Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

1. zasedání.


167.

Návrh

poslance Václava Vávry a druhů,

aby pro živnost výkrojnickou byl zaveden průkaz způsobilosti.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Podepsaní navrhují:

Zákon

ze dne............ 1930,

kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost výkrojnickou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Pro nastoupení živnosti výkrojnické zavádí se průkaz způsobilosti.

§ 2.

Průkaz způsobilosti budiž podán:

A. Listem výučním, vydaným příslušným společenstvem po ukončení doby učební (§ 14, odst. 4 ž. ř.) v živnosti výkrojnické, nebo koželužské.

B. Dokladem o 3letém zaměstnání pomocnickém v týchž živnostech, stvrzeným příslušným společenstvem.

Ministr obchodu, průmyslu a živností, vyslechna Obchodní a živnostenskou komoru, zřízené snad společenstevní jednoty a společenstva může určiti vyučovací ústavy, jichž absolvování nahražuje dobu učebnou, po případě zkracuje dobu zaměstnání pomocnického potřebného pro průkaz způsobilosti.

§ 3.

Od průkazu způsobilosti v předchozím paragrafu uvedeného jest osvobozen:

Kdo před účinností tohoto zákona

a) nabyl živnostenského oprávnění v živnosti výkrojnické,

b) maje oprávnění k obchodu s kůžemi, provozoval živnost výkrojnickou,

c) byl zaměstnán nejméně 6 let v živnosti sub a) nebo b) uvedené jako pomocník.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva.

Po celá desetiletí domáhá se výkrojnictvo průkazu způsobilosti ve své živnosti.

Živnost tato vznikla rozdělením řemeslné živnosti koželužské (§ 1 bod 27 ž. ř.) ve dvě dnes úplně samostatné živnosti, a to živnost koželužskou zabývající se zpracováním surové kůže a v živnost výkrojnickou, zabývající se přizpůsobením této vyčiněné kůže, její vykrajováním, k potřebě konsumenta: obuvníka i svrškaře.

Tato živnost výkrojnická nazývá se lidově také živností koželužskou a dotyční živnostníci koželuzi.

Jednotná živnost původně byla vázána průkazem řemeslné způsobilosti, tím však, že společenstva smíšená, do nichž živnost tato byla zařazena, o pořádek živnosti této neměla valného zájmu, přecházely do osamostatňující se části této živnosti osoby z povolání jiných podle okamžité konjuktury, a lze říci, že příliv konjunkturálních členů stavu byl jedním ze součinitelů na úpadku individuelní řemeslné výroby obuvi, neomezení pak tohoto přílivu na odborníky, vedlo by k rozvratu celé živnosti výkrojnické a k úplné sociální zkáze všech příslušníků tohoto stavu.

Živnost výkrojnická vyžaduje zvláštní znalosti:

Výkrojník kůže musí dokonale býti obeznámen s vlastnostmi kůže, tak jako její výrobce, aby dovedl posouditi, je-li ta či ona část kůže v konkrétních případech vůbec způsobilou pro určité druhy obuvi. Musí znáti do nejjemnějších odstínů činnost kůže po zpracování. její ťpracováníŤ musí znáti, jakým způsobem má kůži vykrojiti, aby nevhodným vykrojením nespojil částky, které jen zdánlivě tvoří jednotný celek, který však v podstatě své je složen z částic různorodých, podléhajících různě dalšímu výkroji. Tato různorodost zaviňuje po zpracování, ať jako svršek, či jako spodek, nejen hospodářskou škodu konsumentovi, může však přivoditi a v různých případech také přivodila poruchy zdravotní.

Konečně i oddělení jednotlivých částí kůže samo vyžaduje určité a to značné zručnosti manuelní, analogicky se živnostmi řemeslnými.

Vedle toho přináší dnešní stav i ztráty národohospodářské tím, že neodborníci ničíce svojí neznalostí odbornou celý stav, strhují s sebou při pádu i živnostnictvo oborů jiných (své dodavatele i odběratele). Národohospodářské ztráty tím vzniklé jsou obzvláště bolestny nyní, kdy tetiva potřeby státní je napjata na nejvyšší míru a není právě nejvíce příčiny, abychom si dovolili zbytečný luxus úpadků těchto podniků, zvláště když je mu možno čeliti připuštěním k živnosti lidí schopných, zavedením průkazu způsobilosti pro tuto živnost.

Tyto důvody také vedly k podán tohoto návrhu. K jednotlivým bodům tohoto návrhu u vádí se toto:

K §u 1.

Návrh podržuje dosud obvyklé označení ťživnost výkrojnick፠za účelem přesného rozlišení této živnosti od živnosti koželužské na straně jedné a obchodu s kůžemi, který se zabývá odbytem celých koží na straně druhé.

K §u 2.

Za průkaz způsobilosti uznává se učení a zaměstnání ve výkroji, jakož i řemeslné živnosti koželužské, od níž živnost výkrojnická se odštěpila.

Pro případ, že by byla zřízena škola, která by mohla tento průkaz způsobilosti nahraditi, dává se v odst. 2 ministerstvu průmyslu, obchodu a živnosti právo, aby určilo, pokud by tato škola mohla nahraditi průkaz způsobilosti.

K §u 3.

Neujasněné poměry živnosti výkrojnické, u níž obchodní charakter značně vystupuje, vedly k tomu, že živnost dosud se provozuje, nejen na základě živnostenského listu, znějícího na živnost výkrojnickou, nýbrž i na základě odpovědi ťobchodu s kůžemiŤ.

Aby nebyl proto nikdo nespravedlivě postižen, bylo i v návrhu zákona nutno tuto skutečnost vytknouti.

Zákon tento nebude vyžadovati finančních nákladů se strany státu a naopak, tím, že přispěje ku konsolidaci živnosti výkrojnické pozvedne i poplatní sílu dotyčného živnostnictva.

Formálně se doporučuje, aby návrh byl přikázán v Poslanecké sněmovně i v senátě výboru živnostensko-obchodnímu k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze, dne 16. ledna 1930.

Vávra,

Náprstek, A. J. Beneš, Najman, Horák, Hýbner, Pechman, Mašata, inž. Žilka, Haupt, Kočandrle, Pozdílek, Tůma, Kaliňák, Prokop, Bistřický, Ostrý, Dorič, Pelíšek, Vencl, Křemen, Machník.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP