Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

7. zasedání.

Tisk 776.

Zpráva

výboru národohospodářského

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 773)

k vládnímu návrhu zákona o zrušeni zemědělsko-technické kanceláře zemědělské

rady pro Čechy.

Zemědělsko-technická kancelář při Zemědělské radě v Praze zřízena byla zemským zákonem ze dne 4. srpna 1883 za tím účelem, aby prováděla veškeré práce zemědělské techniky, jmenovitě práce odvodňovací a zavodňovací, s tím související zakládání vodních družstev, vypracování projektů, vykonávání dozoru na prováděné práce a pod. - Kancelář pracuje též projekty meliorační pro obce i jednotlivce a to na úpravu potoků a menších řek, odvodňování a zavodňování, zřizování vodovodů, zakládání rybníků a nádrží, ochranných staveb proti vodě, chránění břehů, dále scelování pozemků, kde to souvisí s pracemi melioračními. Dále zabývá se pracemi pedologickými ku prozkoumání půdy pro účele meliorační i hospodářství vůbec. Rozsáhlá, jest též činnost propagační a informační a podávání dobrých zdání úřadům a interesentům.

Po celou dobu trvání, 44 let, vyvíjela technická kancelář zemědělské rady velmi úspěšnou činnost ve všech oborech technických prací jí svěřených. Celkem vypracováno projektů melioračních na plochu 400.000 ha, projektů regulačních v délce 9500 km. Práce meliorační provedeny na ploše asi 155.000 ha, úpravy toků v délce asi 3900 km.

Vykonala tudíž technická kancelář zemědělské rady veliké práce technické pro zvýšení zemědělské výroby. Dosud však provedena meliorace pouze na 13 % půdy, která melioraci potřebuje.

Během času staly se změny v organisačním uspořádání technických prací. Podle zákona vodocestného z r. 1901 a zemských zákonů z r. 1903 zřízena byla zemská komise pro úpravu řek v Čechách s technickým oddělením pro vodní stavby při zemském výboru a kromě toho zřízeno technické oddělení pro vodní stavby při tehdejším místodržitelství. Mimo to zemský výbor, který subvencuje tyto práce, vyhradil si přezkoušení projektů, dohled na provádění a kolaudaci provedených podniků.

Bylo tudíž řízení správní při projednávání záležitostí melioračních značně zkomplikováno a zdržováno, takže vyřízení některých případů trvalo někdy více let.

Podle zákona o organisaci politické správy sloučí se dosavadní technická oddělení zemského správního výboru a zemské správy politické v jediné oddělení při zemském úřadě, kamž zamýšlí ministerstvo zemědělství přenésti i lesnicko-technické oddělení pro hrazení bystřin. Nutno tudíž také zrušiti technickou kancelář zemědělské rady a agendu její přenésti k zemskému úřadu.

K podobnému sloučení veškeré agendy vodohospodářské při zemských úřadech dojde také v ostatních zemích republiky, takže bude zemědělsko-technická služba v celém státě upravena jednotně, bude zjednodušena, což znamená též zlevnění správy a urychlení celého řízení.

Na Slovensku a Podkarpatské Rusi, kde zákon o správní reformě vstoupil již 1. července t. r. v platnost, byly zřízeny pro agendu vodohospodářskou zvláštní odbory a proto žádá se připojenou resolucí, aby se tak stalo také u zemských úřadů v Praze a Brně.

Národohospodářský výbor usnesl se doporučiti senátu usnesení poslanecké sněmovny ku schválení beze změny, jak jest obsaženo v senátním tisku č. 773.

Dále navrhuje výbor senátu přijetí resoluce dole otištěné.

Praze, dne 13. listopadu 1928.

J. Kotrba v. r.,
místopředseda.

K. Sáblík v. r.,
zpravodaj.

Resoluce.

Vládě se ukládá působiti k tomu, aby - jak se to stalo u zemského úřadu pro zemi Slovenskou a u Zemského úřadu pro zemi Podkarpatoruskou - byl u Zemského úřadu pro zemi Českou a u Zemského úřadu pro zemi Moravsko-slezskou zřízen pro agendu vodohospodářských meliorací a kulturní techniky, patřící do oboru působnosti ministerstva zemědělství, zemědělsko-technický odbor s příslušnými odděleními a aby přednosta tohoto odboru byl pověřen funkcí decernenta.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP