Senát Národního shromáždění R, Čs. r. 1928,

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 717.

Návrh

senátorů Josefa Hubky, Jiřího Pichla, Ant. Šolce a spol.

ve věci: Přeřazení Č. Velenic do skupiny B. činovného.

České Velenice přivtěleny byly v roce 1920 k republice Československé. Ač mají jen 5000 obyvatel, jsou drahotní poměry daleko horší, než v jiných městech vnitrozemí a to proto, že jsou úplně hospodářsky odděleny od ostatního vnitrozemí. Vesnice, které obyčejně městu životní potřeby dodávají, jsou v okruhu 1 1/2 hodiny a tak chudé, že veškeré hospodářské výrobky zkonsumují samy. Hranice republiky rakouské vedou přímo v ulicích města a celní hranice uzavírá z této strany jakoukoliv možnost zásobování. Nezbývá tedy než veškeré životní potřeby přivážeti ze vzdálenějšího okolí nebo vnitrozemí. Tím ovšem stoupají ceny. Musí tedy obyvatelstvo, které z 85% se skládá ze státních a veřejných zaměstnanců a jich rodin, za tytéž potřeby platiti ceny vyšší než zaměstnanci ve vnitrozemských místech, ač jejich služební požitky zůstávají stejné. K tomu přistupují pak ještě velmi nepříznivé poměry klimatické, což dokazuje statistika jak dětí, tak i zaměstnanců, kteří musí každoročně hledati ztraceného zdraví v léčebných ústavech. Na léčbu jsou nuceni značnou měrou z vlastních prostředků přispívati. Rovněž i byty, vzhledem k ostatním stejně velikým, ba i větším městům ve vnitrozemí jsou daleko dražší. V důsledku těchto okolností značná část zaměstnanectva snaží se neustále, aby byla přeložena do míst s výhodnějšími životními podmínkami, nebo nestěhuje se do Českých Velenic vůbec, což dokazují jen pro dělnictvo zavedené dělnické vlaky do okolí našeho města.

Před připojením k Čsl. republice zařazeno bylo město do skupiny s 90% činovným, čímž měli býti zaměstnanci odškodněni za to, že nuceni jsou žíti ve zhoršených poměrech. Sousední město republiky rakouské Gmünd má hospodářské poměry příznivější, poněvadž má v blízkém okolí více vesnic, které je přímo, tedy levněji zásobí. Přes to uznala vláda rakouská obtížnost tamnějších poměrů a zařadila je do skupiny vídeňského činovného. Přivtělením k republice Československé poměry se v městě našem po stránce hospodářské zhoršily.

Žádáme tudíž:

aby tyto poměry byly vyšetřeny, zjednána náprava, aby dosavadní nevýhody a ztížení hospodářské situace byly z důvodů vnitřně-politických zhojeny zařazením města Českých Velenic do skupiny B. činovného.

V Praze dne 11. července 1928,

Josef Hubka, Jiří Pichl, Ant. Šolc,

Reichstädterová, dr Klouda, Klofáč, Plamínková, Klečák, dr Veselý, dr Macků, Wagner.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP