Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 634.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru,

II. rozpočtového výboru

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 577) k vládnímu návrhu zákona o příplatcích některým státním a jiným veřejným zaměstnancům ve výslužbě a pozůstalým
po takových zaměstnancích, zemřelých v činné službě nebo ve výslužbě.

I.

Náš stát má tři kategorie pensistů, a to ty:

1.) kteří odešli do výslužby před 1. zářím 1919; 2. kteří tak učinili v době mezi 1. zářím 1919 až 31. prosincem 1926, a 3.) kteří vstoupili do výslužby po 1. lednu 1927. Podle toho jsou jejich odpočivné, příp. zaopatřovací požitky velmi rozdílné. Nejhůře jsou na tom ti, kteří odešli do výslužby před 1. zářím 1919, neboť vyměřeny jim požitky dle nižších platových stupňů, kdežto kategorii druhé byla služební doba již propočítána. Takovým zaměstnancům, příp. jich vdovám nebo sirotkům zvyšuje se pensijní základna, rozhodná pro výměru nynějších odpočivných (zaopatřovacích) požitků, o 20 %. Nedosahují-li však dosavadní celkové odpočivné nebo zaopatřovací požitky, zvýšené o příplatek 20 %, nejnižších ročních výměr podle §u 155 zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb. z. a n., včetně případného výchovného a přídavku na děti podle výměry zákona č. 103/1926, zvýší se příplatek i o více než 20 % a to tak, aby celkové požitky nynější dosáhly příplatkem zmíněné nejnižší výměry, včetně případného výchovného a přídavku na děti. Doplňku za nejnižší výměry, včetně případného výchovného a přídavku na děti, dostane se i pensistům a pozůstalým po těch, kteří byli účastni propočítání služební doby, jsou-li jejich celkové odpočivné neb zaopatřovací požitky menší, než nejnižší roční výměry, uvedené v zákoně č. 103/1926.

Předloha zákona týká se státních úředníků, soudců, státních učitelů a profesorů, státních zaměstnanců, náležejících do kategorie zřízenců, příslušníků četnictva, vojenských gážistů ve výslužbě, dále učitelů veřejných obecních a občanských škol v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, státních i nestátních učitelů veřejných obecných (lidových) a občanských škol na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, nestátních profesorů středních škol, učitelských ústavů a jiných vyšších učelišť na Slovensku a Podkarpatské Rusi, jakož i pozůstalých po těchto osobách. Podle zásad tohoto zákona upraví se rovněž příplatky a doplňky k řádným odpočivným a zaopatřovacím požitkům zaměstnanců státních úřadů, podniků, ústavů a fondů státních a státem spravovaných, jakož i učitelů, placených podle norem platných pro státní učitele, dále pensistů drah sestátněných, pozůstalých po nich a po bývalých zaměstnancích těchto drah.

Této úpravy odpočivných a zaopatřovacích požitků bude účastno celkem 69.952 osob.

Sociálně-politický výbor uznal, že by bylo žádoucno, aby odpočivné a zaopatřovací požitky těchto osob byly zvýšeny na úroveň, stanovenou zákony č. 103 a 104/192, avšak se zřením k daným finančním poměrům usnesl se navrhnouti senátu schválení předlohy ve znění přijatém poslaneckou sněmovnou (tisk sen. č. 577).

Zároveň odporoučí ku schválení obě resoluce, přijaté poslaneckou sněmovnou.

V Praze dne 15. února 1928.

R. Jaroš v. r.,
předseda.

Otm. Hrejsa v. r.,
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor pojednal o osnově zákona s hlediska úhrady.

Provedení zákona bude vyžadovati ročně nákladu cirka 67,000.000 Kč.

Vyšší náklad má býti dle § 10 osnovy uhrazen v roce 1928 jednak z celkových úspor rozpočtu vlastní státní správy, po případě rozpočtovým přebytkem anebo jejími vyššími volnými příjmy dosaženými v rozpočtovém roce 1928, jednak jednotlivými státními podniky, pokud se týče nákladu na ně připadajícího.

V dalších letech má býti vyšší roční potřeba zařazena do rozpočtu vlastní státní správy a do rozpočtu jednotlivých státních podniků.

Vyšší náklad, který vznikne provedením zákona pokud se týče učitelů a jich pozůstalých (§ 5), uhradí dosavadní vydržovatelé (§ 10 odst. 2.).

Zákon má nabýti účinnosti dnem 1. ledna 1928.

Rozpočtový výbor připojuje se jinak ku zprávě výboru sociálně-politického a doporučuje přijetí osnovy zákona ve znění usneseném poslaneckou sněmovnou, jak je obsaženo v sen. tisku č. 577, jakož i resolucí na nichž usnesla se poslanecká sněmovna.

V Praze dne 9. května 1928.

Dr. J. Karas v. r.,
předseda.

Dr. Adolf Procházka v. r.,
zpravodaj.

Resoluce.

1. Vláda se vyzývá, aby s přípravami pro chystaný všeobecný pensijní zákon konala také přípravy pro definitivní úpravu odpočivných (zaopatřovacích) platů pensistů a pozůstalých, kteří nebyli podrobeni zákonu č. 103/26 Sb. z. a n.

2. Vláda se vyzývá, aby uvažovala o opatřeních, která by směřovala k tomu, aby samosprávné korporace mohly odpočivné a zaopatřovací požitky svých pensistů, na něž se vztahuje § 19 zák. č. 394/ 1922 Sb. z. a n. upraviti podle zásad projednávaného zákona, nejméně však na nejnižší výměry podle zákona č. 13/1926 Sb. z. a n.


Související odkazy