Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

II. volební období.

8. zasedání.

Tisk 914.

Zpráva

kulturního výboru

o usnesená poslanecké sněmovny (tisk 901) k vládnímu návrhu zákona o reorganisaci vysoké školy obchodní v Praze.

Postavení vysoké školy obchodní vůči českému vysokému učení technickému po reorganisaci jeho z r. 1920 nebylo přesně vymezeno. Předloženou osnovou zákona včleňuje se vysoká škola obchodní do svazku českého vysokého učení technického a stává se rovnoprávnou s jinými jeho vysokými školami. Materiál učební je na vysoké škole obchodní tak rozsáhlý, že se živě cítila potřeba prodloužiti studium na vysoké škole obchodní. Tomu vyhovuje zákon rozšiřuje studium na čtyři roky místo dosavadních tří. To bude vyžadovati nových řádů studijních i zkušebních, k jejichž vydání zmocňuje se ministr školství a nár. osvěty. Nová organisace vstoupí v platnost pro posluchače, kteří počnou studium v zimním běhu 1929/30 a pro ty, kteří nevykonají státní zkoušku do konce studijního roku 1932/33. Absolventům české vysoké školy obchodní bude za podmínek, které stanoví vládní nařízení, možno dosíci doktorátu. Zákon výslovně přiznává také těm, kdož dle dosavadních řádů vykonali dvě státní zkoušky, právo užívati titulu >inženýr<.

Ministerstvo školství a nár. osvěty zajisté vydá studijní a zkušební řády a také podmínky pro dosažení doktorátu po slyšení profesorského sboru české vysoké školy obchodní. Bylo by si přáti, aby nová oranisace této vysoké školy vedla k výchově podnikavých a rozšafných mužů praktického života, jichžto náš hospodářský život soukromý veřejný za stoupající obchodní konkurence světové i v nynější době velikých veřejných úkolů hospodářských naléhavě potřebuje.

Kulturní výbor navrhuje, aby senát přijal osnovu zákona v tom znění, jak ji přijala poslanecká sněmovna a jak jest obsažena v sen. tisku č. 901.

V Praze, dne 6. června 1929.

G. Habrman v. r.,
místopředseda.

Dr B. Němec v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP