Senát Národního shromáždění R. Čs. r.1929.

II. volební období.

7. zasedání.

Tisk 860.

Usnesení poslanecké sněmovny

o návrhu poslanců Bradáče, dra Dolanského, dra Labaje, dra Kramáře, Mlčocha, Windirsche, dra Luschky, Stenzla, Staňka, Dubického, Nejezchleb-Marchy, dra inž. Botto, Adámka, F. Navrátila, Šamalíka a druhů (tisk 1968)

na vydání zákona o elektrisačním fondu (tisk 2103).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 191. schůzi dne 13. března 1929 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne...........................................................................,

o elektrisačním fondu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Při ministerstvu veřejných prací zřizuje se státní elektrisační fond, který jsa právnickou osobou může samostatně nabývati práv a se zavazovati.

(2) Na venek zastupuje fond ministr veřejných prací, pokud jde o výpůjčky (§ 3) spolu s ministrem financí. Dluhopisy o výpůjčkách fondu kontrasignuje předseda Nejvyššího účetního kontrolního úřadu.

§ 2.

(1) Účelem elektrisačního fondu jest poskytnouti elektrickým podnikům prohlášeným za elektrické podniky všeužitečné nebo na takové přeměněným podle zákona ze dne 22. července 1919, čís. 438 Sb. z. a n., o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace nebo zákona ze dne 1. července 1921, čís. 258 Sb. z. a n., jímž se doplňuje zákon čís. 438/1919 Sb. z. a n., zápůjčky na výstavbu elektrických vedení budovaných pro napětí 60.000 V a vyšší a příslušných transformoven, pokud tato zařízení budou postavena po vyhlášení tohoto zákona.

(2) Úroková míra těchto zápůjček stanoví se nejméně 4%. Bližší podmínky úvěru stanoví ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem veřejných prací.

§ 3.

(1) Elektrisační fond opatřuje si peněžní prostředky v letech 1930-1945 do výše 200,000.000 Kč výpůjčkami. Dílčí dlužní úpisy na tyto výpůjčky případně vydané požívají sirotčí jistoty. Za řádné placení úroků a umořovacích částek z těchto výpůjček ručí stát.

(2) Jednání a listiny, kterých je třeba ku provedení § 2 a § 3, odst. 1., jsou prosty kolků a poplatků.

§ 4.

Umořovací doba zápůjček podle § 2 a výpůjček podle § 3, musí býti shodná a nesmí překročiti dobu 30 let.

§ 5.

(1) Běžnými příjmy fondu jsou především úroky a umořovací splátky zápůjček elektrických podniků všeužitečných (§ 2, odst. 1.).

(2) Rozdíl mezi úrokem z výpůjček podle § 3 a úrokem placeným ze zápůjček elektrisačním fondem poskytnutých nese stát.

§ 6.

Rozpočet fondu jest součástkou státního rozpočtu. Fond spravuje v dohodě s ministrem financí ministr veřejných prací, který je povinen podati každoročně zprávu Národnímu shromáždění o hospodaření s fondovními prostředky v uplynulém roce a o stavu fondu k 31. prosinci toho kterého roku. Zpráva bude součástí celkového státního závěrečného účtu.

§ 7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1930: Jeho provedením se pověřují ministři financí a veřejných prací v dohodě s ostatními súčastněnými ministry.

J. Malypetr v. r.,
předseda.

JUDr Jan Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP