Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 733.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru národohospodářského

o vládním návrhu (tisk 701),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení prozatímní dohoda, sjednaná mezi republikou Československou a Persií v Teheranu dne 17. června 1928 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. června 1928, č. 89

Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s prozatímní dohodou, sjednanou dne 17. června 1928 v Teheranu a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. června 1928, č. 89 Sb. z. a n.

I.

Persie až do světové války byla obchodně ovládána po výtce dvěma státy. Byla to Anglie a Rusko. Tak Anglie dovážela na jih Persie hlavně zboží svých indických továren, Rusko zase zásobovalo severní Persii cukrem, textiliemi, sklem a byl to bohatý Aserbeidžan, kam spěl tento vývoz. Dělo se to pohodlně železnicí přes hranici rusko-perskou. Samozřejmě i nyní hledí Svaz sovětských socialistických republik dovážeti do Persie, hlavně severní, své výrobky, ale děje se to posud v nedostatečné míře, ježto jeho průmysl v přítomné době na to nestačí.

Jinak ovšem sovětské Rusko má neocenitelnou výhodu přímé cesty přes společnou hranici do Persie, kteroužto cestu má ve své moci.

Také naše republika je v obchodním spojení s Persií vývozem i dovozem a má ohledně podpory tohoto obchodního spojení veliký úkol náš konsulát v Teheranu, jehož úsilí může však míti jen tehdy úspěch, když i naše obchodnictvo a průmyslnictvo přizpůsobí se zvláštnostem Persie - tedy Východu, kteréžto zvláštnosti jsou odlišné od obchodních zvláštností zemí západních.

Československo jednalo s Persií delší dobu o uzavření smlouvy přátelské a obchodní; i během tohoto jednání požívalo naše zboží perského minimálního tarifu, kteréžto výhody perské zboží u nás nemělo. Perská vláda vypověděla kapitulační smlouvy se všemi státy a dne 3. května 1928 schválen byl v Persii sazebník s minimálním tarifem pro státy, které uzavrou do 10. května 1928 s Persií nové smlouvy a s tarifem minimálním pro zboží států bezesmluvních. Pro krátkost doby nemohla býti uzavřena řádná obchodní smlouva a byla proto k návrhu Persie sjednána tato projednávaná prozatímní dohoda.

Až do uzavření definitivní smlouvy, nejdéle však do 10. května 1929, upravuje se touto prozatímní dohodou zastoupení diplomatické a konsulární, zacházení s příslušníky jakož i nakládání se zbožím dle zásad nejvyšších výhod. Jako počátek účinnosti smluven den 1. července t. r. a dohoda podléhá ratifikaci.

K očekávání vlády, že tato dohoda přispěje ku prohloubení vzájemných obchodních styků s Persií, připojuje se i zahraniční výbor a proto projednav ve své schůzi dne 12. září 1928 shora uvedený vládní návrh doporučuje, aby ve smyslu § 64 ústavní listiny senát vyslovil souhlas s projednávanou prozatímní dohodou a přijal schvalovací usnesení shora otištěné.

Praze dne 12. září 1928.

Václav Donát v. r.,

předseda.

Dr. Havelka Otakar v. r.,

zpravodaj.

 

II.

Vláda Československá snažila se již delší dobu uzavříti přátelskou a obchodní smlouvu s Persií, ale jednání toto nemohlo se pro různost poměrů a předpisů dokončiti. Za tohoto bezesmluvního stavu požívalo naše zboží v Persii výhod minimálního celního tarifu perského, i když v našem státě perské zboží těchto výhod nemělo.

Dne 18. března t. r. předložila perská vláda parlamentu návrh nového celního sazebníku, dle něhož stanoví se maximální tarify pro státy bezesmluvní a minimální tarify pro ty státy, které uzavřou do 10. května 1928 s Persií novou smlouvu a vypověděla také k tomuto dnu všem státům kapitulační smlouvy.

Perský parlament schválil však tento vládní návrh až dne 3. května 1928 a tím se stalo, že nemohly býti v této krátké době, sedmidenní lhůtě, řádné smlouvy dojednány. Proto navrhla perská vláda všem státům, které měly o sjednání obchodní smlouvy s Persií zájem, uzavření prozatímní dohody na dobu jednoho roku.

Československá vláda zahájila ihned dle tohoto návrhu jednání s perskou vládou, které mělo úspěch a jehož výsledkem bylo, že dne 17. června t. r. uzavřena byla v Teheranu prozatímní dohoda mezi republikou Československou a Persií. O něco dříve podepsala podobnou dohodu s Persií pouze Velká Britanie a nyní teprve ostatní státy postupně ji uzavírají.

Ve čtyřech článcích této prozatímní úmluvy upravuje se až do uzavření definitivní řádné smlouvy - nejdéle však do 10. května 1929 - diplomatické a konsulární zastoupení, zacházení s příslušníky, nakládání se zbožím dle zásady nejvyšších výhod a požaduje se ratifikace dohody. Počátek působnosti této prozatímní dohody smluven byl pro nás na den 1. července t. r.

Obchodní styky československo-perské nejsou ještě následkem obtížného dopravního spojení na té výši, jak bychom sobě přáli. Přes to však vývoz našeho zboží do Persie je na vzestupu. V r. 1927 vyvezli jsme za 9 milionů Kč zboží přímo do Persie a zboží perského bylo k nám přímo dovezeno jen za 305.000 Kč.

Vyvážíme do Persie hlavně cukr, obuv, textilie, sirky, tužky, sklo a jablonecké zboží, k nám pak se dovážejí z Persie koberce, všelijaké typické artikle perské, nerostné oleje a pod.

Národohospodářský výbor pojednal ve své schůzi dne 13. září 1928 o této prozatímní dohodě sjednané mezi republikou Československou a Persií v Teheranu dne 17. června 1928 a usnesl se doporučiti ji plenu senátu ke schválení, neboť očekává, že přispěje k prohloubení vzájemných obchodních styků a umožní další rozvoj našeho zahraničního obchodu.

V Praze dne 13. září 1928.

K. Sáblík v. r.,

předseda.

Josef Stržil v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP