Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedáni.

1817.

Návrh

poslanců dra F. Staňka, L. Marka a druhů

na poskytnutí okamžité podpory pohořelým občanům v obci Štěměchy, okres Třebíč, Znetinku, okres Velké Meziříčí a v Zahradištích, okres Velké Meziříčí.

V úterý dne 17. května o ½9. hod. dopolední vypukl z neznámé příčiny v obci Štěměchy na Třebíčsku požár u majitele zbytkového statku pana Jeřábka. Vlivem velikého sucha a následkem zhoubného větru, rozšířil se v krátké době po celé vesnici. Vítr roznášel kusy dřeva a slámy se střech hořících stavení po celé obci a způsoboval tak na přemnohá místech nové požáry. Vyhořelo 21 hospodářských usedlostí se všemi hospodářskými i obytnými staveními, zásobami píce, hospodářskými stroji s takřka celým vnitřním zařízením a značným počtem drobného hospodářského zvířectva. Škoda odhaduje se předběžně na 500. 000 a je jen z nepatrné části kryta pojištěním. Postiženi jsou drobní zemědělci a domkáři. Zhoubným živlem byli připraveni o celý svůj majetek. Bez přístřeší jest přes 60 osob, mezi nimi 20 malých dětí.

Dne 18, května o 1. hod. v noci vznikl další zhoubný požár v tomto kraji v obci Znetínek, okres Velké Meziříčí. Také zde následkem velkého větru požár se neobyčejně rozšířil. Postiženi jsou: Josef Vokoun, zemědělec, vlastnící 23 měr rolí a luk. Škoda utrpěná dosahuje výše 70. 000 Kč. Holoubek Jan, domkář, vlastnící 14 měr rolí a luk, škoda 30. 000 Kč. Pejchal

František, domkář, majitel 5 měr rolí, škoda 20. 000 Kč. Bílek Josef, vlastnící 10 měr rolí, škoda asi 35. 000 Kč. Červený Jan, domkář, 11 měr polí, škoda přes 40. 000 Kč. Klinghofer Josef, domkář, 15 měr polí, škoda 39. 000 Kč, Stanislav Bílek, domkář, 14 měr rolí a luk, škoda 35. 000 Kč. Štoček Jan, 25 měr rolí, škoda 35. 000 Kč. Ve všech těchto případech odhad výše škody je jen předběžný a ve skutečnosti dosáhne částek daleko vyšších. Poměrně nejméně byla poškozena Oulehlová Anežka, domkářka, jíž shořely zásoby dřeva a hradební plot v hodnotě asi 3. 000 Kč.

Jak ze shora uvedeného seznamu je patrno, postiženi byli chudí drobní domkáři. Ve všech případech vyhořela jak obytná stavení, tak i všechny hospodářské budovy, celý inventář, zásoby, šatstvo, zařízeni bytů atd.

Poškození nalézají se v kruté bídě, zbaveni všech prostředků k výživě.

Týž den 18. května vyhořel mlýn Františka Vrby, mlynáře v Zahradištích, okr. Velké Meziříčí. Škoda obnáší nejméně přes ½ milionu Kč a je rovně-ž jen z malé části kryta pojištěním. Jmenovaný byl touto katastrofou připraven takřka o celý svůj majetek.

Všem těmto pohořelým je třeba neodkladné, vydatné pomoci a proto podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby vyšetřila ihned výši škod požáry těmito způsobených a dle výsledku šetření poskytla postiženým

rychlou nouzovou podporu k výstavbě zničených budov a k zakoupení nutného inventáře a přiznala jim rozsáhlé odpisy na daních a dávkách.

Finanční zatížení, návrhem tímto vzniklé, budiž hrazeno z položek rozpočtových k tomu účelu určených.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 21. května 1932.

Dr. Staněk, Marek,

Blažek, Machník, Beran, Petrovič, Kočandrle, Honzl, Vančo, Pozdílek, dr. Kalaš, Vencl, Haupt, Bistřický, Jan Tůma, Pelíšek, Nejezchleb-Marcha, Teplanský, inž.

Žilka, Chloupek, Bečák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP