Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 719.

Návrh

senátorů J. Stržila, V. Sehnala a společníků

na poskytnutí státní pomoci postiženým živelní pohromou v okresech žambereckém a rychnovském.

Dne 26. června t. r. postiženy byly shora uvedené okresy katastrofálním krupobitím spojeným s velkou bouří a průtrží mračen. Nejvíce postiženy byly obce Německá Rybná, Kunvald, Pěčín, Slatina, Klášterec, Lišnice, Kameničná, Helvíkovice, Záchlumí a okolní obce. Škody v obcích jsou asi tyto:

Německá Rybná: Veškerá úroda zničena totálně. Obecní cesty jsou pro provoz a přechod úplně nezpůsobilé. Odpadní příkopy zanešeny a veškeré meliorační práce již provedené zdemolovány. Luka i pole zanešena kamením a nánosem.

Z jednotlivců jsou těžce poškozeni:

Dušek Josef, malorolník, vlastnící 18 měr pozemků. Voda vnikla do obytné místnosti, chléva a stodoly. Dobytek musel býti převeden do světnice. Voda odnesla 20 m3 dříví (pařezy), hnojiště, podemlela základy u stodoly, takže hrozí sesutím a odnesla přechodní můstek. Následkem zničení cesty jakýkoliv provoz hospodářský znemožněn. Hospodářství je zatíženo dluhy a rodina jest tříčlenná.

Holenda František, mlynář. Voda podemlela pilu, strhla a odnesla splav. Jen šťastnou náhodou, že v onom místě stál starý strom, vzdorovaly základy sesutí. Vodní struhy a její břehy jsou úplně vymlety. Ku mlýnu jest příjezd i příchod úplně znemožněn.

Rychlinková Antonie, malorol. vlastnící 20 měr pozemků, vdova, slabomyslná. Voda vzala z louky všechno, zanesla ji dřívím, nánosem hlíny a kamením. Příchod k hospodářství taktéž znemožněn zničenou cestou.

Antonín Polák, Anna Kalousová, Frant. Janeba mají způsobenou škodu odebráním sena z luk, nánosem hlíny a zničením příjezdních cest.

Rychlá pomoc pro celou obec nezbytně nutna a to hlavně v úpravě cest, aby obyvatelstvo mohlo pokračovati s pracemi polními.

Kameničná: Kroupy zničily veškerou úrodu a rozbily 36 lepenkových střech, čímž vznikla škoda asi za 300.000 Kč.

Helvíkovice: Krupobití postihlo část obce, úroda zničena.

Záchlumí: část obce má úrodu zničenu totálně.

Slatina n/Zdob.: Úroda jest zničena totálně, průtrž mračen tam neřádila.

Lišnice: Poškozena kroupami jen z 50%.

Pěčín poškozen z 80%.

Klášterec poškozen kroupami na 50 - 80%.

Katastrofa byla tak hrozná, že okresní správa politická navrhla, aby bylo poškozeným na pomoc vysláno vojsko a to hlavně k odstranění překážek na cestách. Taktéž navrhla ihned pomoc peněžitou a osivo pro podzim i nyní pro všechny obce dle rozsahu poškození.

Stejně tak na okrese rychnovském postiženo jmenovitě město Vamberk průtrží mračen. Regulované příkopy jsou zničeny. Silnice i cesty k provozu nezpůsobilé. Voda řádila přímo zběsile, jak jest viděti n. př. u továrníka Kubiasa. Jmenovanému pobrala uzeniny, celá vypařená prasata, skladiště uhlí, kde ho bylo uloženo asi 9 vagonů, zničila cestu, parkáň, zelinářskou zahradu, zaplavila a zanesla nánosem kamení a hlíny sklepy, kde byly uloženy výrobky uzenářské. Škoda způsobená jest veliká.

V obci Merklovicích zničeny obecní i soukromé cesty a silnice v takovém rozsahu, že provoz jest zcela znemožněn. Voda pobrala mnoha lidem seno, dříví, podemlela různé hospodářské budovy a v jednom případě stodolu, která se již sesula.

Stav poškozeného obyvatelstva jest opravdu zoufalý a proto jest nutno, aby rychlou pomocí bylo mu přispěno ku zrestaurování jejich živností.

Z těchto důvodů navrhují podepsaní:

Slavný senáte račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby na zmírnění škod způsobených na okresích žambereckém a rychnovském:

1) dala škody úředně vyšetřiti a zjistiti,

2) prominula postiženým předepsané daně na rok 1928 včetně daně z obratu,

3) bezúročně posečkala a u nejpotřebnějších i odepsala starší, dosud nezaplacené daně,

4) dala pokyn k zahájení akce na opatření osiva, steliva a umělých, hnojiv pro postižené a povolila co největší slevy při dovozu těchto potřeb na železnicích,

5) dala pokyn Státnímu pozemkovému úřadu, aby nevymáhal, ale bezúročně posečkal nezaplacené splátky na přídělovou cenu drobným nabyvatelům půdy, kteří byli poškozeni krupobitím,

6) provedla nouzové práce jmenovitě stavby cest a silnic a tak opatřila postiženým zaměstnání a výživu,

7) poskytla účinnou a rychlou pomoc finanční alespoň těm poškozeným, jejichž existence jest vážně ohrožena,

V Praze dne 11. července 1928.

J. Stržil, V. Sehnal,

Kroiher, Hrejsa, Hrubý, Šimonek, Stodola, Donát, Štolba, Lukeš, Sechtr, Prošek,

dr Rozkošný, Olejník, Dresler, Sáblík, Pivko.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP