Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


335.

Zpráva

výboru živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 301),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dohoda o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a Egyptem, sjednaná výměnou not dne 16. března 1930 v Kahýře, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 17. března 1930, č. 25 Sb. z. a n.

I.

Egyptská vláda vypověděla všechny své obchodní smlouvy ke dni 16. února 1930 od tohoto dne uvedla v platnost svůj no celní tarif s tím zvláštním ustanovení že bude vybírati vedle celních sazeb 100%ní přirážku na zboží, přicházející ze stát anebo procházející státy, které by neuzavřely novou obchodní dohodu s Egyptem do 10. března 1930.

Se zřetelem k tomu sledovala naše vlád snahu, aby před tímto termínem uzavřel s Egyptskou vládou obchodní dohodu, která skutečně byla uzavřena výměnou not v Kahýře dne 16. března 1930.

Touto dohodou poskytuji si obě smluvní strany navzájem zásadu nejvyšších výhod pro své zboží. Egyptská vláda přiznává tuto výhodu i v těch případech, kdy československé zboží prochází státy, které dosud neuzavřely s Egyptem obchodní dohodu.

Pokud se týče zvláštních výhrad, vyhradila si Egyptská vláda zvláštní režim, přiznaný výrobkům sudanským a dále výrobkům pohraničních států podle regionálních dohod, a Československo učinilo si rovněž výhradu ohledně případných výhod, poskytnutých pohraničním státům anebo vyplývajících z celní unie.

Uzavřená obchodní dohoda poslouží zajisté dalšímu rozvoji našeho zahraničního a obchodu s Egyptem. V našem vývozu vyskytují se všechny nejdůležitější naše vývozní předměty, zejména cukr, textilní výrobky, zboží skleněné, kožené a dřevěné, výrobky železné, zápalky a j.

Živnostensko-obchodní výbor pojednal od o této obchodní dohodě na své schůzi dne 2. dubna t. r., a uznávaje důležitost pro náš zahraniční obchod, usnesl se na tom, doporučiti poslanecké sněmovně, aby ji schválila obvyklou klausulí:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje dohodu o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a Egyptem, sjednanou výměnou not v Kahýře dne 16. března 1930 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 17. března 1930, č. 25 Sb. z. a n.

V Praze, dne 2. dubna 1930.

F. Pechman v. r.,

Dr Zadina v. r.,

předseda.

- zpravodaj.


II.

Z důvodu, že Egyptská vláda vypověděla všecky své obchodní smlouvy a zavedla nový celní tarif, jenž představuje skoro 100% zvýšení tarifu předcházejícího, dříve 8% ad valorem, nyní 15-20% ad valorem, bylo nutno uzavříti co nejrychleji alespoň provisorní obchodní smlouvu, neboť hrozilo nebezpečí, že výrobky československé budou podvrženy 100% přirážce celní při dovozu do Egypta, nebude-li dohoda uzavřena do 16. března. Přirážka tato měla být vybírána i v tom případě, že zboží budě procházeti při vývozu do Egypta státy, jež smlouvu neuzavřely. Vláda republiky uzavřela proto.1: termínu stanovenému obchodní dohodu výměnou not mezi zahraničním úřadem egyptským a naším zastupitelským úřadem v Kahýře dne 16. března. Základem dohody je klausule o nejvyšších výhodách, vzájemně platná pro obě smluvní strany s výhradami pro zvláštní režimy přiznanými pro zboží sudanské a výrobky pohraničních států pro Egypt a s výhradami pro pohraniční styk a event. důsledky celé Unie, platnými pro Československo. Lze počítati za úspěch, že se podařilo docíliti, že Egypt ustoupil od podmínky, že by čs. zboží platilo 100% přirážku, když bude procházet zeměmi, jež smlouvu neuzavřely.

Dosavadní obchodní styk Československa s Egyptem je uspokojivý a vyvíjí se slibně. Čísla, uvedená ve statistice zahraničního obchodu, ukazující vývoz našich výrobků do Egypta v celkové hodnotě přes 200 milionů, jsou přesažena skutečností, ježto kromě přímého vývozu jde mnoho zboží cestou reexportní přes Terst i Hamburk. Zejména jest zapotřebí, aby důležitý vývozní artikl náš cukr, jenž v přímém vývozu vykazuje částku 25 mil., byl zachován a jeho vývoz zvýšen. (Podíl na reexportu cukru obnáší při pravděpodobném odhadu asi stejné množství.) Potěšitelné je, že stoupá v poslední době vývoz textilního zboží a piva. Nápadným je úbytek odbytu vozidel, jenž se vysvětluje tím, že v roce 1928 dodalo československo pro Egypt najednou větší zadávku železničních vagonů. Import z Egypta do republiky přesněji zjištěn statisticky a obnáší okrouhle 200 milionů Kč, je vyplněn z 98% dodávkou surovin egyptské bavlny "mako", potřebné u nás pro výrobu jemného trikotového zboží. Bavlna této kvality jinde vůbec není k dostání. Jsme tedy v dovozu tomto odkázáni na egyptské dodavatele.

Zahraniční výbor pojednal o této obchodní dohodě ve své schůzi dne 3. dubna a uznávaje důležitost její pro zahraniční obchod, usnesl se na tom, doporučiti poslanecké sněmovně, aby smlouvu schválila.

V Praze dne 3. dubna 1930.

Frant. Tomášek v. r.,

Jan Šeba v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP