Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období 6. zasedání.

1804.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslance Dvořáka a soudruhů o událostech v Přešticích (tisk 1696).

Dne 15. února 1932 dostavilo se několik příslušníků komunistické strany na městský úřad v Přešticích, aby pojednali se starostou obce o jejich návrzích zamítnutých v poslední schůzi obecního zastupitelstva.

Jelikož nebyl starosta města přítomen, odebrala se deputace na náměstí, kde její vůdce, dělník Matěj Bálek, počal řečniti k dělníkům, kteří se tam mezitím shromáždili. Ježto se na náměstí odbýval právě výroční trh, povstal větší shluk lidí a byl tím veřejný pořádek ohrožen.

Službu tam konající štábní strážmistr Eduard Josef proto zakročil proti řečníku a po opětovné marné výzvě, aby přestal mluviti, odvedl jej za asistence městského strážníka do průjezdu radnice. Stejně zamezil jmenovaný štábní strážmistr i řeči dalších dělníků. Štábní strážmistr Doubek v té době na náměstí vůbec nebyl.

Když později počal s lešení novostavby proti radnici řečniti k lidu dělník Václav Pasek, byl štábním strážmistrem Doubkem vyzván opětovně, aby přestal mluviti, a poněvadž neuposlechl, byl s lešení odveden k okresnímu soudu a tam

zatčen. Při této příležitosti byl pro shluknutí zatčen také ještě dělník Josef Böhm. Pro shluknutí byli zatčeni i ostatní dříve zadržení řečníci. Celkem bylo zatčeno a do soudní vazby odevzdáno 9 dělníků.

Šetřením bylo zjištěno, že nikdo ze zakročujících četníků a obecních strážníků dělníků nebil a nedopustil se žádných přehmatů a násilností. Zejména nebyly prokázány ani výroky štábnímu strážmistru Doubkovi za vinu kladené.

Když dne 16. února 1932 měli býti zatčení převezeni ke krajskému soudu v Plzni, dostavily se jejich manželky s dětmi k soudní budově v Přešticích, prorazily četnický kordon a uchopily své muže, odváděné ze soudní budovy k autobusu, hledíce tak přes opětná varování četnictva zameziti jejich odvedení. Teprve po delším úsilí podařilo se četnictvu a policii ženy od zatčených odloučiti. Ženy ani děti nebyly při tom nikterak týrány, tím méně pažbami pušek, a zakročující orgány, jak je věrohodnými a neúčastněnými svědky prokázáno, postupovaly naprosto korektně s největším sebezapřením. Dělnice Pásková nebyla

štábním strážmistrem Doubkem pažbou pušky vůbec udeřena a mdlobu průhledným způsobem jen předstírala.

Rovněž nebylo zjištěno, že by byli četníci po ní šlapali.

Na 4 ženy bylo učiněno okresnímu soudu v Přešticích udání pro míchání se do úředního výkonu. Žádná nebyla zatčena.

Výsledek vyšetřování prokázal, že četnictvo postupovalo podle předpisů, použilo přiměřeně fysické moci jen v míře nezbytně nutné a nedopustilo se žádných přehmatů a nekorektností.

Nemám proto důvodu k nějakému opatření z podnětu interpelace.

V Praze dne 18. května 1932.

Ministr vnitra: Dr. Slávik, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP