Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 656.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru národohospodářského

o vládním návrhu (tisk 636), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke

schválení obchodní úmluva sjednaná mezi republikou Československou a Kanadou

v Ottawě dne 15. března 1928.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje obchodní úmluvu mezi republikou Československou a Kanadou, sjednanou v Ottawě dne 15. března 1928.

Důvodová zpráva.

I.

Obchodní styky Československé republiky s dominiem Kanadou byly první roky upraveny toliko vzájemnými koncesemi, až teprv dne 20. prosince 1926 sjednána byla mezi oběma státy prozatímní dohoda s platností do 31. března 1928. Tato dohoda byla na to ještě prodloužena až do té doby, kdy vejde v platnost definitivní obchodní úmluva případně smlouva. Obchodní úmluva byla sjednána dne 15. března 1928 a jedná se o její ústavní schválení.

Celní sazebník dominia Kanadského má troje sazby. První sazby preferenční, jež jsou nejnižší, platí jen pro země, jež jsou ve svazku britské říše; druhé poněkud vyšší sazby přiznávají se těm cizím státům, jež uzavřely s Kanadou obchodní smlouvy, a třetí nejvyšší sazby platí pro ostatní státy.

Československé republice byly sice zajištěny prozatímní dohodou z 20. prosince 1928 vý- hody středního tarifu, avšak některým státům, jako Francii, Italii, Belgii, Finsku a Nizozemsku byly poskytnuty smluvně další slevy, takže náš stát pak byl proti těmto státům v nevýhodě.

Proto usilovala Československá republika, aby sjednána byla s Kanadou obchodní úmluva na zásadě nejvyšších výhod. Podle této smlouvy zaručují si oba státy pro své zboží, plodiny a výrobky při dovozu a vývozu, že nebudou podrobeny jiným nebo vyšším clům nebo dávkám, než jaké budou placeny za podobné zboží, plodiny nebo výrobky kteréhokoliv třetího státu. Tím získali jsme slev, jichž dosud jsme neměli a jež nad to případně poskytne Kanada jiným státům.

Rovněž nesmí býti ukládán žádný zákaz nebo obmezení při dovozu, než jest uloženo cizím státům. Výjimku činí státní monopol a opatření zdravotní nebo zákaz, který jest nezbytným z důvodů ochrany bezpečnosti státu, osob, zvířat nebo rostlin.

Při přepravě tím nebo oním státem budou zboží, plodiny a výrobky obou zemí navzájem prosty všech průvozních poplatků. Doprava však musí se díti bez přelodění.

Obchodní úmluva nabude účinnosti patnáctý den po výměně ratifikací. V platnosti zůstane po dobu 4 roků a cenné jest, že se automaticky prodlužuje s možností výpovědi 12 měsíců předem.

Dovoz a vývoz zboží pokud se týče našeho a kanadského zboží stoupá a jest pokud se týče dovozu zboží z Kanady do našeho státu asi dvakrát vyšší hlavně následkem zvýšeného dovozu pšeniční mouky - než od nás do Kanady.

R. 1924 vyvezli jsme do Kanady zboží okrouhle za 23 mil. Kč a r. 1927 již za 44 mil. Kč. Naproti tomu dovezli jsme z Kanady r. 1927 za 9.1/2 mil. Kč hlavně mouky, tuků, asbestu, automobilových obručí, motorových vozidel, ryb a ovoce.

Do Kanady hlavně vyvážíme zboží skleněné, porculán, chmel, klobouky, hračky, krajky, knoflíky, umělé květiny, zboží bavlněné, vlněné a lněné.

Tato obchodní úmluva má vedle významu hospodářského též význam pro utužení zahraničních styků.

Ústavně-právní výbor navrhuje:

Slavný senáte račiž obchodní úmluvu mezi republikou Československou a Kanadou, sjednanou dne 15. března 1928 v Ottawě, schváliti.

V Praze, dne 6. června 1928.

Ján Pocisk v. r.,
místopředseda.

Jos. Lukeš v. r.,
zpravodaj.

II.

Obchodní dohoda ze dne 26. prosince 1926, čís. 255 Sb. z. a n., zatímně prodloužená vládní vyhláškou ze dne 29. března 1928, čís. 47 Sb. z. a n., má býti nahrazena obchodní úmluvou mezi republikou Československou a Kanadou, uzavřenou dne 15. března 1928 v Ottawě. Tato obchodní dohoda jest vybudována na zásadě nejvyšších výhod. Obě strany se zavazují, že zboží, plodiny nebo výrobky druhé strany nebudou při dovozu ani vývozu podrobeny jiným nebo vyšším clům nebo dávkám, než jaké budou placeny za podobné zboží, plodiny nebo výrobky kteréhokoliv třetího státu.

Touto úmluvou získáme pro československé zboží další úlevy, jichž jsme dosavad neměli a naše zboží bude požívati nejvýhodnějších celních sazeb, které Kanada přiznala nebo přizná v budoucnosti kterémukoli jinému státu (mimo země v e svazku britské říše). Podle úmluvy mají platiti pro naši republiku sazby 4. tarifu kanadského, jaký platí pro Francii, Italii, Belgii, Finsko a Nizozemsko, jimž povolila Kanada slevy ze středního tarifu. Dosavad platil pro náš stát tento střední tarif, takže jsme byli proti výše- zmíněným státům v nevýhodě.

Ve všech věcech, týkajících se dovozu, vývozu a provozu zboží, Kanada zajišťuje Československu a Československo zajišťuje Kanadě zacházení podle zásady nejvyšších výhod.

Úmluva bude ratifikována po schválení příslušnými zákonodárnými sbory a nabude účinnosti 15 dnů po výměně ratifikací.

Závaznou bude 4 roky ode dne, kdy nabude účinnosti. Nevypoví-li se 12 měsíců před uplynutím 4letého období, zůstává v platnosti až do uplynutí jednoho roku ode dne, kterého jedna ze smluvních stran oznámí druhé straně, že jí zamýšlí rozvázati.

Národohospodářský výbor navrhuje senátu, aby udělil ústavní schválení obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Kanadou, sjednané v Ottawě dne 15. března 1928.

V Praze, dne 6. června 1928.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Otm. Hrejsa v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy