Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1348.

Zpráva

I. výboru zdravotnického,

II. výboru kulturního,

III. výboru branného,

IV. výboru technicko-dopravního,

V. výboru rozpočtového

o návrhu poslanců Frant. Hummelhanse, Em. Špatného, dra Fr. Lukavského, Fr. Navrátila, Fr. Mašaty, F. Pechmana a druhů

na urychlené vystavení sportovního stadionu na pozemcích strahovských lomů v Praze.

I.

Schůze zdravotnického výboru, jež se konala dne 10. července 1931 za předsednictví posl. Tauba, usnesla se po referátu posl. Seidla o návrhu poslanců Hummelhanse, Špatného, dra Lukavského, Fr. Navrátila, Fr. Mašaty, F. Pechmana a druhů (tisk čís. 1040) o zřízení sportovního stadionu na Strahově jednomyslně na této resoluci:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

"Vládě se ukládá, aby v dohodě s ministerstvem zdravotnictví, školství, národní obrany a veřejných prací urychleně provedla všechna vhodná, opatření pro vybudování jak sletiště pro tělocvičné slavnosti, tak i zařízení tělovýchovných na pozemcích býv. strahovských lomů v Praze podle určení z roku 1925."

Tato resoluce byla jednomyslně přijata; po návrhu referenta usneseno postoupiti ji výboru rozpočtovému.

Taub v. r.,

Seidl v. r.,

předseda.

zpravodaj.


II.

Kulturní výbor ve své schůzi konané dne 8. července t. r. se usnesl, aby svoláni byli k poradě všichni referenti výborů branného, technicko-dopravního, zdravotního; kulturního a rozpočtového o návrhu poslanců Fr. Hummelhanse, E. Špatného, dra Lukavského, F. Navrátila, F. Mašaty, F. Pechmana a druhů na urychlené vystavení sportovního stadionu na pozemcích strahovských v Praze, aby se dohodli o jednotné stylisaci návrhu. Účelem toho také byla, aby tímto návrhem urychlili vyřízení jeho ve všech výborech, jímž projednání bylo přikázáno. Tak se také stalo a týž den se sešli referenti výboru kulturního, branného, zdravotnického, technicko-dopravního a rozpočtového se zástupci ministerstev zdravotnictví a veřejných prací a dohodli se na následujícím znění: "Vládě se ukládá, aby v dohodě s ministerstvem zdravotnictví, školství, národní obrany a veřejných prací urychleně provedla všechna vhodná opatření pro vybudování jak sletiště pro tělocvičné slavnosti, tak i zařízení tělovýchovných na pozemcích bývalých strahovských lomů v Praze podle určení z r. 1925". Tento text byl přijat jednomyslně. K tomu připomínám. Brzo po podání iniciativního návrhu usnesla se ministerská řada, aby bývalé Strahovské lomy byly co nejdříve upraveny pro účely tělovýchovné, zvláště také proto, poněvadž příští rok se má konati veliký sokolský slet v těchto místech. Ministerská rada řešila také otázku finanční a rozhodla, že celkový náklad 7 mil. Kč, jehož tato úprava bude vyžadovati, má se rozděliti na 2 části a sice asi 4 1/2 milionu na práce v r. 1931 a 2 1/2 milionu na práce v r. 1932.

V dalším jednání bylo pak také rozhodnuto, aby zvláštní komise záležející ze zástupců interesovaných ministerstev, usnesení toto provedla. Vhodná místa ve Strahovských lomech mají býti využita nejen pro sletiště, nýbrž i pro cvičiště vojenské a hřiště. O zřízení trvalého sletiště, jakož i připojených tělovýchovných míst mají zájem nejen největší naše tělovýchovné organisace, jako Česká obec sokolská, Orel a Dělnická tělocvičná jednota, nýbrž i obec pražská, státní zdravotní rada, státní regulační komise, vedle ministerstev zdravotnictví, školství, obchodu, a veřejných prací, národní obrany. Občanstvo města Prahy zaslalo též memoranda výborům poslanecké sněmovny, v nichž se přimlouvá za urychlenou výstavbu sletiště na Strahově, vedle toho ovšem žádá také otevření stadionu, a to v Braníku, neboť není možno společně řešiti a spojiti sletiště se stadionem sportovním. Sportovci chtějí svůj stadion pro sport a nikoliv k ukázkám tělovýchovy, jak to činí Sokol, Orelstvo a Tělocvičná děl. jednota. Navrhovatelům návrhu na vystavení sportovního stadionu na pozemcích Strahovských lomů v Praze šlo o definitivní úpravu sletiště na Strahově. Otázka zřízení všesportovního stadionu v Braníku nebo někde jinde musí býti řešena zvláště, v dohodě s příslušnými činiteli. K odůvodnění usnesení o návrhu na urychlení zřízení sletiště ve Strahovských lomech nutno připomenouti, že to nejsou pouze důvody tělovýchovné, zdravotní, nýbrž i národohospodářské a sociální.

V jiných státech jsou podobná trvalá sletiště zřízena a přispívají svojí výpravou k důstojné representaci tělovýchovných snah národa. Nejlepší snahy tělovýchovné by se minuly svého účelu, kdyby nebylo možno je uplatniti na sletišti moderně zřízeném. Slety tělovýchovných spolků přivábí tisíce a tisíce nejen domácích účastníků, nýbrž i zahraničních, šíří se dobré jméno národa na tomto poli po širém světě a přináší to také i v ohledu hospodářském veliký zisk našemu hlavnímu městu a našemu státu. To, co bylo dosud vykonáno ve Strahovských lomech, jest nedostatečné, provisorní a žádná z našich organisací tělovýchovných nemůže sama vlastním nákladem provésti definitivní, uspokojující úpravu sletiště ve Strahovských lomech, následkem čehož by tu zůstalo stále jen torso. Zde musí zasáhnouti státní správa, především ona ministerstva, do jejichž programu tělovýchova a význam sletiště v hlavním městě našeho státu patří. Kulturní výbor, i když vítá to, co vláda pro definitivní moderní sletiště ve Strahovských lomech svými usneseními připravila, chce svým parlamentním usnesením podepříti tuto dobrou snahu, zvláště také proto, aby plán narýsovaný usneseními vládou, jenž v podstatě obsahuje to, co žádá náš návrh, také skutečně byl splněn. Jde o to, aby, ať už z jakýchkoli důvodů; zvláště pak z úspornosti, jež se nyní v letošním rozpočtu provádí, zřízení sletiště ve Strahovských lomech, v tom rozsahu, jak vláda to naznačila, nebylo odsunuto nebo zmařeno.

Lhůta do konce prvého pololetí příštího roku je lhůta nejzazší a je také nepochybno, že by práce s úpravami sletiště spojené pomohly po řadu měsíců mnohým, kteří trpí nezaměstnaností, k výdělku. Finanční zajištění vláda v rozpočtu státním našla a jde o to, aby se toto zajištění udrželo a k pracím co nejdříve přistoupilo. Jedná se o projekt vysoce hodnotný, jenž přinese v budoucnosti národu mnohonásobný výnos investovaného kapitálu nejen v hodnotách mravních, duševních, ale také materielních.

Očekáváme také, že ministerská komise, jednající o zřízení moderního sletiště s přilehlými prostorami pro tělovýchovné účely bude pracovati jako dosud za spoluúčasti zástupců našich největších tělovýchovných organisací.

Kulturní výbor uvedené znění resolučního návrhu schválil a navrhuje, aby tento návrh také schválila poslanecká sněmovna.

V Praze 10. července 1931.

Václav Sladký v. r.,

Dr Lukavský v. r.,

předseda.

zpravodaj.


III.

Branný výbor projednav shora uvedený návrh, usnesl se na tomto jeho znění:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

"Vládě se ukládá, aby v dohodě s ministerstvem zdravotnictví, školství, národní obran a veřejných prací urychleně provedla všechna vhodná opatření pro vybudování jak sletiště pro tělocvičné slavnosti, tak i zařízení tělovýchovných na pozemcích bývalých strahovských lomů v Praze podle určení z roku 1925."

V Praze, dne 10. července 1931.

J. David v. r.,

F. Hummelhans v. r.,

předseda.

zpravodaj.


IV.

Technicko-dopravní výbor projednav shora uvedený návrh, usnesl se na tomto jeho znění:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

"Vládě se ukládá, aby v dohodě s ministerstvem zdravotnictví, školství, národní obrany a veřejných prací urychleně provedla všechna vhodná opatření pro vybudování jak sletiště pro tělocvičné slavnosti, tak i zařízení tělovýchovných na pozemcích bývalých strahovských lomů v Praze podle určení z roku 1925."

V Praze, dne 10. července 1931.

Srba v. r.,

Inž. Jan Záhorský v. r.,

předseda.

zpravodaj.


Odůvodnění:

Znění původního návrhu tisk 1040 mohlo by způsobiti nejasnost o tom, která zařízení tělovýchovná mají ubýti pojata do definitivních úprav pozemků na bývalých strahovských lomech v Praze.

V.

Výbor rozpočtový usnesl se ve své schůzi dne 10. července 1931 doporučiti poslanecké sněmovně přijmouti projednávaný návrh ve znění, které přijal výbor zdravotnický, kulturní, branný a technicko-dopravní.

V Praze 10. července 1931.

Dr. Černý v. r.,

Dr. Jos. Macek v. r.,

předseda.

zpravodaj.


Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


Oprava tisku

1348.

Na třetí straně sub III. sluší připojiti za návrhem usnesení tento odstavec:

Odůvodnění.

Všechny kulturní státy zřídily ve svých hlavních městech neb větších střediscích stadiony pro účely tělesné výchovy, sport a pod. Jenom u nás podobný stadion v hlavním městě dosud vybudován nebyl, ačkoliv město Praha darovala vhodné pozemky na strahovských lomech.

Není potřebí zvlášť odůvodňovat nutnost a význam stadionu pro účely tělovýchovné, zdravotní, kulturní, národohospodářské a sociální. Považuje se za samozřejmou povinnost státu, aby k vybudování stadionu přikročil ihned, jakmile to finanční situace státu dovolí.

Považujeme dnešní hospodářskou situaci za takovou, že přímo si vynucuje využíti všech prostředků, aby místo podporování nezaopatřených opatřila se jim práce. Stadion určený sportovním účelům a tělovýchovným účelům přinese trvalý užitek nejen súčastněným zájemcům, ale také celé veřejnosti. Uskutečněním návrhu získá se významný činitel propagační, zdravotní, výchovný i hospodářský. Dosavadní provisorní stav způsoboval značná vydání organisacím tělovýchovným i sportovním a vyžadoval stále nových investic z prostředků státních. Stavbou definitivního stadionu získají se hodnoty trvalé ceny při poměrně menším nákladu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP