolice a předložiti mu předepsané průkazy (§ 2).

(2) Není-li těchto průkazů, jsou-li nedostatečné nebo nestalo-li se ohlášení do tří let po vydání diplomu nebo po úspěšném absolvování opakovacího kursu, odepře úřad oprávnění k výkonu pomocné prakse porodnické; jinak vezme ohlášení na vědomost.

(3) Před vyřízením ohlášení nelze pomocnou praksi porodnickou vykonávati. Nedojde-li však vyřízení do jednoho měsíce, jest předpokládati, že úřad vzal ohlášení na vědomost.

(4) Také každou změnu sídla jest porodní asistentka povinna aspoň 14 dní předem ohlásiti politickému úřadu I. stolice, podle dosavadního i příštího sídla místně příslušnému. V téže lhůtě je porodní asistentka povinna oznámiti úřadu I. stolice, chce-li se vzdáti prakse.

(5) Nesplnění těchto povinností, jakož i neoprávněné provozování prakse je trestné.

§ 6.

(1) Předpisy (instrukce) pro výkon pomocné prakse porodnické budou vydány vládním nařízením. V těchto předpisech jest stanoviti zejména povinnost porodních asistentek poskytnouti porodnickou pomoc kterékoliv rodičce a kdykoliv, povolati včas lékaře k případům vyžadujícím zákroku lékařského, zachovati tajemství osob jejich péči svěřených a oznamovati porody příslušnému matričnímu úřadu.

(2) Vláda se zmocňuje, aby stanovila nejvyšší mez odměn za úkony porodních asistentek.

§ 7.

(1) Diplom spolu s oprávněním provozovati pomocnou praksi porodnickou bude porodní asistentce odňat,

1. dočasně:

a) když byly v jejích vědomostech úředně zjištěny vážné nedostatky, a to na tak dlouho, pokud neprokáže dostatečných znalostí způsobem předepsaným v §u 9 tohoto zákona,

b) lze-li souditi na ztrátu její spolehlivosti a důvěryhodnosti pro výkon pomocné prakse porodnické proto, že se při výkonu svého povolání či z podnětu souvisejícího s tímto povoláním dopustila činu trestného, nebo proto, že zanedbává uložené jí povinnosti, nebo lze-li na ztrátu její, spolehlivosti a důvěryhodnosti souditi z jiných závažných okolností a není-li v uvedených případech dostatečných důvodů pro odnětí trvalé - a to nejdéle na dobu dvou roků,

c) stala-li se dočasně, ať tělesně či duševně, nezpůsobilou k výkonu pomocné prakse porodnické, a to na dobu této nezpůsobilosti úředně zjištěnou;

2. trvale:

a) přestala-li býti statní občankou Československé republiky (§ 2),

b) neprokázala-li v případech sub. 1 písm. a) ani do dvou let od dočasného odnětí diplomu počítajíc dostatečných vědomostí,

c) dopustila-li se vyhnání plodů nebo spoluviny (účastenství) na tomto činu,

d) lze-li souditi na ztrátu její spolehlivosti a důvěryhodnosti pro výkon pomocné prakse porodnické proto, že se při výkonu svého povolání či z podnětu souvisejícího s tímto povoláním dopustila jinakého činu trestného pod písm. c) neuvedeného, nebo proto, že zanedbává hrubě nebo trvale uložené jí povinnosti, nebo lze-li na ztrátu její spolehlivosti a důvěryhodnosti souditi z jiných okolností a jsou-li tu důvody pro trvalé odnětí diplomu,

e) stala-li se podle úředního zjištění, ať tělesně nebo duševně, trvale nezpůsobilou k výkonu pomocné prakse porodnické.

(2) Ztrátu diplomu spolu s oprávněním provozovati pomocnou praksi porodnickou vysloví příslušný politický úřad II. stolice, pokud ztráta diplomu nenastává podle zákonů trestních.

(3) Ve výjimečných a zvláštního zřetele hodných případech jest i při pravoplatném trvalém odnětí diplomu spolu s oprávněním k pomocné praksi porodnické, vysloveném příslušným politickým úřadem II. stolice, zůstaveno ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy zaměniti odnětí trvalé za odnětí dočasné.

II.

Vzdělání a výcvik porodních asistentek.

§ 8.

(1) Diplomy opravňující k ohlášení pomocné prakse porodnické mohou vydávati toliko státní ústavy pro vzdělání a výcvik porodních asistentek.

(2) Organisace a správa těchto ústavů bude upravena předpisy, které vydá ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, jemuž jsou tyto ústavy přímo podřízeny v dohodě s ministerstvem financí.

§ 9.

(1) Předpisy o způsobu vzdělání a výcviku porodních asistentek (učební osnovu) na státních ústavech za tímto účelem zřízených (§ 8) vydá ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v dohodě s ministerstvem sociální péče a s ministerstvem školství a národní osvěty. Podmínky pro přijetí do těchto ústavů, předpisy o zkoušce přijímací, výši školného, výši zkušebních tax, o zkouškách prospěchových a o zkoušce závěrečné, po jejímž úspěšném vykonání lze vydati diplom opravňující k ohlášení pomocné prakse porodnické, jakož i znění slibu před vydáním diplomu budou stanoveny vládním nařízením.

(2) Doba výcviku na státním ústavu pro vzdělání a výcvik porodních asistentek nesmí býti kratší 10 měsíců.

(3) Každá porodní asistentka jest povinna po pěti letech od vydání diplomu počítajíc a pak vždy po dalších 10 letech, nebo přeruší-li praksi, ať dobrovolně či nuceně, nejméně na tři léta, zúčastniti se opakovacího kursu. Při porodních asistentkách v §u 3, odst. 1. uvedených jest tyto lhůty počítati ode dne účinnosti tohoto zákona.

(4) Kromě toho jest každá porodní asistentka, u níž byly zjištěny vážné nedostatky vědomostí, povinna zúčastniti se opakovacího kursu mimo lhůty v předchozím odstavci uvedené.

(5) Podrobné předpisy o kursech opakovacích vydá ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v dohodě s ministerstvem sociální péče a ministerstvem školství a národní osvěty.

(6) Cizinky lze do státního ústavu pro vzdělání a výcvik porodních asistentek přijmouti toliko výjimečně, stačí-li místo. Diplom lze jim však vydati pouze s omezením, že je bez zvláštního povolení podle posledního odstavce §u 2 neopravňuje k vykonávání pomocné prakse porodnické v republice Československé.

III.

Ustanovení trestní a příslušnost.

§ 10.

(1) Přestoupení tohoto zákona, nařízení a předpisů vydaných k jeho provedení, trestají - pokud nejde o čin stíhaný trestními soudy - politické úřady (administrativní policejní vrchnosti) I. stolice pokutou od 20-200 Kč, při opakování od 50-1.000 Kč. Vedle pokuty může býti uloženo vězení (uzamčení) od 24 hodin do 3 neděl.

(2) Při nedobytnosti pokuty buď vyměřen podle volného uvážení náhradní trest vězení (uzamčení) nejdéle do 3 neděl. Trest vězení (uzamčení) spolu s náhradním trestem nesmí přesahovati 3 týdny.

(3) Z nálezu lze se odvolati do 15 dnů; o odvolání rozhodne politický úřad (administrativní policejní vrchnost) II. stolice s konečnou platností.

(4) Pokuty uložené podle tohoto zákona připadnou státu.

§ 11.

Řízení podle tohoto zákona přísluší, není-li jinak ustanoveno, úřadům vyjmenovaným v §§ 26 a 27 zákona ze dne 13. července 1922, čís. 236 Sb. z. a n., kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní.

IV.

Ustanovení závěrečná.

§ 12.

(1) Zákon tento nabude účinnosti tři měsíce po jeho vyhlášení.

(2) Tímto dnem zrušují se předpisy dosavadní, jež jsou s ním v rozporu, zejména § 7, odd. IV. hlavního zdravotního normativu vydaného patentem ze dne 2. ledna 1770, čís. 1152 Sb. všech nař. a zák. z roku 1740 až 1780, příslušná ustanovení patentu ze dne 10. dubna 1773, čís. 6 T. Sb. z., ustanovení zák. čl. XIV/1876 a zák. čl. XXXVIII/1908, upravující výkon pomocné prakse porodnické, jakož i veškeré předpisy o výcviku a vzdělání porodních bab, jmenovitě nařízení ministra kultu a vyučování, vydané v dohodě s ministerstvem vnitra ze dne 27. ledna 1898, č. 35 ř. z., jímž byl vyhlášen všeobecný regulativ pro vyučování a službu na babických školách.

(3) Ustanovení dosavadních služebních předpisů (instrukcí) pro porodní báby, která tomuto zákonu neodporují, zůstanou v platnosti, pokud nebudou vydány předpisy (instrukce) podle §u 6.

(4) Na porodnickou praksi lékařskou se zákon tento nevztahuje.

§ 13.

Zákon tento provede ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy po dohodě se zúčastněnými ministry.

Resoluce:

"V každém hlavním městě země bude zřízeno gremium porodních asistentek, jehož úkol bude spočívati v hájení hospodářských poměrů a stavovských zájmů porodních asistentek. Všechny porodní asistentky země mají povinnost státi se členy tohoto gremia, k jehož řízení má býti zvolen výbor pěti až devítičlenný a povinností přihlížeti k národnostnímu poměrnému zastoupení."


Související odkazy