Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1928.

II. volební období.

7. zasedání.

Tisk 790.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti sedrie v Košicích za souhlas k trestnímu stíhání senátora, ing. Julia Klimky

pro zločin, podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (čís. 3946, 27 předs.).

Dle trestních spisů konána byla dne 23. ledna 1927 v Košicích veřejná schůze >Sdruženia slovenských odborových organisácií<, na které senátor ing. Julius Klimko pronesl mezi jiným výroky tohoto smyslu:

Z dejepisu je zjavné, že každý národ musí sa sám brániť. Vzor Irové, ktorí první razili heslo bojkot i za cenu vlastného strádania a predsa po storočích si slobodu vydobyli a viedlo sa ím horšie ako Slovákom. Druhým vzorom môže byt Amerika. Rečník vypráva o odbojov anglických kolonistov v Amerike usedlých proti materskej zemi, ked tato si osobovala nad nimi vládu a zdaňovala ích, aniž by ím dala za to práva. Vypráva potom historku o indiánov a farmárov, kde žena farmárova, súc unesena od 12 indiánov vyčíhala priehodný akamžik, 10 ích zabila a ostatní dvaja pred ňou utiekli, Slováci majú dla týchto príkladov pracovat. Nepovedaj nikomu čo robíš, ale rob. Nemci nemajú povolenú armádu, ale dnes môžu postaviť okamžite 6ti milionovú. Práve tak aj Maďari. Maje zakázané vojsko, ale v tajných organizáciach cvičia svoje občany tak, že môžu okamžite postavit potajomky 600.000-ovú armádu. Toto je i vašou povinnostou.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby senát nevyhověl žádosti sedrie v Košicích ze dne 9. června 1927, č. j. Nt III. 90/27 a nedal souhlas k trestnímu stíhání senátora ing. Julia Klimky pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n.

Důvody.

Senátor ing. Julius Klimko, slyšen před imunitním výborem, popřel, že výroků: >Slováci majú dľa týchto prikladov pracovat< a >Nepovedaj nikomu čo robíš, ale rob< užil v souvislosti s vyličováním poměrů v Irsku a Americe. Rovněž výroku; >Toto je i vašou povinnosťou< na kterýžto výrok vůbec se nepamatuje, neužil v souvislosti s tvrzenými vojenskými přípravami v Maďarsku a Německu.

Imunitní výbor neměl příčiny nevěřiti jmenovanému senátoru, zvláště když policejní zpráva podává vylíčení příběhu toliko obsahově, a proto neuznal za důvodné, aby senátor ing. Julius Klimko byl vydán k trestnímu stíhání.

Praze, dne 20. listopadu 1928.

Em. Hrubý v. r.,
místopředseda.

Dr Havelka Otakar v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP