Senát národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

II. volební období.

8. zasedání.

Tisk 867.

Zpráva

I. výboru národohospodářského,

II. výboru rozpočtového

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 859) o návrhu poslanců Bradáče, dra Dolanského, dra Labaje, dra Kramáře, Mlčocha, Windirsche, dra Lusehky, Stenzla, Staňka, Dubického, Nejezchleb-Marchy, dra inž. Botto, Adámka, F. Navrátila, Šamalíka a druhů na změnu zákona ze dne 1. července 1926, čís. 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

I.

K podpoře elektrisace venkova, jež nutna jest k posílení výrobní schopnosti zemědělských i živnostenských podniků ve venkovských obcích, povolena byla zákonem ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb. z. a n., roční částka 10 mil. Kč pro léta 1927-1931, tedy celkem 50 mil. Kč. Podpory tyto udělují se za tím účelem, aby umožněno bylo provedení elektrisace i v takových venkovských obcích, kde následkem malého počtu a roztroušenosti budov jest stavba sekunderní sítě a domovních přípojek drahá, spotřeba proudu však poměrně nízká, takže by zavedení elektrické energie sem bylo pro podniky elektrárenské naprosto pasivním a proto neproveditelným.

Obnos tímto zákonem povolený, 10 mil. Kč ročně, daleko nestačí, aby mohlo býti vyhověno všem žádostem o podpory a povolovány proto některé i na účet příštích let.

Tak povoleno bylo dosud podpor z tohoto fondu skorem 47 mil., takže zbývá pro podpory až do konce r. 1931 pouze 3 mil. Kč, a při tom zůstává as 1.200 žádostí dosud nevyřízených.

Proto je nutno, má-li býti v elektrisaci řádně pokračováno, obnos státní podpory značně zvýšiti a podán a usnesení v poslanecké sněmovně návrh, kterým mění se zákon z 1. července 1926 č. 139 v tom smyslu, že na podporu elektrisace venkova povoluje se na léta 1929-1933 roční řádná částka 35,000.000 Kč.

Výbor národohospodářský projednal toto usnesení poslanecké sněmovny ve své schůzi 20. března 1929 a doporučuje senátu dotyčnou osnovu zákona ku schválení ve znění sen. tisku č. 859 s resolucí dole uvedenou.

Praze dne 20. března 1929.

Jan Miller v. r.,
místopředseda.

K. Sáblík v. r.,
zpravodaj.

II.

Zákonem ze dne 1. července 1926. č. 139. Sb. z. a n., byla povolena na podporu soustavné elektrisace venkova n a. léta 1922 až 1931 roční částka 10 milionů Kč, dle projednávané osnovy povoluje se na léta 1929 až 1933 roční řádná částka 35 milionů Kč, a bude částka ta počínaje rokem 1930 zařaděn a do řádných výdajů v rozpočtu ministerstva veřejných prací; kde pro rok 1929 není úhrady v rozpočtu, má se použíti rozpočtového přebytku, po případě i úspor vykázaných v roce 1929.

V § 2 cit. zákona, nahrazuje se důsledně částka 10,000.000 Kč částkou 35,000.000 Kč.

Výbor rozpočtový projednal ve své schůzi dne 20. března 1929 osnovu zákona usnesenou poslaneckou sněmovnou a navrhuje senátu schváliti ji tak, jak se na ní usnesla poslanecká sněmovna jak je ob sažena v senátním tisku č. 859 i se 4 resolucemi dole uvedenými.

Praze, dne 20. března. 1929.

Frant. Jan Kroiher v. r.,
místopředseda.

Dr Otakar Havelka v. r.,
zpravodaj.

Resoluce navržená výborem národohospodářským:

Vládě se ukládá, aby při povolování subvencí stanovila podmínkou, že musí býti ponechána interesentům volnost při zadávání instalačních prací v domech a bytech oprávněným živnostníkům.

Resoluce navržené výborem rozpočtovým:

1) Ministerstvo zemědělství vzalo za základ při vyřizování žádostí o podporu na elektrisaci termín 1. ledna 1924. V zákoně ne ní přesně stanoven termín nově zřizované. Termín 1. ledna 1924 byl respektován ministerstvem zemědělství z t o ho důvodu, že položka, ze které byly podpory udělovány, byla řádnou rozpočtovou položkou. Z důvodu kontinuity se vláda vyzývá, aby při vyřizování žádostí přihlížel a k výše uvedenému termínu.

2) Vláda se vyzývá, aby učinila přípravné práce k realisaci projektu Križkova. Projekt tento navrhovaný zesnulým senátorem Křížkem byl již několikráte předmětem jednání v zemědělském výboru i v plenu sněmovny, která již jedinou jednomyslně přijala příslušný resoluční návrh. Uskutečněním projektu Křížkova položil by se základ k vybudování soustavné elektrisace v nejvýchodnější části republiky a umožnilo by se provádění její industrialisace - zvláště lesní.

3) Vláda se vyzývá, aby učinila všechna opatření směřující k tomu, aby bylo zrušeno vybírání dávek z elektrické energie.

4) Ministerstvo financí se vyzývá, aby vycházelo benevolentně vstříc žádostem obcí o poskytování poplatkových úlev při výpůjčkách spojených se soustavnou elektrizací, když síť rozvodní není majetkem obce.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP