Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 709.

Zpráva

I. výboru národohospodářského,

II.výboru rozpočtového

o návrzích na poskytnutí státní podpory poškozeným živelními pohromami

(tisky 516, 519, 616, 618, 619, 622, 623, 624, 625. 626, 628, 641, 642, 643, 659, 664,

665, 666, 667, 670).

Mnohé kraje naší republiky postiženy byly letos živelními pohromami, průtržemi mračen, povodněmi a krupobitím, jež zničily úrodu a ohrozily namnoze existenci postižených zemědělců. Jsou to mnohé okresy všech zemí naší republiky, jak svědčí o tom celá řada návrhů, podaných členy senátu Národního shromáždění, jež dovolávají se pro postižené podpory státní.

Některé okresy na jihovýchodní Moravě, zvláště Uherský Brod, Uherský Ostroh a Strážnice postiženy byly na jaře silnou vichřicí, větrnou smrští, která odnesla z mnoha polí celou ornici i se zasetými oziminami, jinde zase ozimy zavála prstí, zničila mnoho ovocných stromů, ano i poškodila budovy.

Dále máme zde několik návrhů na poskytnutí pomoci občanům postiženým velkými požáry. Jsou to jmenovitě obce: Levínská Olešnice, Dolní Újezd, Příseky, Sňahnica, Podluhy a j.

Veškeré tyto pohromy způsobily škod za mnoho milionů korun čsl. Stát nemůže škody tyto nahraditi plným obnosem, ani nemůže plně krýti ztráty, nekryté pojištěním, jest však přece povinen přispěti svojí pomocí zvláště tam, kde pohromami těmi zničeno bylo tolik majetků jednotlivců, že hospodářská jejich existence jest ohrožena.

Naše zákonodárné sbory učinily již částečná opatření ku zmírnění škod živelními pohromami způsobených tím, že zákonem o přímých daních ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., a zákonem o poskytování podpor při živelních pohromách ze dne 14. června 1927, čís. 118

Sb. z. a n., zřízeny byly fondy, do nichž přispívá stát (8 mil. Kč ročně), obce (10% pozemkové daně) i držitelé pozemků zvláštním příspěvkem (podle zákona z 15. června 1927) a 12% přirážkou k pozemkové dani (podle zákona ze dne 14. července 1927). Zemědělci platí tu přímo do tohoto fondu ročně as 30 mil. Kč a jest to tudíž jakýsi způsob pojištění proti živelním pohromám.

Z tohoto fondu poskytují se zemědělcům postiženým jednak náhrady daně pozemkové a přirážek, ovšem jen částečně, jednak přímé podpory těm zemědělcům, jichž existence je ohrožena.

Tyto podpory však nestačí, proto výbor národohospodářský navrhuje senátu usnesení, jímž ukládá se vládě, aby:

1. dala škody řádně vyšetřiti,

2. prominula postiženým daň z obratu, event. daň důchodovou,

3. bezúročně posečkala daně starší, případně i tyto odepsala,

4. poskytla finanční prostředky k opatření osiva, steliva a umělého hnojiva a povolila slevy dovozného drahou těchto potřeb,

5. dala pokyn St. pozemkovému úřadu, by bezúročně posečkal, nezaplacené splátky poškozeným přídělcům půdy.

6. poskytla potřebné prostředky na opravu cest a silnic,

7. poskytla přímou peněžní pomoc vyhořelým a vůbec poškozeným, existenčně ohroženým (ministerstvo vnitra),

8. prováděla s urychlením regulace řek a stavby údolních přehrad, aby předešlo se do budoucna zátopám půdy.

9. předložila zákonodárným sborům k projednání osnovu zákona o zveřejnění živelního pojištění a provedla schválený již zákon ze dne 4. července 1923, o zřízení fondu pro účely veřejného živelního pojištění (č. 149 Sb. z. a n.).

V Praze, dne 10. července 1928.

Jan Kotrba v. r.,

místopředseda.

K. Sáblík v. r.,

zpravodaj.

II.

Celá řada obcí, tisíce zemědělců bylo postiženo průtrží mračen a krupobitím. Výše uvedenými návrhy dovolávají se členové senátu pomoci pro postižené, jimž živelní pohromy zničily úrodu, plod celoroční práce a přemnohé uvedly na pokraj zkázy.

Jest proto nutno, aby vláda neotálela s rychlou pomocí a především dala škody živelní vyšetřiti, aby prominula postiženým předepsané daně na r. 1928 včetně daně z obratu; aby bezúročně posečkala, nejubožejším odepsala starší nezaplacené daně, aby postarala se svými příslušnými orgány o osivo, stelivo, umělé hnojivo; aby u Pozemkového úřadu zakročila, by nevymáhal nezaplacené splátky u drobných přídělců; aby poskytla spolu se zeměmi a okresy potřebné prostředky na opravu poškozených cest, silnic a komunikací; aby těm, kdož jsou na existenci ohroženi, poskytla peněžní pomoc; aby předložila N. S. ku projednání osnovu zákona o zveřejnění živelního pojištění a provedla již schválený zákon ze dne 4. července 1923 o zřízení fondu pro účele veřejného živelního pojištění čís. 149 Sb. z. a nař.

Rozpočtový výbor se usnesl tyto návrhy doporučiti vládě k blahovolnému uvážení a rychlému realisování.

V Praze, dne 26. června 1928.

Dr. Karas v. r.,

předseda.

Em. Hrubý v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP