Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

 

Tisk 620.

 Zpráva

I. národohospodářského výboru,

II. technicko-dopravního výboru,

III. rozpočtového výboru

k vládnímu návrhu (tisk 599) zákona, kterým se mění některá ustanovení

zákona ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb. z. a n.,

o finanční podpoře elektrisace venkova.

 I.

Není potřeba zdůrazňovati, že pro osvětlování i pro pohon různých strojů podniků zemědělských a živnostenských jest elektřina ohromného významu, jehož vláda je si plně vědoma a proto také vydanými dosud zákony umožňuje zelektrisování celých oblastí státu a našeho venkova zvlášť, skýtajíc na výstavbu primérních linek a rozvodních sítí a výstavbu transformačních stanic finanční podpory. Zejména zákon ze dne 1. července 1926, číslo 139 Sb. z. a n., stanoví, že bude po pět let po sobě jdoucích vláda poskytovati finanční podporu na elektrisaci venkova v částce 10 milionů Kč ročně. A ustanovuje v §u 2, odst. 3 téhož zákona, že při poskytování a udělování příspěvků a podpor má býti přihlíženo hlavně k chudým horským hospodářsky zaostalým oblastem, aby i ony mohly využíti dobrodiní, jehož elektřina skýtá. Při té příležitosti nutno však zdůrazniti, že částka 10 milionů Kč ročně jest tak malá, že není možno, aby se vyhovělo nesčetným žádostem obcí a družstev.

Národohospodářský výbor projednávaje vládní návrh zákona tisk 599, kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 1. července 1926, číslo 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova usnesl se na tom, aby zákon tak, jak ho vláda předložila, byl schválen s jedinou změnou čl. II. týkající se doby účinnosti zákona, a to z důvodu, že účinností zákona ze dne 14. července 1927, číslo 125 Sb. z. a n., o organisaci politické správy soustředěny budou také některé obory veřejné administrativy technické, které dosud obstarávány jsou jednak státními úřady, jednak orgány vyšších svazků samosprávných.

Hledíc k tomu jeví se nutným pro zjednodušení a soustředění správy, aby přiměřeně upravena byla i působnost příslušných ústředních úřadů státních. Připojená osnova týká se změny oboru působnosti ministerstva zemědělství a ministerstva veřejných prací při provádění zákona ze dne 1. července 1926, číslo 139 o finanční podpoře elektrisace venkova. Veliká část technické agendy podle tohoto zákona obstarávána je dosud odbornými orgány autonomními, které ve věcech elektrisačních vůbec dosud byly výkonnými úřady, jak pro obor působnosti ministerstva veř. prací, tak i pro obor působnosti ministerstva zemědělství, aniž přímo podléhaly některému z obou ministerstev. Po provedení nové úpravy politické správy budou však příslušné orgány pro věci elektrisační u Zemských úřadů podléhati po stránce odborné ministerstvu veř. prací. Jest tedy účelné, aby působnost ministerstva zemědělství přikázaná mu zákonem č. 139/1926 Sb. z. a n. přenesena byla na ministerstvo veř. prací.

Tento přesun působnosti uskutečňuje připojená osnova a zjednodušuje celou agendu. Národohospodářský výbor doporučuje senátu přijetí osnovy zákona tak, jak je dole otištěna. Dále doporučuje přijetí dole uvedené resoluce.

 

V Praze, dne 27. března 1928.

 

K. Sáblik v. r.,
předseda.

Štolba, v. r.,
zpravodaj.

II.

Zákonem ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb. z. a n., povolena byla roční částka 10 milionů Kč pro léta 1927-31, tedy celkem 50 milionů Kč k tomu účelu, aby povolováním podpor z tohoto obnosu umožněno bylo provedení elektrisace i v takových venkovských obcích, kde následkem malého počtu a roztroušenosti budov, vzdáleností jich od sebe, jest stavba sekundérní sítě a domovních přípojek velmi drahá, spotřeba proudu však poměrně nízká, takže by zavelení elektrické energie bylo pro podniky elektrárenské naprosto pasivním a proto neproveditelným.

Rozhodování o udělení těchto příspěvků státních mělo ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem veřejných prací. Poněvadž z důvodů zjednodušení a soustředění správy (vzhledem k zákonu ze dne14. července 1927, č. 125 Sb. z. a n.), jest účelno, aby celá agenda elektrisační přikázána byla ministerstvu veřejných prací, převádí se tímto návrhem vládním (č. t. 599) také rozhodování o udělování podpor podle zákona ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb. z. a n., do kompetence ministerstva veř. prací, ovšem v dohodě s ministerstvem zemědělství. Výbor technicko-dopravní ve své schůzi dne 27. března 1928 usnesl se doporučiti přijetí této osnovy zákona podle vládního návrhu se změnou ve čl II., kde navrhuje místo slov "dnem 1. dubna 1928" znění "dnem vyhlášení".

Vzhledem k tomu, že nelze ročním obnosem 10 milionů Kč vyhověti četným žádostem o podpory, a v uznání nutnosti a prospěšnosti brzkého provedení elektrisace i venkovských obcí, usnesl se výbor doporučiti senátu připojenou resoluci na zvýšení obnosu podpor na ročních nejméně 20 milionů Kč.

 

V Praze, dne 27. března 1928.

V. Sehnal v. r.,
místopředseda.

K. Sáblik v. r.,
zpravodaj.

 

III.

Zákonem ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb. z. a n., povolena na podporu soustavné elektrisace venkova pro léta 1927-1931 roční částka 10;000.000 Kč, v celku 50 milionů Kč.

Podle § 5 zákona toho zmocněna byla vláda, aby každoročně do rozpočtu ministerstva zemědělství zařadila potřebnou položku.

Ve státním rozpočtu pro r. 1928 při kap. 11. ministerstva zemědělství titul 3. § 5 přichází též položka 10,000.000 Kč na řádných státních výdajích pro elektrisaci venkova podle zákona čís. 139/1926.

Ministerstvo veřejných prací vykazuje pak ve státním rozpočtu pro r. 1928, kap. 14, tit. 5, §§ 1 až 4 pod nadpisem "Elektrisace státu" úhrnnou výdajovou položku 22,888.000 Kč, a to pro elektrisaci státu povšechně, pro provoz elektráren, pro účast státu na elektrických podnicích, na stavbách parních elektráren a na dálkovém vedení, pak pro stavby vodních elektráren.

Podle osnovy má býti nyní působnost ministerstva zemědělství, přikázaná mu zákonem čís. 139/1926 Sb. z. a n., přenesena na ministerstvo veřejných prací a důsledkem toho zmocňuje se vláda, aby každoročně (tedy na příště pro léta 1929, 1930 a 1931) zařadila potřebnou částku nyní do rozpočtu ministerstva veřejných prací.

Podle uvedeného nezatěžuje se osnovou státní pokladna nad rozpočet již povolený, úhrada rozpočtová jest již dána a jedná se tu jen o přesun položek výdajových povolených zákonem č. 119/1.926 Sb. z. a n. z rozpočtu ministerstva zemědělství do rozpočtu ministerstva veřejných prací.

An jedná se tu o přesun položek výdajových z kapitoly 11 do kap. 14 za souhlasu Národního shromáždění na základě zákona (a to pozdějšího vzhledem na finanční zákon ze dne 16. prosince 1927, č.176 Sb. z. a n. ), záleží to jen na provedení zákona účastnými ministry, zejména ministrem financí, jak uspořádáno bude vynaložení případných položek výdajových povolených ve státním rozpočtu pro rok 1928 a dosud nepoužitých.

Výbor rozpočtový usnesl se na změně osnovy v čl. II. toho obsahu, aby navržený termín účinnosti "dnem 1. dubna 1928" byl nahrazen stanovením doby účinnosti "dnem vyhlášení". Neb jest vyloučeno, aby osnova zákona byla projednána oběma sněmovnami do 1. dubna 1928. Též nelze stanoviti určitý den účinnosti, an není jisto, kdy předloha zákona bude projednána poslaneckou sněmovnou.

Doplniti čl. II. ustanovením, aby provedení zákona uložilo se konformně jako v čl. I, odst. 5 též ministru obchodu, neshledal výbor nutným. Neb původní zákon č. 139/ 1926 Sb. z. a n. dotýká se též působnosti ministerstva obchodu, kdežto s provedením zákona novelisačního nebude se zabývati ministerstvo obchodu.

Výbor rozpočtový vyslovuje též přání, aby při zadávání prací elektrotechnických nebyli opomíjeni malí a střední živnostníci.

Rozpočtový výbor doporučuje senátu. přijetí takto změněné osnovy zákona.

 

V Praze, dne 27. března 1928.

 

Dr J. Karas v. r.,
předseda.

Dr Adolf Procházka v. r.,
zpravodaj.

 

Zákon

ze dne..........................................,

kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 1. července 1926, č.139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

 

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

(1) § 2, odst. (2) zák. č. 139/1926 Sb. z. a n. se mění a bude zníti takto:

"O udělení těchto příspěvků a podpor rozhoduje ministerstvo veřejných prací v dohodě s ministerstvem zemědělství na podkladě řádně doložených žádostí po vyjádření příslušné zemědělské rady a na Podkarpatské Rusi civilní správy, pokud tam nebude zřízena. zemědělská rada".

(2) V §,3, odst. (1) a (2) zák. č. 139/1926 Sb. z. a n. škrtnou se slova "ministerstvem zemědělství v dohodě s".

(3) V § 4, odst. (1) zák. č. 139/1926 Sb. z. a n. nahrazují se konečná slova "ministerstvo zemědělství s ministerstvem veřejných prací" slovy "ministerstvo veřejných prací s ministerstvem zemědělství" a dále v odst. 2. téhož §u nahrazují se slova "ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem veřejných prací, s ministerstvem financí", slovy "ministerstvo veřejných prací v dohodě s ministerstvem financí".

(4) V § 5 zák. č. 139/1926 Sb. z. a n. nahrazují se slova "ministerstva zemědělství" slovy "ministerstva veřejných prací".

(5) V § 6 zák. č. 139/1926 Sb. z. a n: nahrazují se v druhé větě slova "ministrům zemědělství, financí a veřejných prací" slovy "ministrům veřejných prací, financí, zemědělství a obchodu".

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provedení ukládá se ministrům veřejných prací, financí a zemědělství.

Resoluce

navržená výbory národohospodářským a technicko-dopravním:

Vláda se vyzývá, aby počínajíc rokem 1929 zařazovala do rozpočtu státního každoročně na finanční podporu elektrisace venkova nejméně po 20 milionech Kč, aby účelu zákona č. 139 Sb. z. a n. z r. 1926 bylo dosaženo.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP