Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedání.

1822.

Návrh

poslance Jana Dubického a druhů

na poskytnutí pomoci postiženým živelní pohromou v soudních okresích česko-

dubském a mladoboleslavském.

Po parných dnech snesla se ve čtvrtek dne 25. května 1932 prudká bouře s krupobitím nad Českým Dubem a pkolím. Bouře přihnala se od Mimoně přes tak zv. »Čertovu zeď« a zničila úrodu, zvláště v Soboticích, Malém Dubě, Českém Dubě, Kněžičkách, Budíkově, Rovni, Radostíně a částečně v Březové. Obilí, zvláště žito, pšenice a oves, zničeny jsou na plných sto procent. Velké škody způsobeny byly i na okopaninách, zvláště bramborech.

Jde o kraj velmi chudý. Pole jsou zde písčitá a kromě žita, ovsa a bramborů neurodí se téměř nic. Zemědělci jsou vesměs drobní, kteří těžce hájí svou existenci. Loni byla zde velká neúroda a letos pohroma nová.

Postižená místa shlédl dne 29. května okresní hejtman pan rada Schmerhovský z Turnova, který se osobně přesvědčil o rozsahu škod a nutnosti rychlé podpory.

V tentýž čas, jako na Českodubsku, došlo k prudkým lijákům a krupobití na okresu Ml. Boleslav. Úroda obilní je zde postižena v míře velmi značné, okopani-

ny, zvláště řepa je rozbita a luka zaplavena přívaly vod, písku a bláta. Také ovocné stromoví je značně poškozeno. Na okresu mladoboleslavském jsou postiženy hlavně tyto obce: Bezno, Rokytoves, Nemyslovice, Sovinky, Malé a Velké Všelisy, Hrušov, Vtelno Jizerní, Němčíce, Strašnov a Písková Lhota.

Částečně postiženy jsou na Mladoboleslavsku obce: Bezděčin, Nepřevázka, Sýčina, Libichov, Dobrovice, Pečice, Žerčice a Kobylnice.

Jelikož ve většině výše uvedených obcí byla i loni živelní pohroma, jsou hospodářské poměry zemědělců dotčeny tím citelněji.

Vzhledem k tomu navrhují podepsaní: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti: Vládě se ukládá, aby:

1. nařídila urychleně vyšetřiti škody příslušnými orgány za účasti místních znalců ve všech obcích postižených pohromami a dle výsledku šetření poskytnouti postiženým jednak ihned peněžitou

podporu, jednak daňové úlevy, zvláště odpisy na daních,

2. nařídila, aby urychleně poskytnuto bylo postiženým náhradní osivo a krmivo a aby pro jich dovoz byly sníženy dopravní tarify,

3. urychleně byl ústavně projednán zákon o veřejném živelním pojištění.

Finanční zatížení návrhem tímto vzniklé budiž hrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 31. května 1932.

Dubický,

Marek, Křemen, Bistřický, Jan Tůma, Pozdílek, Vančo, Chloupek, Zajíc, Blažek, dr. Staněk, Nejezchleb-Marcha, Kočandrle, dr. Zadina, dr. Suchý, Ščerecký, Beran, Mašata, dr. Černý, Machník, inž. Žilka, Zářecký.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP