Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 616.

Návrh

senátora Reščuka a soudruhů

 

na provedení regulace řeky Černé Tisy a zmírnění bídy nezaměstnaných vorařů

v krajích, postižených v srpnu 1927 živelní pohromou.

 

V srpnu loňského roku byla nejvýchodnější část republiky postižena katastrofální povodní, jež způsobila v tomto nejchudším kraji republiky nedozírné škody. Byla to největší povodeň od r. 1914 a byla tím strašlivější, že byla provázena protržením nádrží u Jasiny.

Pomoc, poskytnutá postiženým, byla právě v těchto nejchudších krajích velmi nedostatečná, neboť mnohým malorolníkům, kterým byly zničeny a odplaveny zásoby, dobytek i pole, byly vyplaceny toliko částky 200-300 Kč.

Katastrofální povodní, jež na mnohých místech poškodila břehy řeky, navalila nánosy písku a kamení, je řeka již od srpna loňského roku nezpůsobilá pro plavení dřeva. Chudý malorolnický lid z poříčí Černé Tisy živil se až do povodně plavením dřeva ze státních lesů, neboť výtěžek z jeho políček nestačí ani zdaleka k úhradě nejnutnějších životních potřeb. Více než 2.000 vorařů, dělníků a malorolníků ocitá se takto v zoufalé situaci bez jakékoliv možnosti výdělkové a následkem toho je lid tohoto kraje vydán bídě a hladu. Provedení regulace řeky Černé Tisy je povinností státní lesní správy, poněvadž plavila zde své dříví. Plavené dříví pocházelo totiž vesměs ze státních lesů a nyní, když není zde možnosti levné dopravy, odbyt dřeva značně poklesl. Doprava dříví po řece je totiž mnohem levnější než doprava po železnici. Doprava 1 kubického metru dřeva, která po vodě na určitou vzdálenost stojí toliko 40-50 Kč, stojí po železnici Kč 120; čímž je nyní dříví z těchto státních lesů značně zdraženo. Z těchto příčin odbyt dříví značně poklesl a proto usplavnění řeky Černé Tisy bylo by i v zájmu zvýšení odbytu dřeva ze státních lesů.

Postižení voraři se proto plným právem dožadují, aby regulace řeky byla provedena nákladem státní lesní správy. Státní lesní správa však provedení regulace vlastním nákladem odmítá, ač sama uznává její nutnost a důležitost. Obrátila se v minulých dnech na obecní zastupitelstvo v Jasině s výzvou, aby hradilo část nákladu na regulací. Obecní zastupitelstvo v Jasině však této výzvě pochopitelně nevyhovělo, neboť má celou řadu vlastních úkolů a odvolalo se na to, že provedení regulace je povinností státní lesní správy, poněvadž i její nedbalostí bylo do značné míry zaviněno protržení hráze vodní nádrže, jelikož při povodni nebyla učiněna potřebná bezpečnostní opatření.

Bída nezaměstnaných vorařů v poříčí Černé Tisy je velmi těžká, ježto uzavření hranic je nyní pracující lid zbaven možnosti hledati si obživu za hranicemi, kde ji mohl hledati dříve. Provedení regulace znamenalo by zmírnění bídy vorařů a všeho pracujícího lidu v tomto kraji, neboť by mu poskytlo možnost výdělkovou.

Podepsaní proto navrhují:

Senáte račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby učinila všechna nutná opatření, by jmenovaná státní lesní správa započala bezodkladně s regulováním řeky Černé Tisy, aby tak alespoň tímto způsobem byla zmírněna bída širokých vrstev pracujícího lidu z poříčí Černé Tisy.

 

V Praze, dne 20. března 1928.

K. Reščuk,

Skalák, J. Průša, dr Herz, V. Šturc, Ivan Bodnár, Juraj Petor, V. Herlinger, Kučera, F. Hlávka, A. Včelička, V. Hampl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP