Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.


767.

Návrh

poslanců Kleina, Macouna a soudruhů,

aby o Štědrém dnu (24. prosince) byly obchody zavírány o páté hodině odpolední.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne .......................,

kterým se pro Štědrý den (24. prosince) zavádí zavírací hodina pro všechny obchody na pátou hodinu odpolední.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

U živností, ve kterých se zboží prodává v obchodních místnostech (krámech) pro kupující otevřených, jest tyto místnosti i s pisárnami a sklady k nim příslušejícími o Štědrém dnu (24. prosince) zavírati nejpozději o páté hodině odpolední.

Kupující, kteří při zavření krámu jsou již v krámě, smějí býti ještě obslouženi.

§ 2.

Přestoupení těchto předpisů podléhá trestním ustanovením živnostenského řádu, stanoveným pro nedodržení předpisů §§ 96 d a e.

§ 3.

Ustanovení tohoto zákona vztahují se též na prodejny, pisárny a sklady všech konsumních, výrobních, stavebních, hospodářských, zemědělských, nákupních, prodejních a jiných družstev.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva.

Dosud platný živnostenský řád předepisuje v § 96 e, že u živností, ve kterých se zboží prodává v obchodních místnostech (krámech) pro kupující otevřených, jest tyto místnosti i s pisárnami a sklady k nim příslušejícími zavírati o osmé hodině večerní, vztažmo u obchodů potravinami o deváté hodině večerní. Současně se ustanovuje, že politický zemský úřad může naříditi zavírání obchodů již v dřívější denní hodině, mezi 7. a 8., vztažmo 9. hodinou večer stanovenou. Snahy po zavedení všeobecného zavírání obchodů již o 6. hodině večerní (osmnácté hodině) jsou všem známy a bylo v tomto směru poslanecké sněmovně předloženo již několik návrhů. Pro Štědrý den (24. prosinec) jeví se potřeba po zavírání obchodů již v dřívější denní hodině a navrhuje se proto, aby o Štědrém dnu byly obchody zavírány již o páté hodině odpolední (sedmnácté hodině). Nehledě k tomu, že Štědrý den již ode dávna byl dnem, kdy se jednou v roce scházela celá rodina, jest bráti zvláštní zřetel na to, že podle dosavadních zkušeností právě v době předvánoční jest v obchodech velmi živo, čímž se značně vyčerpají veškeré síly v obchodech zaměstnaných bez ohledu na to, jde-li o zaměstnance nebo o majitele obchodů. Jak bylo na základě dosavadních zkušeností zjištěno, ochabuje tento obchodní ruch právě o Štědrém dnu již mnohem dříve než ve dnech předcházejících, takže by zavírání obchodů v dřívější denní hodině, tj. o 5. hodině odpolední (sedmnácté) nepůsobilo nikterak nepříznivě na obchod. Nákup zboží potřebného pro vánoční svátky děje se obyčejně již mnohem dříve a pokud se provádí ještě o Štědrém dnu, děje se tak již před stanovenou pátou hodinou odpolední. Dále nutno míti zřetel k tomu, že většina majitelů obchodů již po mnoho let zavírá své obchody o Štědrém dnu mnohem dříve a pak že různá obchodní grémia a svazy družstev na popud organisací zaměstnaneckých doporučují všem obchodníkům již po řadu let, aby o Štědrém dnu zavírali své obchody v dřívější hodinu odpolední. Nejeví se tedy se žádné strany zájemců v úvahu přicházejících možnost námitek nebo obtíží. K vůli stanovení všeobecného pravidla a zavedení jednotného pořádku jeví se nutno toto zavírání obchodů na Štědrý den v dřívější hodině odpolední naříditi cestou zákonitou a to také již proto, že se z důvodů konkurenčních doporučuje, aby za účelem jednotného zavírání obchodů ve stanovenou hodinu bylo nařízeno obchodům všem bez ohledu na ta pracují-li v nich zaměstnanci či nikoli.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému.

V Praze dne 6. listopadu 1930.

Klein, Macoun,

Remeš, Brodecký, V. Beneš, Srba, Bečko, Chalupník, Kučera, Vácha, inž. Nečas, Nový, Polach, Staněk, Neumeister, Koudelka, Benda, Biňovec, Prokeš, Pik, Jaroš, Hampl, Hummelhans.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP