Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


395.

Návrh

poslance K. Procházky a soudruhů

na vyplácení ušlé mzdy všem obmezeně pracujícím a nezaměstnaným horníkům ze státních prostředků.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne....... 1930,

na vyplácení ušlé mzdy ze státních prostředků obmezeně pracujícím a nezaměstnaným horníkům.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Všem dělníkům a dělnicím, zaměstnaným při hornictví na vyhrazené nerosty (§ 3 ob. hor. zák.) a jeho vedlejších závodech (§ 131 ob. hor. zák.), vyplácí se po celou dobu omezování pracovních dnů, a to za každý den nucené zahálky náhrada mzdy ze státních prostředků ve výši skutečně ušlého výdělku. Tato náhrada ušlého výdělku se vyplácí také všem úplně nezaměstnaným horníkům po celou dobu jejich nezaměstnanosti.

§ 2.

Náhrada podle § 1 se vyplácí všem omezeně pracujícím při pravidelných výplatách na závodě, všem úplně nezaměstnaným na obecních úřadech pobytu nezaměstnaných.

§ 3.

Tento zákon vstupuje v platnost dnem jeho vyhlášení a jeho provedením se pověřují ministři sociální péče, veřejných prací a financí.

Odůvodnění:

Situace horníků se v poslední době stále více zhoršuje. Dnes už není skoro jediného dolu, který by byl v plném provozu celotýdenním. Ve většině dolů se dnes již pracuje pouze 3 dny a na mnoha dolech též jen dva dny v týdnu. Poslední data, která jsou známa, - jsou data za měsíc prosinec 1929 a leden 1930. Data tato ukazují, že v měsíci prosinci, kde pracovalo na kamenném uhlí v ČSR. celkem 59.199 dělníků, bylo prosvátkováno celkem 177.545 směn. V tomtéž měsíci pracovalo na hnědém uhlí celkem 39.809 dělníků a bylo tam prosvátkováno celkem 107.521 směn. Při kamenném uhlí činila v prosinci ztráta výdělku horníků 6,746.710 Kč, při hnědém uhlí 4,623.403 Kč. Celkem tedy činila za prosinec ztráta výdělková 11,370.113 Kč.

V měsíci lednu situace se ještě zhoršila. V kamenouhelných revírech bylo prosvátkováno 208.037 směn, v revírech hnědouhelných 182.325 směn. Ztráta výdělku činila v kamenouhelných revírech 7,905.406 Kč, v hnědouhelných revírech 7,839.975 Kč, dohromady 15,745.381 Kč.

V dalších měsících, pro něž dosud čísla neexistují, situace se při nejmenším ještě tak dalece zostřila, že ztráta výdělku z důvodů omezování práce činí měsíčně nejméně 20,000.000 Kč.

Horníci se tím ocitají v hrozné situaci. Nejen že na základě gentského systému nedostávají ani ti, kteří jsou odborově organisovaní, žádnou podporu za prosvátkované směny, ale ani hornické ženy, které z velké části až dosud byly zaměstnány v různých továrnách uhelných revírů a jsou dnes rovněž bez zaměstnání, nedostávají žádnou anebo jen zcela nedostatečnou podporu podle gentského systému.

V této situaci je nezbytně nutno, aby horníkům, kteří jsou omezením práce ohromně postiženi, byla ve smyslu našeho návrhu vyplácena náhrada ušlého výdělku. Protože však uhlobaroni začínají také už ve větší míře propouštěti horníky vůbec, je nutno, aby se i úplně nezaměstnaným horníkům vyplácela náhrada ušlého výdělku. Je to nutno už i z toho důvodu, aby horníci nebyli plně propuštěni když omezeně pracující dostanou ve smyslu našeho návrhu náhradu ušlého výdělku za prosvátkované směny.

Úhrada obnáší asi 250 milionů Kč ročně; navrhujeme, aby byla uhrazena zvláštní účelovou daní, postihující všechny ty, jichž roční příjem přesahuje hranici 50.000 Kč

Návrh budiž přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému.

V Praze, dne 12. dubna 1930.

K. Procházka, Dvořák, Čižinská, Babel, Kuhn, Kubač, Šliwka, Novotný, Hodinová, Hrubý, Rjevaj, Kliment, Juran, Barša, Major, Steiner, Hruška, Kopecký, Štětka, Tyll, dr. Stern.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP