Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


 

550.

Usnesení senátu

Národního shromážděni republiky Československé

o vládním návrhu zákona (tisk sen. 233 a 236),

kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona ze dne 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n.

Senát Národního shromáždění republiky Československé přijal ve 48. schůzi dne 13. června 1930 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne ....................................... 1930,

kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona ze dne 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Některá ustanovení zákona č. 142/1920 Sb. z. a n. ve znění zákona č. 39/1922 Sb. z. a n. se mění po případě doplňují a budou napříště zníti takto:

§ 8, odst. 1.

Invalida, jehož výdělečná schopnost byla snížena aspoň o 85%, má nárok na invalidní důchod ročních Kč 4800.

§ 9.

Invalidům zcela osleplým přísluší nárok na zvláštní slepecký příplatek k invalidnímu důchodu ročních Kč 1800.

Ministerstvo sociální péče se zmocňuje, aby přiznalo v případech hodných zvláštního zřetele příplatek k důchodu invalidnímu až do výše ročních Kč 1800 invalidům, kteří jsou tak bezmocní, že potřebují stále cizí pomoci.

§ 17, odst. 3.

Vdově nebo družce, jež je zcela neschopna k výdělku nebo překročila 55. rok věku, přísluší příplatek Kč 360 ročně.

§ 28.

V §u 28 zařazují se jako odst. 4. a 5. tato ustanovení:

Výjimečně může ministerstvo sociální péče povoliti ještě mimořádnou přihlášku o důchod pro sirotky, jejichž zákonný zástupce nárok jejich na důchod v řádné lhůtě neohlásil, pokud v době této mimořádné přihlášky nepřekročili 18. rok věku, a je-li nesporně prokázáno, že smrt nebo nezvěstnost otce dětí nastala za okolností uvedených v §u 1, lit. a), odst. 1. - 3. zákona ze dne 8. dubna 1919, č. 199 Sb. z. a n.

Byla-li mimořádná přihláška podle předchozího odstavce povolená, mohou býti přiznány zaopatřovací požitky za splnění ostatních zákonných podmínek od 1. dne měsíce následujícího podání přihlášky o důchod podle tohoto zákona.

§ 31.

V §u 31 zařazuje se jako odst. 3.:

Byl-li zaopatřovací požitek přiznán nebo likvidován neprávem nebo částkou vyšší, smí se požadovati od příjemce vrácení částky, kterou přijal v dobré víře, pokud se týče takto vzniklý přeplatek sraziti z požitků nejvýše za uplynulou dobu tří let od splatnosti požitků.

Čl. II.

Zákon tento nabude účinnosti dnem 1. července 1930. Provésti jej se ukládá ministru sociální péče v dohodě s ministry financí, vnitra, zahraničních věcí a zdravotnictví a tělesné výchovy.

Dr. Soukup v. r.,

předseda.

Dr. Šafařovič v. r.,

Dr. J. Karas v. r.,

tajemník senátu.

zapisovatel.


 

Resoluce.

Vládě se ukládá, aby předložila Nár. shromáždění zákon, kterým se umožňuje v případech zvláštního zřetele hodných dodatečná přihláška k požitkům válečných poškozenců. V prvé řadě buď při této příležitosti pamatováno na případy, kde nezpůsobilost ku práci nastala teprve po lhůtě dosud ku přihláškám stanovené.

Vedle toho se vládě ukládá, aby co nejrychleji předložila návrh zákona, kterým by provedena byla potřebná novelisace zákonů o požitcích válečných poškozenců.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP