Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


537.

Naléhavá interpelace

poslanců dra Karla Perglera, Jiří Stříbrného a druhů

předsedovi vlády Františku Udržalovi

o rostoucí hospodářské krisi a nezaměstnanosti.

Vláda ve svém nástupním programovém prohlášení označila se za vládu hospodářské koncentrace a slíbila přikročiti k řešení hospodářské krise. Do dnešního dne nevstoupila v platnost ani jediná zákonná osnova, ani jediné opatření vlády, jež by směřovalo k ulehčení hospodářské krise.

Vláda nečiní pak vůbec žádných preventivních opatření, ba nepřikročuje ani k slibovaným opatřením, ať už tiskem, nebo projevy jednotlivých jejich členů, jež vyžaduje si doba.

Denní demonstrace nezaměstnaných v hlavním městě republiky nemohou být omlouvány politickou agitací. Také stoupající počet insolvencí a vyrovnání v obchodech, živnostech a průmyslu ukazuje na vzrůst krise. O zemědělské krisi vláda velmi mnoho mluvila. Do dnešního dne nevstoupilo však žádné opatření zákonné nebo vládní v působnost.

Dnešní vládní koalice, representovaná vládou, tři čtvrtě roku vede stát. Za těch tři čtvrtě roku nezmohla se na splnění vlastních slibů. Státní zaměstnanci čekají na vyplacení 13. služného ve výši jednoměsíčního platu v roce. Bylo jim slibováno, že se tak stane před jubileem presidenta republiky a zatím dnes provedení slibu se odsunuje.

Vláda slíbila při předložení vládního návrhu o prodloužení daně z obratu, že pro rok 1931 bude předložena parlamentu nová zákonná osnova. Koalice přijala dokonce resoluci, v níž vládu k tomu zavazuje.

Do dnešního dne" nebyla však sněmovně předložena osnova o této věci a zdá se, že v jarním zasedání se již tak vůbec nestane. Vláda ústy pana ministra sociální péče sdělila, že během měsíce května započnou porady o definitivním zákoně o stavebním ruchu a ochraně nájemníků, ale také se nic nedělo.

Vláda našla v položkách státního rozpočtu řadu úhrad na sanaci bank; dokonce tiskem proskakují zprávy o další sanaci nových bankovních ústavů. Vláda našla také dostatečnou úhradu v rozpočtu na placení reparací. Je proto nepochopitelné, že nenachází ve státním rozpočtu položky, jejichž snížení by mohlo prospěti k ozdravění výroby anebo k úlevě důsledků hospodářské krise. Hospodářská politika vlády nesmí míti charakter jen represivní, ale musí hleděti předcházeti krisi a čeliti jí včas vhodnými opatřeními.

Vzhledem k úmyslům vládní většiny, během měsíce června skončiti zasedání, táží se podepsaní pana ministerského předsedy:

1. Je-li vláda ochotna svolati okamžitě představitele našeho hospodářského života, průmyslu, obchodu, producentů a konsumentů a stanoviti pevné směrnice, dle nichž hodlá ulehčiti hospodářské krisi?

2. Předloží vláda parlamentu osnovu zákona o 13. služném státních zaměstnanců, jež činí plných 100 % jejich měsíčního platu v roce, a to během června, aby státní zaměstnanci mohli použíti jim potřebných peněz ke své dovolené?

3. Předloží vláda slibovanou osnovu novelisace zákona o dani obratové ještě během června, aby byla záruka, že pro příští rok nebude dosavadní zákon prodlužován?

4. Co učiní vláda, aby zreorganisovala naše zahraniční zastoupení a urychlila projednávání smluv, které by odpovídaly potřebám našeho hospodářství?

V Praze dne 11. června 1930.

Dr. Pergler, Stříbrný,

Gajda, dr. Tiso, Grebáč-Orlov, Sivák, dr. Ravasz, Šalát, dr. Gažík, dr. Polyák, dr. Fritz, Suroviak, Danihel, Slušný, dr. Labaj, Hlinka, Macháček, Mojto, Onderčo, dr. Pružinský, dr. Mederlý.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP