Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

II. volební období.

8. zasedání.

Tisk 865.

Vládní návrh

Zákon

ze dne......................................................,

kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Dražické 51/2%ní investiční půjčky elektrisační z roku 1928 v částce Kč 30,000.000 jmenovité hodnoty se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů.

Národní shromáždění republiky Československé usnulo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dílčích dlužních úpisů "Dražické 51/2 % investiční půjčky elektrisační z roku 1928 v částce Kč 30,000.000 jmenovité hodnoty se zemskou zárukou", vydaných "Družstevními závody v Dražicích n./J., zapsaným společenstvem s obmezeným ručením", podle usnesení valné hromady tohoto společenstva ze dne 1. dubna 1928, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz poštovního úřadu šekového, nadací a ústavů podléhajících veřejnému dozoru, rovněž k uložení peněz poručenců a opatrovanců, peněz depositních a konečně až do výše bursovního kursu, avšak nikoliv přes jmenovitou hodnotu, za služební a obchodní kauce.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministrům financí, vnitra a spravedlnosti.

Důvodová zpráva.

Družstevní závody v Dražicích n. J., zapsané společenstvo s obmezeným ručením, byly založeny v roce 1899 a od roku 1910 kromě jiných oborů družstevního podnikání dodávají také elektrickou energii pro všeobecnou potřebu. Od roku 1928 jsou elektrickým podnikem všeužitečným ve smyslu §§ 4 a dalších zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., pro okresy Brandýs n. L., Nové Benátky, Mladá Boleslav, Libáň, Bělá pod Bezdězem, Sobotka a Mnichovo Hradiště. Členský podíl činí 400 Kč a kromě toho při splacení každého podílu třeba zaplatiti zápisné ve výši valnou hromadou každoročně stanovené. Valná hromada volí 24člennou dozorčí radu a 12členný výbor, který ze sebe zvolí devítičlenné představenstvo. Členské podíly činily 31. prosince 1927 Kč 6,043.042,02. Do další částky v téže výši ručí členové družstva za jeho závazky. Družstvo podle svých stanov kromě svazové revise podléhá po stránce technické dozoru, který ustanoví státní a zemská autonomní správa.

Elektrický podnik družstva má tepelnou centrálu parní a naftovou v Dražicích (3.700 k. s.) a hydrocentrály na řece Jizeře v Rožatově, Bakově, Hněvosicích, Haškově, ve Vinci, Dražicích a v N. Benátkách o celkovém výkonu 3.680 k. s. Kromě toho má družstvo v nájmu tři další hydrocentrály a nedostávající se elektrickou energii odebírá dílem od elektráren soukromých, dílem od ústředních elektráren akciové společnosti v Praze. Počet prodaných kWh se odhaduje letos na 10 milionů. Síť dálkového vedení o vysokém napětí 6000 V a 22.000 V je založena účelně a pro budoucno lze očekávati jednak vzrůst spotřeby, jednak opatření elektrické energie od sousedních elektráren za podmínek velmi příznivých.

Družstvo bylo dosud financováno krátkodobým úvěrem hlavně od družstevních organisací. Podmínky těchto výpůjček podle jejich povahy nemohou vyhovovati povaze zařízení z nich pořízených, zejména nemohou býti se strany věřitele nevypověditelnými. To platí ve zvýšené ještě míře o dluzích u dodavatelů. Stav ten pak se ještě přiostřil, když v roce 1927 družstvo koupilo 4 vodní elektrárny s náležející k ním sítí za 18,200.000 Kč. I tato kupní cena, byla uhrazena krátkodobým úvěrem. Aby všechny tyto úvěry byly konvertovány v dluh dlouhodobý s příznivější mírou úrokovou, usnesly se valná hromada družstva konaná dne 1. dubna 1928 a zmocněné k tomu představenstvo dne 7. dubna 1928 a dne 15. prosince 1928, aby družstvo sjednalo výpůjčku vydáním 51/2%ních nejpozději dne 1. června 1978 slosovatelných dílčích dlužních úpisů na majitele v jmenovité výši 30 mil. Kč se zemskou zárukou a se sirotčí jistotou.

Zemský správní výbor v Praze, když se zkoumáním finančního stavu společnosti přesvědčil, že v posledních třech letech družstvo uhradilo všechna vydání a zúročilo závodní podíly a že zemi České nehrozí nebezpečí hmotné ztráty, převzal svým usnesením ze dne 18. dubna 1928 zemskou záruku za zúrokování a splacení dílčích dlužních úpisů a vláda usnesení to schválila usnesením ministerské rady ze dne 29. listopadu 1928. Zemská záruka byla převzata zejména s podmínkou, že ještě před vydáním dílčích dlužních úpisů změnou stanov jednak bude zemi České vyhrazeno jmenování jednoho člena představenstva, jednak budou členské podíly prohlášeny za nevypověditelné, dokud zaručená zápůjčka nebude úplně splacena.

Když družstvo písemně tyto podmínky přijalo, ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem financí a ministerstvem veřejných prací výnosem ze dne 23. února 1929, č. 8105/15/1929, vydání těchto dílčích dlužních úpisů povolilo a jejich text schválilo s výhradou, že bude schválen a vyhlášen zákon, jímž se dílčím dlužním úpisům přiznává sirotčí jistota.

Vzhledem k vylíčenému finančnímu stavu vydavatelovu a vzhledem k povaze ručitele je jistota výše uvedených dílčích dlužních úpisů nade vši pochybnost, takže je ospravedlněno, aby sirotčí jistoty požívaly.

Vláda projevuje přání, aby tato osnova byla přikázána v obou sněmovnách výboru ústavně-právnímu a rozpočtovému k podání zprávy v době pokud možno nejkratší.

Praze dne 14. března 1929.

Předseda vlády:
Udržal v. r.

Ministr financí:
Dr. Vlasák v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP