Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

II. volební období.

8. zasedání.

Tisk 874.

I. výboru zahraniční,

II. výboru národohospodářského

o vládním návrhu (tisk 798), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení doplňkový protokol k dodatkové úmluvě k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a královstvím Italským z 1. března 1924, podepsaný v Praze dne 19. listopadu 1928.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje doplňkový protokol k dodatkové úmluvě k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a královstvím Italským z 1. března 1924, podepsaný v Praze dne 19. listopadu 1928 a uvedený v prozatimní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. prosince 1928, číslo 211/1928 Sb. z. a n.

I.

Naše obchodní poměry s Itálií upraveny jsou rámcovou smlouvou ze dne 23. března 1921, kteráž u nás prozatimně uvedena byla v platnost nařízením ze dne 9. ledna 1922, č. 4 Sb. z. a n., ratifikována byla oběma státy dne 1. března 1924 a spočívá na zásadě nejvyšších výhod.

R. 1921 zavedla Italie nový celní tarif, následkem čehož Československá republika nucena byla vzhledem k poměrům valutárním zavésti celní koeficienty a doplniti dosavadní úmluvu s Italií novou smlouvou tarifní, jež výrazu svého došla v dodatkové úmluvě a závěrečném protokolu k ní dto. v Římě dne 1. března 1924.

Této smlouvě tarifní udělilo Národní shromáždění souhlas r. 1924 (senát v měsíci dubnu 1924).

Takto upravená úmluva původní trvala do 31. prosince 1925 a má trvati dále potud, pokud nebyla rok napřed vypovězena, což se dosud nestalo, takže trvá každým způsobem do 31. prosince 1929.

Podle řečené úmluvy byly čsl. státu přiznány Italií smluvní sazby na výbušné motory. Nyní však žádala Itallie, aby sprostěna byla co do poskytnutých nám výhod celních ohledně motorů automobilových takže by ohledně ostatních výbušných motorů zůstala v platnosti sazeb a smluvní, naproti čemuž projevila vzájemnou ochotu co do kompensací.

Vzhledem k tomu sprostila naše republika stát Italský smluvního závazku co do motorů automobilových, začež jí tento k žádosti její povolil celní slevy v tom smyslu, že nádrže a dna, určená k výrobě torped, při dopravě do Italie budou při vyclívání považována a to nádrže za roury surové a dna k nim jako kusy kované.

Následkem toho zůstává původní úmluva modifikovaná r. 1924 nadále v platnosti za stejných podmínek až na právě zmíněnou úchylku, která nyní má býti schválena.

Doplňkový protokol uveden byl v prozatímní platnost dnem 31. prosince 1928. Poněvadž nemáme zájmu na vývozu motorů automobilových do Italie, na druhé straně se nám však propůjčují více než rovnocenné kompensace, doporučuje zahraniční výbor, aby úmluvě teto udělen byl slavným senátem souhlas.

Praze, dne 16. dubna 1929.

Dr. Klouda v. r.,
místopředseda.

Dr. Luděk Krupka v. r.,
zpravodaj.

II.

Dodatkovou úmluvou k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a Italií, podepsanou v Římě dne 1, března 1924, byly položkou ex 196 a 2 italského celního tarifu přiznány Československu smluvní sazby na výbušné motory.

Italská vláda požádala vládu československou a současně také vládu švýcarskou, aby se vzdaly této smluvní sazby, pokud jde o motory k automobilům a vůči republice Československé projevila ochotu kompensovati vhodným způsobem tento ústupek.

Republika Československá nevyváží automobilové motory do Italie, takže mohla bez zmenšení našeho vývozu vyhověti žádosti italské vlády; učinila tak ovšem pouze pro automobilové motory, pro jichž dovoz tedy platí od uvedení v účinnost doplňkového protokolu (31. prosince 1928) v Italii sazba autonomní, kdežto na ostatní výbušné motory zůstává v platnosti i nadále sazba smluvní.

Jako kompensaci za uvedený ústupek přijala italská vláda náš proti požadavek, aby nádrže a dna, určené k výrobě torped, byly při dovozu do Italie vyclívány jako roury surové, podle druhu, se clem Lit. 70.60 místo dosavadních Lit. 50.60 a příslušná dna k nim jako kusy kované, surové, se sazbou Lit. 22.40 místo dosavadních Lit. 35.-

Obdobným způsobem vyřešila italská vláda tuto otázku se Švýcarskem, a to již před delší dobou.

Doplňkový protokol vstoupil v platnost dnem 31. prosince 1928.

Národohospodářský výbor jednal ve své schůzi dne 5. března 1929 o tomto vládním návrhu, jak uveden je v tisku senátním č. 798 a usnesl se doporučiti senátu schválení doplňkového protokolu a přijetí schvalovacího usnesení ve znění shora navrženém.

Praze, dne 5. března 1929.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Jan Miller v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP