Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedáni.

1807.

Zpráva

rozpočtového výboru

o vládním návrhu (tisk 1796) zákona

o nové soustavě drobných peněz.

Zákon

ze dne 1932

o nové soustavě drobných peněz.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tamto zákoně:

A. Drobné mince. I. Soustava.

§1.

Jako drobné mince měny československé raziti jest:

1. mince po 5 a 10 haléřích ze směsi mědi se zinkem;

2. mince po 20, 25, 50 haléřích a po l Kč ze spěže (bronzu) niklové;

3. mince po 5, 10 a 20 Kč ze stříbra.

II. Ražba.

§2.

(1) Mince po 5 a 10 haléřích jsou ze směsi o 92 dílech mědi a 8 dílech zinku a jde na kilogram mincovního kovu 600 kusů pětníků a 500 kusů desetníků.

(2) Mince po 20, 25, 50 haléřích a mince korunové jsou ze spěže (bronzu) niklové, smíšené v poměru 80 dílů mědi se 20 díly niklu a jde na kilogram mincovního kovu 300 kusů dvacetníků, 250 kusů pětadvacetníků, 200 kusů padesátníků a 150 kusů korun.

(3) Ražba všech těchto šesti druhů mincí budiž co nejpřesnější; pokud toho nelze 'naprosto dosíci, dovolena jest úchylka u všech nahoru i dolů, a to ve hrubé váze 20/1000, kdežto v čistosti 10/1000.

(4) Líc všech těchto šesti druhů mincí má malý znak republiky československé, na rubu každého z nich vyznačena jest hodnota mince; mezi těmito mincemi po 5, 10, 20, 50 haléřích a l Kč a dosavadními pěti druhy mincí stejné hodnoty není vůbec rozdílu.

(5) Celková zevní úprava nového pětadvacetníku určí se vládním nařízením, do něhož pojato bude i ostatních pět mincí nezměněně.

§3.

(1) Stříbrné pětikoruny raziti jest ze směsi v poměru (zrnu) 500 dílů stříbra ku 500 dílům mědi, stříbrné desetikoruny a dvacetikoruny ze směsi v poměru (zrnu) 700 dílů stříbra ku 300 dílům mědi.

(2) Z kilogramu mincovního kovu raziti jest 142'8571 kusů pětikorun nebo 100 kusů desetikorun nebo 83. 3333 kusů dvacetikorun, takže hrubá váha (stříž) pětikoruny jest 7 gramů, desetikoruny 10 gramů a dvacetikoruny 12 gramů; čistost pětikoruny jest 3'5 gramu, desetikoruny 7 gramů a dvacetikoruny 8'4 gramu.

(3) Ražba všech tří druhů stříbrných mincí budiž co nejpřesnější; pokud toho nelze naprosto dosíci, dovolena jest úchylka u všech nahoru i dolů, a to ve hrubé váze (stříži) 10/1000, kdežto v čistosti 5/1000.

(4) Průměr pětikoruny jest 27 mm, desetikoruny 30 mm a dvacetikoruny 34 mm.

(5) Na jedné straně všech těchto mincí jest znak republiky československé a podle povahy celkové úpravy na téže nebo na druhé straně vyznačena jest hodnota mince.

(6) Celková zevní úprava stříbrných dvacetikorun určí se vládním nařízením, do něhož pojaty budou i dosavadní stříbrné pětikoruny a desetikoruny, jak obyčejné, tak jubilejní, na nichž se vůbec ničeho nemění.

§ 4.

(1) Všechny drobné mince razí se jen na účet státu; do oběhu lze dáti těchto mincí (i se stříbrnými desetikorunami jubilejními), jakož i drobných peněz papírových (§ 9) dohromady nejvíce za 1. 200, 000. 000 Kč.

(2) Ražbu jednotlivých druhů mincí jest přizpůsobiti skutečné jejich věcné potřebě, kterou zajistiti jest po slyšení Národní banky československé náležitou úhradou nejpozději v každém období rozpočtovém.

(3) Nashromáždí - li se u Národní banky československé téhož druhu mincí taková zásoba, že dosahuje aspoň 10% všech takových mincí pro oběh vůbec přijatých a v tomto rozsahu nejméně šest měsíců setrvá, jest státní správa finanční povinna Národní bance československé na její žádost tuto pro oběh nepotřebnou 10% část mincí podle své volby a možnosti buď za jiný druh jejich nebo za bankovky vyměniti.

III. Oběh drobných mincí.

§ 5.

(1) Všechny poštovní úřady jsou povinny, pokud tím vážně netrpí služba jejich, v mezích hospodářské potřeby vyměňovati předložené druhy drobných mincí neopotřebovaných nebo jen oběhem opotřebovaných za druhy jiné.

(2) Tím není § 32 zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 347 Sb. z. a n., o akciové bance cedulové, nikterak dotčen.

§ 6.

(1) Státní a jiné veřejné pokladny jsou povinny, pokud tím vážně netrpí služba jejich, přijímati všechny drobné mince bez obmezení.

(2) Národní banka československá jest povinna ve hlavním ústavě i ve filiálkách vyměňovati drobné mince neopotřebované bez obmezení za jiná platidla a mince obyčejným oběhem opotřebované za platidla téhož i jiného druhu.

(3) Drobné mince, které jen obyčejným oběhem byly opotřebovány, přijímají sice státní a jiné veřejné pokladny i jako zákonité platidlo i na výměnu, avšak nevydávají jich, nýbrž dávají je přemincovati.

(4) Ve styku soukromém není nikdo povinen přijímati pětníků a desetníků více než za 10 Kč, dvacetníků a pětadvacetníků více než za 20 Kč, padesátníků a korun více než za 100 Kč, stříbrných pětikorun více než za 250 Kč a stříbrných desetikorun a dvacetikorun více než za 500 Kč.

§ 7.

(1) Mince jinak než obyčejným oběhem zlehčené nebo poškozené nejsou zákonným platidlem. Státní a jiná veřejná pokladna, u které se takové mince objeví, vyloučí je z oběhu tím, že je nápadným způsobem znehodnotí a straně bez jakékoliv náhrady vrátí.

(2) Mince padělané propadají bez náhrady státu a zasílají se státní mincovně.

(3) Posouditi, jde-li o opotřebování obyčejným oběhem či o jiné poškození nebo o padělek, přísluší státní mincovně.

§ 8.

Haléřové platy pěti nedělitelné, ať konají se hotově neb jinak, jest zaokrouhliti a uznati tak, že zbytku l nebo 2 haléřů se vůbec nedbá, kdežto za 3 nebo 4 se platí celých 5 haléřů.

B. Drobné bankovky, statni dluh státovkový a vyúčtování státu s Národní bankou československou.

§ 9.

Pro přechodnou dobu, než bude lze naraziti potřebnou zásobu stříbrných drobných mincí, budou bankovky Národní banky československé po 10 Kč a 20 Kč míti povahu peněz drobných. Proto snižuje se o tyto bankovky oběh bankovek (§ 6 opatření Stálého výboru ze dne 7. listopadu 1929, č. 166 Sb. z. a n., o konečné úpravě československé měny). Z peníze takto uvolněného použije se především částky potřebné ku převzetí obchodů Bankovního úřadu ministerstva financí v likvidaci do vlastní správy státu. Zbytek bude vyúčtován na státovkový dluh způsobem stanoveným úmluvou státu s Národní bankou československou ze dne 2. února 1927 podle dohody ministra financí s Národní bankou Československou. Pokud ještě budou obíhati drobné peníze papírové, jest Národní banka československá oprávněna podle potřeby vydati na účet státu nové drobné peníze papírové do přípustné výše (§ 4).

§ 10.

(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministr financí a ministr pošt a telegrafů (§§ 5 a 6).

(2) Zároveň pozbývá platnosti zákon ze dne 22. června 1928, č. 103 Sb. z. a n., o soustavě drobných mincí.

Resoluce.

Pan ministr financí se vyzývá, aby zahájil jednání s Národní bankou československou, aby spořitelnám, záložnám a Raiffeisenovým pokladnám umožnila a ulehčila krátkodobý lombardní úvěr na státní papíry nejvýše na půl roku.

1. Návrh zákona předně doplňuje soustavu drobných mincí zavedením nové mince 25 haléřů z niklové spěže. Potřeba této mince byla v poslední době často vyslovena z kruhů obchodních a průmyslových. Nedostatek větší mince, zaokrouhlené na 25 haléřů, zmenšoval pružnost cenovou tím, že bránil snížení, kdyžtě bylo nutno je prováděti jen nejméně o 10 haléřů, nebo působil větší zvýšení, než bylo nutno, poněvadž se zvyšovalo o celých 10 haléřů tam, kde by bylo stačilo a kde by se bylo provedlo zvýšení o pouhých 5 haléřů. Vývoj směřuje k úzkostlivějšímu odvažování cenových pohybů, k pozornějšímu počítání nejen s každým desetihaléřem, nýbrž s každými pětihaléři. Zavedení nové mince tomuto vývoji vyhovuje, a dlužno je proto doporučiti.

2. Návrh zákona dále zavádí minci 20 Kč. Dlužno zvláště zdůrazniti, že tento návrh není ničím novým. Je to jen pokračování na cestě nastoupené před čtyřmi lety. Již důvodová zpráva k předloze o soustavě drobných mincí z r. 1928 výslovně praví:

"Běží o rozhraničení oběhu kovového a oběhu papírového. Papírový oběh, jaký byl u nás po převrate, byl prohlášen za státovkový dluh, ačkoliv určitá jeho část neodpovídá vlastně bývalým bankovkám, nýbrž bývalým drobným. V Rakousku byla ražena

stříbrná pětikoruna jako největší drobná mince, která vzhledem k své tehdejší platnosti by odpovídala asi 32 1/2 korunám našim. Kdybychom tedy chtěli navázati na techniku drobných předválečnou, musili bychom reklamovati celou oblast dnešních desetikorun a dvacetikorun papírových pro sféru kovového oběhu drobných.

Na ten čas se tedy reklamuje pro oběh kovový oblast desetikoruny, a stanoví - li se úhrnný kontingent drobných na 600 milionů Kč, tedy to odpovídá přibližně dnešnímu oběhu drobných rozmnoženému o oběh papírových desetikorun.

Půjde - li se v budoucnosti dále ještě k ražbě dvacetikorun nebo 25korun, byl by postup analogický a byl by to jistě článek konečný. "

Pro praktickou potřebu půjde ovšem o to, aby nová mince nebyla příliš těžká. Z toho důvodu oproti návrhu rozpočtový výbor provedl změnu ve hrubé váze dvacetikoruny, jež má činiti 12 gramů místo 15 gramů - následkem toho čistost se upravuje na 8'4 gramu, a číslo se zvětšuje z 66, 6666 na 83, 3333.

3. S hlediska zdravé měny je nezávadné takové množství drobných mincí, jež odpovídá jejich skutečné potřebě pro drobné výplaty. Oběh dnešních drobných mincí ko-

vových činil k 30. březnu 1932 okrouhle 442 mil., bankovek po 10 a 20 Kč obíhalo za 514 mil., tak že celkem oběh obou k 31. březnu činil 956 mil. Kč. Při tom se vyskytují často z jednotlivých oblastí stížností na nedostatek drobných. Jako nejvýše přípustné množství oběhu těchto mincí se určuje 1. 200, 000. 000 Kč, takže zásoba pro dosavadní další zvýšení potřeby činí okrouhle 224 mil. Kč. Hranice, na kterou přípustné množství je omezeno, odpovídá naprosto přísným požadavkům měnovým, a nemůže být o nějaké inflaci ani řeči. Nad to však jest také v novém zákoně ustanovení, že státní správa finanční jest povinna Nár. bance, jakmile u ní po 6 měsíců trvá zásoba určitých mincí ve výši nejméně 10% celkové množství této mince do oběhu přijatého, vyměniti těchto nepotřebných 10% za mince jiného druhu nebo za bankovky. To znamená, že vedle celkového omezení ještě také nastupuje samočinná regulace tím, že se vezme okamžitý zřetel i na projev menší potřeby jednotlivých druhů.

4. Bankovky Národní banky po 10 Kč a 20 Kč nabývají povahy drobných. To znamená, že při nezměněné výši zlaté úhrady dle opatření Stálého výboru 166/29 jest možno vydati větší množství bankovek, pro než bude dána obchodní úhrada dle zákona 347/1920, ježto krytí dosud obíhajících bankovek po vyloučení deseti a dvacetikorun se zlepší. Při číslicích výkazu z 23. V. činilo množství obíhajících bankovek a žíra 6. 634 mil., jejichž zákonné krytí bylo 40'5%. Dle nové úpravy po vyloučení 514 mil. by činil tento oběh 6. 090 Kč, takže se zvětšuje možnost vydati bankovky úhradou povinné, a tím také možnost úvěru.

Ani to neznamená zhoršení s hlediska přísné měnové politiky, ježto je to pouhá možnost, rozmnožiti oběh bankovek. Skutečné rozmnožení bude záležeti na tom, zda hospodářský život poskytne pro ně dosti podkladů, jež by odpovídaly přísným požadavkům, kladeným na obchodní úhradu bankovek.

5. Stát získá 514 mil. Kč nových drobných mincí. Z nich nejdříve uhradí pasivní saldo z obchodů Bankovního úřadu ministerstva financí v likvidaci, dosud spravovaných Národní bankou.

Podle úmluvy mezi státem a Národní bankou z 2. února 1927, "schválené v posla-

necké sněmovně 29. dubna 1927 a v senátě 11. května 1927, Národní banka vedle obchodů převzatých k realisaci jako obchody vlastní, převzala do správy jednak lombardní zápůjčky, jež k 1. dubnu 1926 činily 348, 650. 262'93 Kč, a jež k 30. dubnu 1932 klesly na 41, 888. 340'80 Kč. Vedle toho převzala do správy pohledávky Bankovního úřadu ze směnečného eskontu, pro něž bylo učiněno s dlužníky narovnání, že budou platiti na zúročení a umoření nejméně 4% ročně z původní jistiny ve čtvrtletních lhůtách, z čehož připadá 1% ročně z dočasného', ještě nesplaceného dluhu na úrok a zbytek na umoření. Toto obligo k 30. dubnu 1932 kleslo na 310, 253. 600 Kč. K témuž dni reservy, jež pro případné ztráty vzniklé při správě uvedených lombardních a eskontních obchodů stát zřídil, činily 63, 882. 033'95 Kč.

Stát si ve smlouvě vyhradil, kdykoli uvedené lombardní a eskontní obchody převzíti nebo na jiného převésti, a to tak, že zaplatí bance zůstatek po srážce zbývající reservy. Tento zůstatek 30. dubna 1932 činil 288, 259. 906'85 Kč, a bude zaplacen zmenšením oběhu bankovek.

Rozpočtový výbor schválil ustanovení o tomto převzetí s výslovným předpokladem, že také dále má býti dodržen plán úrokování a umořování tohoto dluhu, že se nebude měniti nic na dosavadních závazcích dlužníků v neprospěch státu, jehož pohledávka nesmí býti zkrácena. Rozpočtový výbor předpokládá, že vývoj těchto pohledávek bude zřejmý z příštích výkazů ostatním hospodaření.

6. Pohledávka Národní banky z vrácení uvedených bloků bude uhrazena snížením oběhu bankovek okrouhle o 288 mil. Kč takže by zbylo dle stavu z konce března z tohoto oběhu 226 mil. Kč. O tento obnos ihned se sníží státovkový dluh, toto snížení však se vyúčtuje ve prospěch státu dle úmluvy z 2. února 1927. To znamená, že až do vyčerpání zbytku v den účinnosti zákona obíhajících bankovek po 10 a 20 Kč stát svojí povinnosti dle ustanovení B Ia B II se zhostí vyúčtováním. Tomu dlužno rozuměti tak, že zúčtováním se uhradí do-

plátek dle B IIe) a pravidelná splátka BIII, takže příjmy dle B II l až 5 zůstávají bance k naznačenému smluvenému účelu. Rozpočtový výbor navrhuje, aby posla-

necká sněmovna schválila vládní návrh se změnami rozpočtovým výborem ve schůzi dne 1. června 1932 usnesenými, jakož i výborem přijatou resoluci.

V Praze, dne 1. června 1932.

Remeš v. r.,

místopředseda.

Dr. Hodáč v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP