Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.
II. volební období.
5. zasedání.
Tisk 587.
Zpráva
národohospodářského výboru
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 525) k vládnímu návrhu zákona
o zatímní ochraně lesů.
Národohospodářský výbor ve své schůzi dne 15. února 1928 pojednal o usnesení poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu zákona o zatímní ochraně lesů, který nesporně buduje ochranu lesů více nežli dosavadní zákon ze dne 17. prosince 1918, čís. 82 Sb. z. a n., o zatímní ochraně lesů a sleduje snahu účinně zabezpečiti řádné hospodaření ve všech lesích republiky Československé. Zákon sám, jak z názvu je patrno, má ráz prozatímní a má býti průpravou pro příští nový a jednotný zákon lesní, jehož vydání vázáno je na splnění určitých předpokladů rázu legislativního i hospodářského.
Usnesenému zákonu poslanecké sněmovny vytýkány byly některé nedostatky a proto povoláni do schůze národohospodářského výboru experti z kruhů lesnických, aby výbor vyslechl jejich názory. Náměty, přednesené experty z kruhů lesnických, byly jednak zástupcem Zemědělské rady v Praze, jednak zástupcem ministerstva zemědělství velmi podrobně národohospodářskému výboru osvětleny. Národohospodářský výbor přezkoumav tyto náměty přišel k přesvědčení, že nejsou takového rázu, aby byla zde naléhavá potřeba měniti tento prozatímní zákon, spíše bylo by doporučitelným, aby na náměty expertů vzat byl zřetel při sdělávání osnovy nového lesního zákona.
Se zřetelem k tomu uznal národohospodářský výbor za vhodné a potřebné schváliti usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu. zákona o zatímní ochraně lesů beze změny.
Všichni téměř členové národohospodářského výboru uznávají naléhavou potřebu tohoto zákona, jehož účel je obšírně uveden v důvodové zprávě vládou podané, a uznávají potřebu nejen jeho rychlého schválení, ale i potřebu urychleného vydání nařízení uloženého vládě §em 1, odst. 4.
Národohospodářský výbor zdůrazňuje potřebu přísného a důkladného provádění tohoto zákona příslušnými orgány státními, považuje za nutné, aby státní lesní službě dohlédací věnována byla největší pozornost, a péče jak ustanovením dostatečného počtu odborně kvalifikovaných a spolehlivých orgánů, tak také zabezpečením příslušných rozpočtových prostředků pro ochranu a zvelebení lesů, zejména malého lesního majetku.
Veškerá ustanovení v jednotlivých paragrafech jsou jasná a plně vyjadřují účel, jenž zákonem je sledován. I ustanovení § 5, jehož změny bylo dožadováno, uznal národohospodářský výbor za správná. a jasná, neboť uváděná tvrzení, že stanoveni přípustné výše předmýtní těžby nejvýše 20% a nahodilé těžby nejvýše 5% jsou hospodářsky nevhodná, ježto omezuji volné hospodaření, nepovažuje výbor za důvodná, poněvadž ustanovení tato týkají se jen majitelů nehospodařících podle úředně schválených hospodářských osnov. Ježto zákon sleduje snahu, aby pokud možno ve všech lesích hospodařeno bylo podle úředně schválených hospodářských osnov (programu), nepovažuje výbor ani zde za potřebné, aby v textaci zákona bylo něco měněno.
Národohospodářský výbor pokládá nezbytným, aby zejména v době vlastnických přesunů v jednotlivých kategoriích pozemkové lesní držby v důsledku provádění pozemkové lesní reformy bylo řádné hospodaření v lesích zabezpečeno, podstata lesů ochráněna před nemírnými a případně ziskuchtivými zásahy lidského egoismu diktovaného i protistátní zlobou, a proto navrhuje senátu, aby schválil osnovu zákona tak, jak ji přijala poslanecká sněmovna ve znění senátního tisku č. 525 spolu s resolucí usnesenou sněmovnou poslaneckou. Konečně doporučuje výbor ještě ke schválení další resoluci, dole uvedenou.
V Praze dne l5.února 1928.
K. Sáblík v. r.,
předseda.
Štolba v. r.,
zpravodaj.
Resoluce:
I.
Za účelem účinného dohledu nad lesy a možnosti důsledného provádění ustanovení platných právních norem lesního zákonodárství budiž věnována veškerá péče a pozornost státní lesní službě dohlédací (ministerstvo zemědělství odd. XIV. ).
Péče budiž projevena:
1. Ustanovením dostatečného počtu personálu;
2. zmenšením dohlédacích obvodů, jež v přítomné době se zřetelem k citelnému nedostatku personálu státní lesní služby dohlédací zaujímají výměru naprosto znemožňující důkladný, důsledný a účinný dozor;
3. ve státním rozpočtu budiž pamatováno na řádnou a dostatečnou dotaci lesnických potřeb (zalesňování), aby se strany státní lesní služby dohlédací mohla býti věnována co nejúčinnější péče zvelebování lesů, hlavně malého lesního majetku;
4. na velkém lesním majetku budiž až do provedení lesní pozemkové reformy povolování mimořádných těžeb lesních zastaveno a jen zcela výjimečně připuštěno v případech z důvodů hospodářských zcela nezbytných.
5. Vládě se ukládá, aby ve vládním nařízení podle § 1 (odst. 4. a 5.) zákona o zatímní ochraně lesů rozšířila povinnost hospodařiti podle hospodářských plánů na ony majitele lesů, jichž majetek lesní převyšuje výměru 50 ha; majetek lesní menší rozlohy než 50 ha by povinnosti hospodařiti podle hospodářských plánů nepodléhal.
6. Ministerstvu zemědělství se ukládá aby při chystaném zákoně o lesním hospodaření bylo pamatováno na zákonná opatření týkající se prodeje dříví užitkového a palivového domácímu obyvatelstvu.
II.
1. Vládě se ukládá, aby co nejdříve připravila definitivní a jednotný nový lesní zákon.
2. Vládě se ukládá, aby byla přísně prováděna zejména ona ustanovení, jež směřují k rychlému a dokonalému zalesnění všech lesních ploch.