Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 668.

Naléhavá interpelace

senátorů Antonína Nováka, Vojtěcha Dundra a soudruhů

na vládu Československé republiky

ve věci velkého neštěstí, jež stalo se v Praze na stavbě v Revoluční třídě.

Není možno už mlčeti k strašlivým případům neštěstí na novostavbách v Praze. Dochází k ztrátám na životech i na majetku. Stavební spekulace zmocnila se starších domů a domků, odsouzených ku zbourání, aby na jich místech vyrostly hluboké a vysoké železobetonové obchodní domy. Nešetří se ani staré vzácné architektury, vandalsky se pustoší historické památky Starého i Nového Města a staví se architektonicky bezcenné mrakodrapy, jichž nelze uvést v soulad s architekturou a stavitelským uměním staré Prahy. Vykopávají se šachty 10 až 30 m hluboké, ačkoliv se všeobecně ví, že Staré a Nové Město pražské stojí na pískovité naplavenině. Tím se stalo, že zřítily se zdi a opěrná pažení v Havířské ulici, kde přišli dělníci o život a k těžkému zranění. Také na Vinohradech při stavbě nového Beránkova hotelu došlo ke zřícení a jen náhodou nepřišel nikdo o život, dále v ulici Vodičkově a na jiných místech Prahy, a nejnověji na staveništi firmy Sušický v Dlouhé třídě a na staveništi paláce obchodního a klubovního domu Svazu československých přádelen bavlny. Na tomto místě došlo opět k neštěstí a tentokráte vedle dělníků zaplatil to také životem stavitel inženýr Oskar Kirschner z Prahy. Co píšeme tento dotaz, je známo, že byl zabit tesařský dělník Jan Převrátil.

Způsob, jakým se v Praze staví, je hoden odsouzení a vzbuzuje obavy u všech zaměstnanců na stavbách, u chodců po ulici a celé veřejnosti. Dozor vrchnostenský na provádění staveb v Praze spadá do působnosti pražského magistrátu. Stavební úřady pražského magistrátu nemají však tolik technických sil, aby mohly vykonávati přísný dozor na stavbách od rána až do večera. Na pražských novostavbách pracuje se nejen ve dne a v noci, nýbrž bylo zjištěno, že se pracuje i v neděli. Porušuje se zákon o osmihodinné době pracovní a ruší se nedělní klid. Dělnictvo na stavbách pracující jest bez odborného dozoru a je hnáno na místa, kde hrozí nebezpečí životu a zdraví lidskému.

Krátkodobé zákony na podporu stavebního ruchu, které jednak uvolňují předpisy stavebního řádu, odstraňují mnohá bezpečnostní opatření a jsou příčinou zimničné činnosti na stavbách, snažících se výhod zákona využíti. Současně uvedené krátkodobé zákony mají veliký vliv na neodůvodněné zdražování stavebních hmot a tím současně na zdražování staveb a bytů.

Policejní dopravní úřad po dohodě s presidiem městské rady uzavřel Havířskou ulici, Rybní ulici, Dlouhou třídu a nyní neobyčejně živou tepnu pražského života Revoluční třídu. Tímto opatřením již beztak svízelný způsob dopravy v Praze trpí neobyčejně.

Firma Sušický, jež staví v Dlouhé třídě, neušetřila ani historických stavebních památek, jak se zavázala jako stavebník pražskému magistrátu. Podhrabala sousední domy, takže nárožní dům Dlouhé třídy a Hradební ulice musí býti celý zbořen. Druhý dům, vystavěný ku konci šestnáctého století staroměstským primátorem Krocínem z Drahobejle, byl stavitelskou firmou tak podhrabán, že hrozí nebezpečí jeho zřícení. Je to památná loggie, kopie architektury letohrádku Belvedere a na tomto případě je viděti, jak daleko až sahá spekulace pražských stavitelských vandalů. Žel, že pravidlem každého pražského neštěstí na stavbě je, že musí býti na pomoc voláno vojsko, pražské hasičstvo a jiné pomocné zachranné sbory, aby po zločincích, kteří přivodili neštěstí, konali svoji těžkou samaritánskou povinnost. Tomuto řádění musí býti učiněna přítrž a vláda republiky musí ze své moci učiniti nejvhodnější opatření, aby se podobná neštěstí v Praze neopakovala. Firma Sušický ve své spekulaci chce zříditi v novostavbě divadlo. Podepsaní mají za to, že divadel je v Praze dosti, že umění divadelní se octlo v citelné krisi a že i personál divadel nalézá se tou dobou v těžké existenční situaci. Lehké divadelní zboží získává si nezřízenou reklamou obecenstvo a pravé umění hyne. Velká divadla, jako Národní divadlo jest podnikem silně pasivním, ale na druhé straně se spekulací s pseudouměním vydělávají statisíce.

Podepsaní se proto táží:

Co hodlá vláda Československé republiky nejrychleji učiniti, aby chráněno bylo zdraví a životy zaměstnanců na stavbách a chodců po ulicích, současně aby čeleno bylo spekulacím ve stavebnictví lichvě se stavebními pozemky.

V Praze, dne 1. června 1928.

Ant. Novák, Dundr,

Časný, Havlena Beutel, Jarolim, Filipínský, Jaroš, Ecksteinová,

Jokl, Löw, Habrman, Dr, Heller.

 

 

 

 

 

 

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP