Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1077.

Návrh

poslanců dra Moudrého, Hugo Bergmanna, dra Patejdla a druhů na přeřazení města Aše ze skupiny C do skupiny B činovného.

Podepsaní navrhují;

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

ťVládě se ukládá, aby město Aš přeřadila vzhledem k mimořádným poměrům drahotním ze skupiny C do skupiny B činovného státních zaměstnanců na základě §u 12, odst. 7, platového zákona čís. 103/1926. Ť

Odůvodnění:

Podle sčítání lidu v roce 1930 má města Aš 22,946 obyvatel, s obcemi Schönbachem a Nassengruben, jež s Aší těsně stavebně souvisí a tvoří jediný souvislý komplex budov, tvoří celek, čítající 26,843 obyvatel, tedy více než 25.000. Okolnost tato byla vzata v úvahu při soupisu bytů, jenž byl prováděn v souvislosti se sčítáním lidu ve všech třech uvedených obcích. Podle shora citovaného zákonného ustanovení jest možno výjimečně zařaditi jednotlivé obce vzhledem k mimořádným poměrům drahotním do vyšší skupiny míst.

U města Aše jest tato podmínka splněna. Město leží v bezprostřední blízkostí Františkových Lázní, rovněž Mar. Lázně a Karlovy Vary nejsou příliš vzdáleny. V blízkém okolí necelých 15 km leží saské lázně Bad Elster a Bad Brambach. Město samo leží na samých hranicích státu a jest hojně navštěvováno cizinci, takže na místní poměry má vliv i vyšší kurs říšskoněmecké měny. Celý okres a zejména město Aš má eminentně průmyslový ráz, zemědělství jest zastoupeno jen podřadně a největší část potravin jest nutno dovážeti bavorskou drahou, která má vyšší tarif. Průmyslový a horský ráz okresu, blízkost lázeňských míst a vysunutá poloha v nejzápadnějším výběžku republiky těsně na hranicích státu, způsobují, že v městě Aši panují mimořádné drahotní poměry. Ceny potravin, nejdůležitějších životních potřeb jsou stejně vysoké jako v předních lázeňských městech, na př. v Karlových Varech. Vzhledem k vysokým mzdám dělníků a nutnosti dovážeti z daleka stavební materiál, jsou drahé i stavby a tudíž i byty. Okolnost tato vysvítá a jest úředně prokázána různými statistikami. Na př. při ocenění naturálních požitků pro účely nemocenského a pensijního pojištění pro rok 1930 vykazuje Aš u srovnání s několika sousedními okresy tato čísla:

 

Cena paliva

Okresní úřad:

denní stravné

rodinný byt:

byt pro 1 osobu:

dříví

uhlí

Karlovy Vary

8

400

240

18

50

Chomutov

9

360

200

18

50

Mariánské Lázně

8

360

200

12

35

Cheb

7

360

200

18

50

Jablonec

8

300

200

18

50

9

400

220

20

60


Z těchto čísel jest patrno, že v Aši jsou z uvedených míst nejhorší drahotní poměry.

Podle zpráv uveřejněných zemským statistickým úřadem pro Čechy byla Aš již před válkou vždy v čele míst, která vykazovala nejvyšší drahotní poměry. Nařízením býv. veškerého ministerstva z 2./8. 1908 čís, 154 ř. z, byla Aš přeřazena ze 3, třídy činovného do vyšší 2. třídy činovného a zůstala v této až do 31. prosince 1925.

Vzhledem k drahotním poměrům a vysokému počtu obyvatel města lze souditi, že podmínky pro přeřazení do skupiny B jsou dány.

Po stránce formální navrhují podepsaní, aby návrh tento byl přikázán výboru sociálněpolitickému a rozpočtovému k ústavnímu projednání.

V Praze, dne 23. dubna 1931.

Dr Moudrý, Bergmann, dr Patejdl,

Šeba, Hatina, Lanc, Jos. Tůma, Slavíček, Vaněk, Zeminová, Mikuláš, Richter, Fiala, Stejskal, Langr, Hrušovský, Tykal, Netolický, dr Stránský, Špatný, Polívka, Knejzlík, Sladký, Šmejcová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP