Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.
II. volební období.
5. zasedání.
Tisk 582.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti sedrie v Rimavskej Sobote ze dne 30. srpna 1927, č, j. Nt III. 20/27/3,
za souhlas k trestnímu stíhání senátora dra Alexandra Herze pro přečin rozšiřování nepravdivých zpráv podle §u 18, č. 1 a 3 zák. č. 50 Sb. z. a n. z roku 1923
a pro zločin podněcování ke zločinu vojenskému a k hromadnému spáchání přečinu
podle branného zákona ze dne 19. března 1920, č. 193 Sb. z. a n. podle §u 15, č. 3.
zák. č. 50/1923 (č. 4463 předs.).
Děj.
Podle obsahu trestního oznámení policejního komisariátu v Rimavskej Sobote ze dne 24. června 1927, č. 118727 pres. konána byla veřejná schůze komunistické strany dne 19. června 1927 v Rimavskej Sobote za přítomnosti as 150 lidí a na této veřejné schůzi senátor dr Alexander Herz zmíniv se o bojích čínského proletariátu prohlásil, že Anglie s pomocí různých států se všemožně snaží, aby revoluci zdolala a to tím způsobem, že Anglie bude dodávati munici a Rumunsko, Polsko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Československo lidský materiál, že příslušníci strany komunistické budou na stráži, a když je budou chtít brát, my nepůjdeme, nechť si sami bojují. Řeč svou zakončil slovy: >My vojnu nechceme, my chceme žít.<
V tomto výroku shledává státní zastupitelství v Rimavskej Sobote skutkovou povahu jednak přečinu podle §u 18, č. 1 a 3 zák. č. 50/1923 (šíření nepravdivých zpráv), jednak zločinu podle §u 15, č. 3 téhož zákona (výzva k neplnění zákonných povinností nebo k trestným činům).
Návrh.
Imunitní výbor navrhuje, aby nebyl dán souhlas k trestnímu stíhání senátora dra Alexandra Herze pro přečin podle §u 18, č. 1,a 3 zák. č. 50/1923 a pro zločin podle §u 15, č. 3 téhož zákona v tomto případě, neboť pokud jde o přečin rozšiřování nepravdivých zpráv o účastenství Anglie a jiných států, zejména i Československa při potlačování revoluce v Číně, dlužno uvážiti, že senátor dr Alexander Herz mluvě o tehdejších krvavých bojích v Číně a o občanské válce tamtéž panující vyslovil různé možnosti evropských intervencí v Číně a projevil dle svého politického přesvědčení svůj názor o účasti Československa na této intervenci, aniž uvedl konkrétní okolnosti, které by jeho názor podpořily, v posluchačstvu víru v intervenci Československa vzbudily a tím vážně obyvatelstvo kraje neb jeho část znepokojily.
Vzhledem k uvedenému jest imunitní výbor toho názoru, že v tomto případě není skutkové povahy přečinu dle §u 18, č. 1. a 3. uvedeného zákona.
Pokud pak jde o zločin podle §u 15, č. 3 zák. č. 50/1923, tu již z textu proslovené řeči, jak ve zprávě policejního komisariátu jest uvedeno, vyplývá, že senátor dr Alexander Herz ve své řeči nepoužil jediného výrazu, který by v sobě obsahoval ať přímé nebo nepřímé výzvy nebo podněcování účastníků schůze ke zločinu vojenskému nebo k neplnění povinností branným zákonem uložených, není tedy ani v tomto případě skutkové povahy stíhaného zločinu a navrhuje proto imunitní výbor, aby ani v jednom, ani v druhém případě nebyl dán souhlas k trestnímu stíhání senátora dra A. Herze.
V Praze, dne 13. února 1928.
Ing. Klimko v. r.,
předseda.
R. Wagner v. r.,
zpravodaj.