Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 647.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...........................,

kterým se zrušují úlevy stanovené z důvodu války pro nastoupení

a provozování živností.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Právní předpisy, jimiž z důvodu války byly poskytnuty úlevy při nastoupení a provozování živností, se zrušují.

(2) Zejména se zrušuje císařské nařízení ze dne 7. prosince 1915, č. 364 ř. z., kterým se vydávají výjimečná ustanovení ke snazšímu nastoupení a provozování živností a na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, nařízení č. 3053/1916 M. E. (uh. min.) o modifikování a doplnění jednotlivých ustanovení živnostenského zákona, nařízení č. 3551/1915 M. E. (uh. min.) o výjimečné úpravě učební doby v živnostech a obchodech, nařízení č. 1784/1917 K. M. (uh. obch.), jímž se vykládá ministerské nařízení č. 3053/1916 M. E. (uh. min.), nařízení č. 542/1918 M. E. (uh. min.) o úlevách nutných z důvodu války při zaměstnávání odborně vzdělaných pomocníků a nařízení č. 60888/1918 K. M. (uh. obch.) o míře odborného živnostenského vzdělání, požadovaného od válečných invalidů a o způsobu jeho osvědčení.

§ 2.

(1) Zákon tento nabývá účinnosti rok po vyhlášení ve Sbírce zákonů a nařízení.

(2) Jeho provedením pověřují se ministři průmyslu, obchodu a živností a sociální péče.

Důvodová zpráva.

Za války byla vydána na území bývalé říše rakousko-uherské celá řada zákonných i jinakých ustanovení, kterými se z důvodu války poskytovaly úlevy při nastoupení a provozování živností. Předpisy tyto zůstaly v platnosti i ve státě československém. Bylo to zejména císařské nařízení ze dne 7. prosince 1915, č. 364 ř. z. pro území Čech, Moravy a Slezska a na Slovensku a v Podkarpatské Rusi několik nařízení jednak uherské ministerské rady, jednak uherského ministra obchodu, která obsahovala téměř shodné předpisy se shora citovaným císařským nařízením, platným pro bývalé země práva rakouského.

Po válce stávaly se při postupné konsolidaci hospodářských poměrů tyto výjimečné předpisy příliš tíživými a kruhy živnostenské dožadovaly se jejich zrušení dovozujíce, že od jejich vydání uplynula již dosti dlouhá doba, takže každý, kdo potřeboval jejich dobrodiní, měl dosti příležitosti nastoupiti živnost. Mimo to uváděly kruhy živnostenské, že úlevy poskytnuté shora jmenovanými předpisy jsou příliš dalekosáhlé a byly snad odůvodněny za války a v prvních letech poválečných, za doby nynější jsou však přímo křivdou pro stav živnostenský. Zejména bylo poukazováno na § 7 citovaného císařského nařízení, který v praksi znamená úplné zrušení průkazu způsobilosti, na § 8, v němž se suspenduje rekursní právo společenstev, zaručené živnostenským řádem a na § 10, který stanovil rozsáhlé úlevy pro další provozování živností u vdov a potomků těch, kdo zemřeli za vojenské služby a příčinou války.

Ministerstvo průmyslu, obchodu a živností zabývalo se se súčastněnými ministerstvy několikráte na zvláštních poradách otázkou zrušení po případě změny těchto předpisů. Vždy však bylo uváděno, že jest ještě nutno ponechati tyto předpisy nějakou dobu v platnosti. Teprve v poslední době bylo docíleno jednomyslného souhlasu pro zrušení všech předpisů vydaných za války o úlevách při nastoupení a provozování živností a bylo všemi obory státní správy seznáno, že již není důvodu pro další ponechání těchto předpisů v platnosti, protože bylo již dosti příležitosti, aby váleční invalidé a poškozenci použili výhod těmito předpisy stanovených. Aby však jakékoliv výtky tvrdého postupu byly odstraněny, bylo rozhodnuto stanoviti jednoroční přechodní lhůtu.

Zrušení předpisů o úlevách poskytnutých z důvodu války při nastoupení a provozování živností děje se zákonem a nikoli vládním nařízením, poněvadž mezi těmito předpisy jest též shora citované císařské nařízení č. 364/1915 ř. z., které mělo účinnost zákona a může proto býti zrušeno zase pouze zákonem.

Vláda doporučuje, aby osnova přikázána byla v senátě výboru živnostensko-obchodnímu a v poslanecké sněmovně výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností.

V Praze, dne 31. května 1928.

Náměstek předsedy vlády:
Dr. Šrámek v. r.

Ministr obchodu:
Ing. L. Novák v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP