Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

II. volební období.

7. zasedání.

Tisk 812.

Zpráva

zahraničního výboru

o vládním návrhu (tisk 763),

jímž se předkládá Národnímu shromáždění Smlouva mezi republikou Československou a republikou Polskou o úpravě řeky Olše a potoka Petrůvky, podepsaná v Katovicích dne 18. února 1928, se závěrečným protokolem.

Zahraniční výbor projednal výše uvedený vládní návrh ve své schůzi dne 12. února 1929 a usnesl se doporučiti senátu. Národního shromáždění ke schválení toto schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí se Smlouvou mezi republikou Československou a republikou Polskou o úpravě řeky Olše a potoka Petrůvky, podepsanou v Katovicích dne 18. února 1928 i se závěrečným protokolem.

Důvodová zpráva.

Na Opavsku a Těšínsku byly řeky zregulovány hlavně v krajích hornatých Regulace toků v krajích níže položených a to hlavně Opavice, Moravice, Ostravice, Morávky, Luciny, Olše a Odry se po celá desítiletí odkládaly a při vyšších stavech vody bývaly obyvatelstvu poblíž zmíněných řek způsobovány na majetku veliké škody.

Zvláště též nebyl regulován tok horské řeky Olše na Těšínsku, jež značnou měrou stala se hranicí mezi státem naším a republikou Polskou. Řeka tato má značný spád, řečiště tvoří pohyblivé vrstvy štěrkové a proto při povodních často se mění a voda odnáší celé hektary orné půdy. Tím bývají celé rodiny připravovány o svůj majetek, škody způsobován jsou jak obyvatelstvu našeho státu, ta sousedního státu polského.

Proto malí oba státy na tom zájem, aby řeka Olše i její přítok Petrůvka soustavně byly zregulovány a tím jednak škody na nejmenší míru zmenšeny a jednak aby hranice mezi oběma státy, pokud ji tvoří střed řeky Olše, se stala pevnou.

Regulace tato může býti provedena účelně, úsporně a technicky dokonale toliko společně a po dohodě s oběma státy. Za tím účelem sjednána byla výše uvedená smlouva mezi naším státem a republikou Polskou.

Smlouva tato určuje, ve kterých tratích má se regulace provésti, jakým způsobem, kdo vypracuje povšechný a podrobný projekt, na čí náklad regulace bude provedena, kdo provede kolaudaci a kdo bude regulační práce udržovati a platiti. Ku snazšímu provedení smlouvy zřídí se podle smlouvy společná technická komise, jejíž práva se vymezují. Stavební hmoty, přístroje, nářadí, dopravní prostředky budou požívati zvláštních celních výhod - mimo regulaci středního toku Olše, který jest celý na území našeho státu, kde náš stát platí 871/2% celého nákladu.

Podstatnou součástí této smlouvy jest závěrečný protokol, kterým se každému státu ponechává volnost, jakým způsobem uhradí si náklady regulace a dále se stanoví, že stavební činnost v naléhavých případech (na př. náhlé povodně) nesmí býti znesnadněna vyhotovením projektů.

Praze, dne 12. února 1929.

Dr Klouda v. r.,
místopředseda.

Jos. Lukeš v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP