Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

6. zasedání.

Tisk 744.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti zemského trestního soudu v Praze z 30. listopadu 1927,

č. j. Nt XIV 5/27/2 za souhlas k trestnímu stíhání senátora Josefa Vraného pro přečin proti bezpečnosti cti spáchaný tiskem (č. 4995/27 předs.).

Skutková podstata.

V čísle časopisu >Venkov< z 22. ledna 1927. č. 18 uveřejněn byl úvodník s nadpisem > Již dost provokací!<, ve kterém jest obsažen ostrý útok na vedení komunistické strany. Článkem tímto cítili se dotčenými poslanci komunistické strany a podali na zodpovědného redaktora Antonína Jůna žalobu pro přečin proti bezpečnosti cti spáchaný tiskem. Redaktor Antonín Jůn při výslechu dne 3. listopadu 1927 udal, že autorem článku jest člen senátu Josef Vraný; následkem toho žalobci učinili návrh, aby bylo pokračováno v trestním řízení proti senátoru Josefu Vranému pro týž trestný čin. Senátor Josef Vraný slyšán před imunitním výborem prohlásil, že článek ten psal.

Návrh:

Imunitní výbor navrhuje, aby senát nedal souhlas k trestnímu stíhání senátora Josefa Vraného pro přečin proti bezpečnosti cti spáchaný tiskem.

Důvody:

Jsou dosud v živé paměti události v poslanecké sněmovně při projednávání osnov t. zv. celní a kongruové v r. 1926. Tehdy došlo v poslanecké sněmovně k výjevům které hluboce snížily vážnost parlamentní síně a nabyly takových rozměrů, že poslanecká sněmovna sama uznala, že nestačí zde disciplinární moc předsednictva, nýbrž dala provinivší se poslance řádnému soudu k potrestání pro činy trestné, spáchané v parlamentní síni. Mezi vydanými poslanci byli také někteří členové komunistické strany. Počínání poslanců strany komunistické kritisuje senátor Josef Vraný ve výše uvedeném článku >Již dost provokací!< Nelze upříti, že kritika jeho jest velmi ostrá, ale na druhé straně dlužno uznati, že jest naprosto úměrná skutkové podstatě činů tehdy v poslanecké sněmovně některými. komunistickými poslanci spáchaných: a že senátor Josef Vraný plnil jen svou povinnost jako žurnalista a člen Národního shromáždění, když tyto činy po zásluze ostrými slovy odsoudil.

V Praze dne 25. září 1928.

Ing. Klimko v. r.,
předseda.

Dr. Bohumil Baxa v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP