Senát Národního shromáždění R.Čs. r.1928.
II. volební období.
5. zasedání.
Tisk 580.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti krajského soudu v Liberci za souhlas k trestnímu stíhání senátora
Vojtěcha Hampla pro zločin podle §u 15 č. 3 zákona na ochranu republiky
(č. 4731 předs.).
Skutková podstata.
Podle oznámení krajského soudu v Liberci referoval na veřejné schůzi lidu komunistické strany v Liberci dne 1. srpna 1927 senátor Vojtěch Hampl a ve svém projevu užil výroků, které zavdaly státnímu zastupitelství v Liberci podnět k trestnímu stíhání. Podle tohoto oznámení senátor Vojtěch Hampl pravil, mluvě o událostech vídeňských, že co se stalo v posledních měsících, ukázalo nám, jak se bojovati nemá. Uvedl dále: >My nebojujeme proti státu, nýbrž proti třídě kapitalistické, která má v tomto státě moc. Pakli je nezákonnost na jedné straně, jest nezákonnost také na druhé straně. České regimenty z Rakouska přecházely k nepříteli. Nebylo to nic nečestného, patří to ku slávě českého národa. Vyvolá-li buržoasie boj proti dělnictvu, uděláme to tak, jako 28. pluk pražský. Poučení z Rakouska jest pro nás takové, nevíme nikdy, kdy mohou u nás nastati takové okamžiky jako ve Vídni. Proto je na nás, abychom byli připraveni, a čím více se do nás bude bíti, tím budeme tvrdší. Vyvolá-li buržoasie válku, bude to ta poslední válka, do které se odváží buržoasie poslati proletariát.<
Krajský soud v Liberci vzhledem k těmto výrokům žádá dopisem ze dne 4. listopadu 1927, č j. Nt IX 126/27/4, aby senát dal souhlas k trestnímu stíhání senátora Vojtěcha Hampla pro zločin podle §u 15 č. 3. zákona na ochranu republiky.
Návrh.
Imunitní výbor navrhuje, aby senát nevyhověl žádosti krajského soudu v Liberci ze dne 4. listopadu 1927 za souhlas k trestnímu stíhání senátora Vojtěcha Hampla pro zločin podle §u 15, č. 3. zákona na ochranu republiky.
Důvody.
Z uvedených výroků, kterých senátor Vojtěch Hampl na veřejné schůzi lidu komunistické strany dne 1. srpna 1927 v Liberci užil, lze seznati, že mluvil o událostech v Rakousku a připomínal, že my (t. j. komunistická strana) nebojujeme proti státu, nýbrž proti třídě kapitalistické, která v tomto státě má moc.
Nelze tudíž v těchto slovech, jakož i v dalších vývodech, ve kterých ukázal na to, že za Rakouska, české regimenty přecházely k nepříteli, což sloužilo k slávě českého národa, jakož i v prohlášení, že vyvolá-li buržoasie boj proti dělnictvu, uděláme (t. j. komunistická strana) to tak, jako 28. pluk pražský, a dále, že vyvolá-li buržoasie válku, bude to ta poslední válka, do které se odváží buržoasie poslati proletariát, spatřovati výzvu k neplnění zákonných povinností nebo k trestním činům. Není možno z těchto vývodů dokazovati, že by byl senátor Hampl podněcoval k trestným činům podle §u 15, č. 3. zákona na ochranu republiky, zvláště když výslovně uvedl, že nebojuje komunistická strana proti státu, nýbrž proti třídě kapitalistické a buržoasii.
Ve výroku, v němž se vyzývá ku přípravám, nespočívá výzva ku přípravám vojenským, nýbrž ku přípravám v organisacích, jak všeobecně jest známo.
Ježto v uvedených výrocích není podstatné náležitosti zločinu podle §u 15, č. 3, zákona ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., navrhuje imunitní výbor, aby nebyl dán souhlas k trestnímu stíhání senátora Vojtěcha Hampla pro tento zločin.
V Praze, dne 13. února 1928.
Ing.Klimko v. r.,
predseda.
Vojt. Dundr v. r.,
zpravodaj.