Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.


748.

Návrh

poslanců Hugo Bergmanna, Aloise Hatiny a druhů

na přeřazení obce Hřenska, okres Děčín, do skupiny B činovného.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

"Vládě se ukládá, aby ve smyslu odst. 7. § 12. platového zákona čís. 103/1926 přeřadila obec Hřensko, okres Děčín, do skupiny B míst činovného."

Odůvodnění.

Obec Hřensko jest podle platového zákona zařazena do skupiny činovného "D", tedy do nejnižší skupiny, v předpokladu zákona, že v místech těchto jest lacino a výdaje zaměstnanců jsou nižší, než v místech s vícero obyvateli. Pokud se týče Hřenska není tomu tak z následujících důvodů:

Hřensko je na samých hranicích sasských, jest místem výletním a poskytuje letní pobyt cizincům. Nemá vůbec zemědělství, takže drahota v místě jest větší, než kdekoliv v městech větších, ba i lázeňských. Oproti hlavnímu městu Praze jsou životní potřeby v Hřensku o 50 - 60 procent dražší, což jest připočísti silnému cizineckému ruchu, který lze odhadovati na jeden milion ročně; v roce 1928 navštívilo Hřensko více než jeden milion osob. Z 90% jsou to říšsko-němečtí příslušníci, kdež jest všeobecně dráže než u nás a jejich poměry jsou dle toho zařízeny.

Městům Podmoklí a Děčínu dostalo se v poslední době skupiny činovného B, vzhledem na stávající drahotu; Hřensko bylo opět opomenuto, ač v Hřensku panuje větší drahota než v Podmoklech nebo v Děčíně a to o 5 až 25%. Není-li možno některé předměty denní potřeby v Hřensku obdržeti, musí býti použito do Děčína nebo Podmokel říšsko-německé dráhy a převozu přes Labe. Dráha do Děčína III. tř. stojí tam a zpět 8 Kč a převoz 1 Kč 60 hal., takže se tímto dále potraviny znatelně zdraží. Průkazky na zlevněnou jízdu nelze použíti a i tímto státní zaměstnanci jsou citelně zkráceni oproti zaměstnancům v zázemí.

I kulturně jsou tito zaměstnanci státní v nevýhodě, protože rovněž jest jim používati dráhy, aby docílili kulturního střediska. Říšsko-německé dráhy jsou asi o 40% dražší.

Již před válkou měli státní zaměstnanci v Hřensku zvláštní místní přídavek drahotní, čímž již tenkráte byla uznána nevýhoda zaměstnanců ve Hřensku s ohledem na drahotní poměry, ačkoliv návštěva tohoto města před válkou byla mnohem menší než v roce 1928 a později.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento přikázán byl výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání a podání zprávy v plenu poslanecké sněmovny.

V Praze dne 21. října 1930.

Bergmann, Hatina,

Zeminová, Vaněk, Richter, dr. Moudrý, Fiala, dr. Stránský, Pechmanová-Klosová, Tykal, Knejzlík, Mikuláš, Špatný, Langr, Šmejcová, Malý, Netolický, Lanc, dr. Patejdl, Polívka, Sladký, Šeba.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP