Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

III. volební období.

1. zasedání.


 

103.

Návrh

poslanců V. Vávry, F. Pechmana a druhů

na vydání zákona, kterým se prohlašuje živnost kapelnická za živnost vázanou na průkaz způsobilosti.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ................................,

kterým se prohlašuje živnost kapelnická za živnost vázanou na průkaz způsobilosti.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo sena tomto zákoně:

§ 1.

Kapelnictví, tj. živnostenské provozování hudby v souboru nástrojů, prohlašuje se za živnost vázanou na průkaz způsobilosti.

§ 2.

Souborem nástrojů jest rozuměti nejméně dva orchestrální nástroje, vyjma harmoniku, kytaru a citeru.

§ 3.

Kdo chce tuto živnost nastoupiti, musí prokázati kromě toho, že splnil podmínky, předepsané pro samostatné provozování živnosti vůbec (podle §§ 2 - 10 živn. řádu), potřebnou odbornou způsobilost vysvědčením o zkoušce před zvláštní komisí s prospěchem složené.

§ 4.

1. Zkouška pozůstává z části teoretické a praktické.

2. Podrobné předpisy o zkoušce, zejména zkušební řád, přesný rozsah látky zkušební a předpisy o zkušebních taxách, jakož i o úhradě nákladů s konáním zkoušek spojených budou vydány vládním nařízením po slyšení obchodních a živnostenských komor a odborných organisací kapelnických a hudebnických.

3. Týmž způsobem budou také stanoveny úlevy z obecných předpisů zkušebních pro menší města a obce venkovské.

§ 5.

1. Od zkoušky jsou osvobozeni:

a) absolventi státních konservatoří a ústavů jim na roveň postavených,

b) kdo s prospěchem složil státní zkoušku z hudby.

2: Ústavy státním konservatořím na roveň postavené budou určeny vládním nařízením.

§ 6.

Zkušební komise jsou dvě, a to se sídlem v Praze a v Brně.

§ 7.

Ve zkušební komisi zasedají:

1. Příslušný hudební inspektor co předseda.

2. Dva odborní profesoři nebo skuteční učitelé státní konservatoře nebo ústavu konservatoři na roveň postaveného. Jeden z oboru nástrojů smyčcových a druhý z oboru nástrojů dechových.

3. Jeden zástupce společenstva kapelníků a

4. jeden zástupce organisovaných hudebníků.

§ 8.

Členy komise jmenuje na dobu tří let po návrhu příslušného hudebního inspektora ministr školství a národní osvěty v dohodě s ministrem průmyslu, obchodu a živností.

§ 9.

Zkušební komisi svolává ministerstvo školství a národní osvěty podle potřeby.

§ 10.

1. Zákon tento vztahuje se na celé území republiky Československé, vyjímajíc Slovensko a Podkarpatskou Rus.

2. Provedením jeho pověřuje se ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem školství a národní osvěty.

Důvodová zpráva.

K § 1.

Prohlášení živnosti kapelnické za živnost vázanou na průkaz způsobilosti navrhuje se hlavně za účelem povznesení úrovně lidového vkusu a vybudování důležité pomůcky k umělecké výchově lidu.

Je dnes všeobecně známo, že nejen na venkově, ale i ve městech hudební výkony různých kapel přímo znešvařují vkus obecenstva, což má za následek zhoubný vliv na umělecké nazírání a cítění našeho národa, které bývalo od dávných dob jeho předností.

Nápravy možno docíliti jedině vyšší úrovní stavu kapelnického, jehož příslušníci by si musili osvojiti určité znalosti teoretické i praktické, na základě jichž byli by s to podati obecenstvu takové výkony, které by povznášely přirozený hudební cit a umělecké nazírání, jak se nám jeví v písních národních.

Podle dosavadního stavu právního možno takové teoretické a praktické znalosti získati při živnostenském podnikání buď v živnostech řemeslných nebo s průkazem způsobilosti, nebo konečně v živnostech svobodných s takovým průkazem.

Za živnost řemeslnou nebylo možno živnost kapelnickou navrhnouti, poněvadž živnost řemeslná předpokládá nejméně dvouletou dobu učební, při které jest učeň stále v živnosti zaměstnán, což jest při živnosti kapelnické úplně vyloučeno. Jest všeobecně známa, že osob učící se hudbě na určitých nástrojích pouze docházejí ke kapelníkům, nebo učitelům hudby, majíce při tom zpravidla ještě jiné zaměstnání.

Tedy trvalé zaměstnání jako učeň, možné v živnostech jiných, jest naprosto vyloučeno a proto nebylo možno navrhnouti prohlášení za živnost řemeslnou. Úpravou živnosti co vázané na průkaz způsobilosti byly by vyloučeny z provozování živnosti kapelnické i různé pochybné živly, které za dnešního stavu právního musely býti k této živnosti připuštěny a byly pouze hanbou pro stav kapelnický. Mají totiž dnes živnostenský list kapelnický i osoby trestané pro krádež a podobně.

K §§ 3 - 4.

Průkaz způsobilosti bude podán složením zvláštní odborné zkoušky teoretické a praktické. Tato zkouška ovšem bude museti rozeznávat mezi provozováním živnosti kapelnické ve velkých městech a ve městech menších a obcích venkovských. Podle toho budou také odstupňovány požadavky opři této zkoušce. Není tudíž zkouška, upravena zákonem navrhovaným, nýbrž budou o ní podrobné předpisy vydány cestou nařizovací, které umožněno formou daleko pružnější a rychlejší měniti požadavky podle skutečné potřeby a okolností případu, než aby to možno bylo při úpravě zákonné.

Slyšením korporací v § 4 uvedených jest dána dostatečná jistota, že tyto požadavky nebudou upřílišněny, nýbrž omezeny budou na skutečnou potřebu a pohybovati se v hranicích skutečné možnosti.

K § 5.

K paragrafu tomuto netřeba bližšího vysvětlení.

K § 6.

Jelikož platnost zákona nemá se vztahovati na území Slovenska a Podkarpatské Rusi, jest podle vyjádření interesentů navrhovaný počet komisí dostatečný.

K § 10.

Platnost zákona nemá se vztahovati na území Slovenska a Podkarpatské Rusi, poněvadž na tomto území není ještě živnost kapelnická tou měrou vybudována jako v oblasti bývalého práva rakouského. Jakmile bude provedena unifikace živnostensko-právní, bude možno navrhovanou úpravu uzákoniti i na Slovensku a Podkarpatské Rusi, při čemž bude nutno vzíti zřetel k svérázným poměrům tamním v živnosti kapelnické.

Navrhovatelé ještě všeobecně upozorňují, že pojem kapelnictví a soubor nástrojů byl vymezen v poradách, jichž se zúčastnili zástupci ministerstva školství a národní osvěty i organisací kapelnických a hudebnických.

Případné mimořádné výdaje s prováděním tohoto zákona související hrazeny budou poplatky za zkušební taxy. Po stránce formální budiž návrh přikázáni výboru iniciativnímu a pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu.

V Praze dne 10. prosince 1929.

Vávra, Pechman,

Ostrý, Najman, A. J. Beneš, Náprstek, Liška, Hýbner, Pekárek, dr. Zadina, Haupt, Tůma, Petrovič, dr. Hnídek, dr. Černý, Dubický, Marek, Kočandrle, Mašata, Horák, Nejezchleb-Marcha, Bistřický, Bečák, Jiráček.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP